• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2020. Projekty do przyszłorocznej edycji można zgłaszać do 16 kwietnia

Budżet Obywatelski 2020. Projekty do przyszłorocznej edycji można zgłaszać do 16 kwietnia

W środę, 20 marca, rozpoczął się nabór projektów mieszkańców i mieszkanek Gdańska do siódmej już edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Wnioski można zgłaszać do 16 kwietnia. Gdańszczanie zdecydują na co w 2020 r. przeznaczyć kwotę ponad 18,5 mln złotych.
( Publikacja: 20.03.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przyjmowanie projektów BO 2020 czas zacząć! Gdańszczanie, gdańszczanki - składajcie swoje propozycje!
Przyjmowanie projektów BO 2020 czas zacząć! Gdańszczanie, gdańszczanki - składajcie swoje propozycje!
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Co ciekawe, zgłoszono już pierwszy projekt do BO 2020, i to w najmłodszej gdańskiej dzielnicy: Oruni Górnej-Gdańsku Południe. Czego dokładnie dotyczy można znaleźć na tej stronie. Tutaj będą rejestrowane też wszystkie pozostałe wnioski zgłaszane w najbliższych tygodniach przez projektodawców. 

Kwota budżetu obywatelskiego na 2020 rok to 18 543 609 zł. Jest to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku, w sumie 543 609 zł.

Przez cały czas trwania naboru projektów urzędnicy będą pomagać mieszkańcom, w razie potrzeby, w ustalaniu wartości finansowych projektów, pomogą sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego czy własność działek. Lista osób do kontaktu dostępna jest na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski. Na tej stronie znajduje się także praktyczny poradnik składania projektów i szczegółowy podział kwot dla dzielnic.

Z kolei w Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody 8/12 czynny jest Punkt Konsultacyjny budżetu obywatelskiego. Można skonsultować swój pomysł, złożyć projekt lub wydrukować gotowy wniosek.

 

Budżet Obywatelski 2020. Skorzystaj z praktycznych porad przy pisaniu projektu

 

W środowe popołudnie, 20 marca, odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk, Radny Miasta Gdańska z klubu KO Jan Perucki oraz kierownik Referatu Komunikacji Społecznej UMG Maciej Kukla zachęcali mieszkańców i mieszkanki Gdańska do składania projektów do BO.

 

ZAPIS CAŁEJ KONFERENCJI

 

- Zgodnie z przepisami prawa w tych konsultacjach (dotyczących BO-red.) może wziąć udział każdy gdańszczanin i każda gdańszczanka. Oznacza to, że udział może wziąć i 107-letnia kobieta, bo tyle lat ma obecnie najstarsza gdańszczanka, i ta, która właśnie urodziła się w jednym z naszych szpitali. Zachęcam do tego, by być aktywnym i zmieniać rzeczywistość, która jest najbliżej nas – w 35 dzielnicach, a także w wymiarze międzydzielnicowym. Te projekty świetnie łączą wszystkich tych, którzy o mieście myślą jako o synergii działań - podkreślał podczas konferencji Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska.

W tegorocznych przygotowaniach do kolejnej edycji BO pojawiło się kilka istotnych zmian. Jedną z nich jest zniesienie granicy wieku, co oznacza, że każdy mieszkaniec i mieszkanka Gdańska może złożyć swoją propozycję. Kolejną – wystarczy tylko jeden podpis poparcia mieszkańca pod składanym projektem (dotychczas wymagano 15 podpisów-red.).

- Pojawiła się też chyba najbardziej istotna zmiana, postulowana przez mieszkańców i mieszkanki podczas poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego, czyli możliwość zgłaszania projektów do realizacji na terenach nie należących do Gminy Miasta Gdańska. To ukłon przede wszystkim w stronę mieszkańców tych dzielnic, w których większość terenów należy np. do spółdzielni mieszkaniowych. Pojawiał się tam bowiem problem ze znalezieniem terenu, który można by zagospodarować na skwer, plac zabw, itp. - tłumaczył Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie.

Radny KO, Jan Perucki, zaapelował z kolei w środę o to, by obudzić wśró mieszkańców ducha obywatelskości.

- Budżet Obywatelski to nowe boiska, nowe place zabaw, skwery, to także projekty kulturalne i edukacyjne. Musimy współtworzyć naszą rzeczywistość. Nie możemy tylko i wyłącznie narzekać na to, co nas otacza. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze miasto – zaznaczał radny Perucki.


Harmonogram BO2020:

  • 20 marca – 16 kwietnia 2019 r. – zgłaszanie projektów;
  • 17 kwietnia – 31 lipca 2019 r. – weryfikacja projektów;
  • do 20 sierpnia 2019 r. - losowanie numerów projektów do głosowania;
  • 9-23 września 2019 r. – głosowanie;
  • do 30 września 2019 r. – ogłoszenie wyników głosowania


Od 2013 roku w Gdańsku odbyło się 6 edycji budżetu obywatelskiego. Łącznie ponad 77 milionów złotych zostało przekazanych do decyzji mieszkańców. Spośród 2079 projektów złożonych w latach 2013 – 2018 do realizacji wybranych zostało 393 projektów na łączną kwotę prawie 58 milionów zł.

Powstało m.in. 13 siłowni zewnętrznych, 13 boisk, zmodernizowano kilometry dróg i chodników a także zadbano o bezpieczeństwo mieszkańców poprzez monitoring zewnętrzny. To tylko mała część z propozycji gdańszczan.

We wrześniu 2018 r. odbyło się głosowanie na projekty BO2019, w którym wzięło udział 48760 mieszkańców Gdańska. Wybrali oni 82 projekty, które zostaną zrealizowane w latach 2019/2020. Wśród wygranych są m.in. modernizacje terenów zielonych, budowy placów zabaw, boisk czy zajęcia sportowe.

Więcej informacji o tegorocznej edycji BO można znaleźć na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski i na stronie Facebook:„Budżet Obywatelski dla Gdańska”.