• Start
  • Wiadomości
  • CZEŚĆ! Pięć miesięcy spotkań i warsztatów dla nowych mieszkańców Gdańska

CZEŚĆ! Pięć miesięcy spotkań i warsztatów dla nowych mieszkańców Gdańska

Dziesiąta edycja programu CZEŚĆ! dobiegła końca. Bezpłatny projekt, realizowany przez Europejskie Centrum Solidarności, jest adresowany do nowych mieszkańców Gdańska. Dotąd z oferty skorzystało 320 osób, kolejny nabór już w marcu.
( 06.02.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z programu CZEŚĆ! do tej skorzystało 320 nowych mieszkańców Gdańska
Z programu CZEŚĆ! do tej skorzystało 320 nowych mieszkańców Gdańska
zdj. Dawid Linkowski/Archiwum ECS


Program CZEŚĆ! to projekt uszyty na miarę realnych potrzeb nowych mieszkańców Gdańska, którzy zaczynają życie w mieście i kraju, których nie znają. Dziesiąta edycja, która rozpoczęła się wrześniu 2021 roku a skończyła z końcem stycznia 2022 roku, zgromadziła 25 osób, pochodzących z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Włoch i Francji. Chętnych było więcej, napłynęło aż 76 zgłoszeń.

W trakcie 16 odbytych spotkań uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się nie tylko o ważnych i potrzebnych kwestiach, związanych z migracją do Gdańska, ale też i o samym mieście. Pierwsze spotkania były poświęcone psychologii migracji i procesom adaptacyjnym, legalizacji pobytu i prawu pracy. Kolejne dotyczyły ustroju politycznego, samorządności, polityk równościowych w Gdańsku, historii międzykulturowego Gdańska, edukacji szkolnej, szkolnictwu wyższemu. Nie zabrakło też warsztatów z komunikacji w sytuacjach trudnych, pokazania aktywności obywatelskiej i wolontariatu w Gdańsku, spotkania poświęconego kulturze i tradycjom polskich świąt. Uczestnicy odwiedzili także Inkubator Przedsiębiorczości Starter oraz Dom Sąsiedzki na Biskupiej Górce. Ponadto odbyły się także warsztaty z mapowania interesujących miejsc w Gdańsku oraz spotkanie ewaluacyjne.

Spotkania i warsztaty będą kontynuowane
Spotkania i warsztaty będą kontynuowane
zdj. Dawid Linkowski/Archiwum ECS


- Nie mamy żadnych wątpliwości, że program CZEŚĆ! jest potrzebny. Co może jednak być zaskakujące, jest on potrzebny także nam, osobom, które są gdańszczanami od dłuższego czasu. To wzajemne uczenie się siebie, swojej kultury i sposobu patrzenia na świat. Okazuje się, że to największa wartość tego działania. Jesteśmy po tej samej stronie. A wystarczy powiedzieć CZEŚĆ! – mówi koordynatorka tego projektu w Dziale Projektów Obywatelskich ECS Tatiana Guszczina, psycholożka pochodząca z Rosji, która sama siedem lat temu przybyła do Gdańska.

Na zakończenie programu uczestnicy napisali listy do samych siebie z przeszłości, gdy rozpoczynali życie emigranta.

Droga Maszo,

pierwsze dwa tygodnie w Gdańsku będą naprawdę magiczne i oddałabym wszystko, aby ponownie doświadczyć tej euforii. Potem jednak będzie bardzo ciężko. Nie będziesz miała nawet z czym tego porównać. Przeprowadzka to nie żart. Inaczej spojrzysz na wszystko wokół siebie. To będzie prawdziwy kryzys, ale to normalna część procesu. Pożre wszystkie siły, nie próbuj robić dziesięciu rzeczy jednocześnie. Po nowym roku wszystko zacznie dochodzić do normy…

- napisała do siebie z przeszłości 28-letnia Masza.

 

Ostatnie spotkania dziesiątej edycji projektu odbyło się 29 stycznia. Kolejna odsłona programu CZEŚĆ! ruszy już w marcu.

oprac. MW