• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2019. Oddaj głosy na projekty do 24 września

Budżet Obywatelski 2019. Oddaj głosy na projekty do 24 września

W poniedziałek, 10 września, tuż po północy, rozpoczęliśmy głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy, ci zameldowani i niezameldowani, mogą oddawać głosy do 24 września. W tym roku mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania blisko 20 milionów złotych. Z tej kwoty 15,855 mln złotych przeznaczonych będzie na realizację projektów dzielnicowych, natomiast 3,964 mln złotych – na projekty ogólnomiejskie.
10.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
10 września rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2019
10 września rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2019
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na naszym portalu www.gdansk.pl znajduje się charakterytyczny żołty baner BO, w który należy kliknąć. To z niego nastąpi przekierowanie do systemu elektronicznego rejestrującego i liczącego głosy oddane przez mieszkańców Gdańska.

Głosowanie potrwa do poniedziałku, 24 września, do północy.

- Każda edycja jest dla nas miernikiem społecznego zaangażowania, tego czy gdańszczanki i gdańszczanie identyfikują się z miastem. Cieszę się, że każdorazowo ten swoisty test zdają celująco. Ufam, że również tym razem będą chętnie uczestniczyć w głosowaniu - przyznaje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Oddawać głosy można wyłącznie elektroniczne. Co ważne, głosować można przez internet lub w punktach konsultacyjnych (ich lokalizacje podajemy w dalszej części tekstu – red.). Każda osoba mieszkająca w Gdańsku, która ukończyła 16 lat na dzień głosowania, ma możliwosć przydzielenia pięciu punktów na projekty dzielnicowe i jeden punkt na projekt ogónomiejski.

Jeżeli chodzi o punkty na projekty dzielnicowe, podobnie jak w latach ubiegłych, nie trzeba przyznawać maksymalnej liczby pięciu punktów na jeden wybrany projekt. Jeżeli ktoś uzna, że w danej dzielnicy kilka pomysłów zasługuje na poparcie, można przyznać np. po jednym punkcie na pięć projektów, po dwa punkty na dwa projekty lub dwa i trzy punkty na wybrane projekty. W tym zakresie panuje dowolność. Nie trzeba też przyznawać wszystkich pięciu punktów.

Przypominamy też, że głosy można oddawać na projekty z dowolnej dzielnicy – niekoniecznie z tej, w której mieszkamy.

W tym roku mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania blisko 20 milionów złotych. Z tej kwoty 15,855 mln złotych przeznaczonych będzie na realizację projektów dzielnicowych, natomiast 3,964 mln złotych – na projekty ogólnomiejskie (w tym roku do wyboru jest aż 36 pomysłów – red.).

To, jaką dokładnie kwotę będzie można wydać w danej dzielnicy, można sprawdzić tutaj.

Zwycięskie propozycje zostaną zrealizowane w latach 2019 – 2020.


Szukajcie żółtych namiotów BO

Konkretne projekty zazwyczaj promują ich autorzy, natomiast Miasto Gdańsk, tradycyjnie już, angażuje się w promocję samego głosowania w Budżecie Obywatelskim. W tym tygodniu każdy mieszkaniec znajdzie w swojej skrzynce pocztowej ulotkę zachęcającą do tegorocznego głosowania na BO. Zawarta jest w niej również informacja m.in. o inwestycjach zrealizowanych dotąd w ramach Budżetu Obywatelskiego, a także praktyczne wskazówki dotyczące sposobu głosowania. Do 24 września, podobnie jak w latach ubiegłych, w każdej dzielnicy Gdańska, w godz. 13 - 18, pojawi się charakterystyczny żółty namiot BO, gdzie swoje projekty będą promować ich autorzy, a mieszkańcy będą mogli wypytać o wszystko, co będzie ich interesowało w związku z Budżetem Obywatelskim. W poniedziałek, 10 września, szukajcie namiotów w dzielnicy Aniołki (Zielony Park) i Brętowo (ul. Góralska 13 a).

Dodatkowo, w dwie niedziele niehandlowe, żółty namiot będzie "dyżurował" w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, w pobliżu budynku kasy, w godz. 10 – 15.

W ramach promocji trwającego już głosowania przygotowano także plakaty, ulotki, spoty radiowe, informacje w internecie i mediach społecznościowych. Warto zaglądać m.in. na oficjalny profil na Facebooku: https://www.facebook.com/gdanskBO.

Lista projektów, na które można zagłosować, jest dostępna na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski (pod tym adresem znajdą też Państwo informacje o tym, gdzie danego dnia pojawi się namiot BO - red.). Wybór tematyczny jest szeroki: od placów zabaw, boisk i terenów rekreacji po zajęcia sportowe czy warsztaty komputerowe. Sami autorzy projektów także promują swoje propozycje, warto więc zwracać uwagę na żółte plakaty czy ulotki z zachętą do głosowania.


Zmiany w regulaminie

W ramach przyszłorocznej edycji BO miasto wprowadziło kilka zmian w regulaminie. Zdecydowano o wprowadzeniu ograniczenia maksymalnego kosztu projektu ogólnomiejskiego do 2 milionów złotych, co ma umożliwić realizację większej liczby projektów. Drugą, ważną zmianą jest wprowadzenie minimalnego progu poparcia 100 punktów na projekty dzielnicowe, dzięki czemu za zwycięskie będą uznawane te projekty, które cieszą się powodzeniem i popularnością wśród mieszkańców danej dzielnicy. W Gdańsku pojawiały się bowiem głosy, że niesłusznie za "zwycięskie" uznawano projekty, które otrzymywały kilkadziesiąt głosów (podczas gdy inne czasem kilkaset), ale były realizowane, ponieważ mieściły się w puli środków przeznaczonej na daną dzielnicę. Takie rozwiązanie dopuszczały dotyczasowe zapisy w regulaminie BO. Trzecią zmianą jest przesuwanie niewykorzystanych kwot w dzielnicach na kolejną edycję Budżetu Obywatelskiego, a więc jeśli w danej dzielnicy niewykorzystanych zostanie np. 10 - 20 tys. złotych to będą one mogły być wydane w tej samej dzielnicy w ramach kolejnej edycji BO. Dotychczas niewykorzystane środki trafiały do puli projektów ogólnomiejskich.

Bez zmian pozostaje granica wieku 16 lat, jeśli chodzi o składanie wniosków oraz udział w głosowaniu, oraz dostępność składania projektów i głosowania dla wszystkich mieszkańców bez względu na zameldowanie. Dotyczy to także cudzoziemców.

W trakcie głosowania, w dniach 10 - 24 września, na terenie miasta przygotowane będą punkty konsultacyjne, w których będzie można zapoznać się z projektami tegorocznego Budżetu Obywatelskiego i zagłosować na nie. W każdym punkcie dyżurować będą konsultanci, którzy pomogą w procesie głosowania. Co ważne, w takim punkcie nie ma potrzeby podawania adresu e-mail lub numeru telefonu w celu aktywowania głosowania. To rozwiązanie dedykowane głównie starszym osobom, które nie zawsze korzystają, bądź nie posiadają, internetu.


Lista punktów konsultacyjnych:

- Urząd Miejski w Gdańsku

  • Zespół Obsługi Mieszkańców nr 1, ul. Partyzantów 74, Gdańsk Wrzeszcz

  • Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12, Gdańsk Śródmieście

  • Zespół Obsługi Mieszkańców nr 4, ul. Wilanowska 2, Gdańsk Chełm

- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna: Biblioteka Główna oraz filie w gdańskich dzielnicach z wyłaczeniem Filii nr 18 (ul. Manifestu Połanieckiego 32-34) i Filii nr 46 (ul. E.Hoene 6)

- Strefa BO: Żółte namioty budżetu obywatelskiego w każdej gdańskiej dzielnicy

- Siedziby Rad Dzielnic

Od 2013 r. w Gdańsku zrealizowanych zostało ponad 200 projektów, a kolejnych 106 jest w trakcie realizacji. Do 2018 r. łączna kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski to prawie 60 milionów złotych.

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024