• Start
  • Wiadomości
  • Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. 1 września pierwszy dzwonek WIDEO I ZDJĘCIA

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. 1 września pierwszy dzwonek WIDEO I ZDJĘCIA

Zajrzeliśmy z kamerą na teren budowy Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa. Prace przy tej inwestycji są bardzo zaawansowane i prowadzone zgodnie z planem. Budowę wizytowała pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wykonawca poinformował, że obiekt zostanie ukończony zgodnie z planem i 1 września 2019 r. dzieci będą mogły pójść do szkoły. Zobacz film z budowy.
13.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. Budowę wizytowała pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. Budowę wizytowała pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Tuż przy ul. Lawendowe Wzgórze widać ogromny plac budowy. Na działce o powierzchni 3,4 ha powstaje najnowocześniejsza w Polsce szkoła. Tak naprawdę to trzy obiekty (dwa szkolne oraz sala gimnastyczna z umiejscowioną pod nią aulą na 300 osób). Budynki, oprócz sali gimnastycznej, powstają całkowicie w technologii drewnianej.

- Sala gimnastyczna to konstrukcja żelbetowa. Sam obiekt szkolny od poziomu „0” do dachu, wszystkie ściany i wszystkie stropy są drewniane. Jest to wyzwanie nie lada, bo takiej szkoły w Polsce nie ma – mówił Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Wykonawca Firma EBUD Przemysłówka przyznaje, że budowa szkoły w tak nowatorskiej technologii jest dużym wyzwaniem inżynierskim. Jej pracownicy zapewniają jednak, że wszystko idzie zgodnie z planem. Firma ta wybudowała już jedną szkołę w Gdańsku - przy ul. Azaliowej. W czerwcu gotowa ma być szkoła, drogi dojazdowe będą ukończone zaraz potem, tak, by zdążyć przed rozpoczęciem roku szkolnego. Do nowej szkoły uczęszczać ma ponad 700 uczniów.

Teren budowy wizytowała w środę, 13 lutego, Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska.

- To będzie jedna z największych szkół w Gdańsku. Co bardzo ważne, jest to kompleksowa budowa nie tylko szkoły, ale całej infrastruktury towarzyszącej. Nasze miasto jest prekursorem zastosowania technologii budownictwa ekologicznego w obiektach użyteczności publicznej. Wiele samorządów uczy się od nas i zbiera doświadczenia – powiedziała Aleksandra Dulkiewcz. - 1 września zapraszamy do szkoły!


Zobacz relację wideo:

W sąsiedztwie Centrum Edukacyjnego widać też już przebieg budowanej drogi dojazdowej. Będzie ona w linii prostej dokładnym, kilometrowym, przedłużeniem w kierunku południowym powstającej również teraz ul. Nowa Bulońska. Poprowadzona też tam zostanie linia tramwajowa. Pod drogą powstaje tunel dla pieszych, tak by dzieci mogły dotrzeć do szkoły bez konieczności przechodzenia przez jezdnię. Koszt budowy szkoły to ponad 76,5 mln zł.

Sala gminastyczna w nowej szkole
Sala gminastyczna w nowej szkole
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Zobacz na mapie, gdzie zlokalizowane jest Centrum Edukacyjne Jabłoniowa:

 


Centrum Edukacyjne Jabłoniowa w liczbach:

- budynek dydaktyczny 25 oddziałów szkolnych,
- budynek dydaktyczny 21 oddziałów szkolnych,
- budynek sali gimnastycznej,
- biblioteka środowiskowa z czytelnią dostępną dla mieszkańców dzielnicy poprzez osobne wejście; - 2 czytelnie: dla dzieci i dla dorosłych oraz wypożyczalnia dla dzieci i dla dorosłych,
- powierzchnia użytkowa trzech budynków to 13 tys. m2TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024