Bursztynowe Gody 2022. Obchodzisz w tym roku 44. rocznicę ślubu?

Po przerwie spowodowanej pandemią Gdańsk powraca do świętowania Bursztynowych Godów. Pary, które wzięły ślub w 1978 roku i zgłoszą się do Urzędu Stanu Cywilnego, dostaną zaproszenie na wyjątkową uroczystość, podczas której otrzymają dyplomy i bursztynowe upominki, odbędzie się także koncert. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja.
( Publikacja: 20.04.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bursztynowe Gody to wyjątkowa uroczystość ustanowiona przez Światową Radę Bursztynu. Na zdjęciu pary, które 44. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego obchodziły przed pandemią
Bursztynowe Gody to wyjątkowa uroczystość ustanowiona przez Światową Radę Bursztynu. Na zdjęciu pary, które 44. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego obchodziły przed pandemią
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Oni udowadniają, że miłość ma sens. Dwadzieścia par świętowało imponujące małżeńskie jubileusze

Bursztynowe Gody to inicjatywa Światowej Rady Bursztynu, która w 2016 roku ustanowiła Światowy Dzień Bursztynu również świętem małżeństw z 44-letnim stażem. Pary, które obchodzą taką rocznicę, zapraszane są do udziału w gdańskiej uroczystości, aby wspólnie świętować ważny dzień rocznicy zawarcia związku małżeńskiego przy akompaniamencie muzyków i z udziałem prezydent miasta. Wszyscy biorący w wydarzeniu udział małżonkowie uhonorowani zostają dyplomami i bursztynowymi upominkami.

- Bursztyn bałtycki to szlachetna żywica powstała co najmniej 40 mln lat temu, której od wieków ludzie przypisują właściwości magiczne i lecznicze. Nazywany Złotem Północy i skarbem Gdańska, ma specyficzny zapach i jest źródłem energii - mówi Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. bursztynu. - Mamy nadzieję, że otrzymany od Gdańska, Światowej Stolicy Bursztynu, upominek z okazji Bursztynowych Godów będzie dla bursztynowych par magicznym amuletem na kolejne szczęśliwe lata małżeństwa oraz następne rocznice.

Na zakochanych czekają bursztynowe upominki i dyplomy
Na zakochanych czekają bursztynowe upominki i dyplomy
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Pary, które zawarły związek małżeński w gdańskim Urzędzie Stanu Cywilnego, lub w innym urzędzie, ale są mieszkańcami Gdańska, zapraszane są do zgłaszania się osobiście, telefonicznie, lub za pomocą poczty tradycyjnej bądź elektronicznej. Dane, o które poprosi urzędnik, to imiona i nazwiska jubilatów, data zawarcia małżeństwa, adres, oraz numer telefonu do kontaktu lub adres e-mail.

- Bursztynowe Gody cieszą się wśród mieszkańców naszego miasta coraz większą popularnością. W ostatniej edycji w obchodach uczestniczyło 155 par, w tym roku liczymy na pobicie rekordu, tym bardziej, że w 1978 roku „tak” w gdańskim Urzędzie Stanu Cywilnego powiedziało sobie 4120 par - zaprasza mówi Grzegorz Graefling, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 maja 2022 roku.

Informacje kontaktowe:

  • Urząd Stanu Cywilnego
  • ul. Partyzantów 74
  • e-mail: usc@gdansk.gda.pl 
  • tel.: 58 778 62 26, 58 778 62 23

65 lat w małżeństwie? Jak najbardziej. Poznaj pary, które świętowały w Dworze Artusa