• Start
 • Wiadomości
 • Orunia. Szykuje się remont 120-letniego budynku mieszkalnego

Ten budynek mieszkalny na Oruni ma ponad 120 lat. Już niedługo przejdzie kapitalny remont

Generalnego remontu doczeka się kamienica przy ul. Małomiejskiej 40 na Oruni. Budynek ma już ponad 120 lat. Przetarg na wykonanie prac Gdańskie Nieruchomości ogłoszą na przełomie maja i czerwca tego roku.   
22.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczny jest ceglany, dwupiętrowy budynek, którego fasada wykazuje oznaki zużycia i braku konserwacji. Niektóre okna są zabite deskami, a rynny i rury wydają się stare i nieco zardzewiałe. Przed budynkiem, na asfaltowej drodze, zaparkowane są dwa samochody - jeden ciemny kombi bliżej kamery i jaśniejszy pojazd dalej. Budynek stoi w kontraście do białego, bardziej nowoczesnego i zadbanego domu po prawej stronie. Roślinność jest częściowo zaniedbana z kilkoma krzewami i drzewami w tle. Jest to miejski krajobraz, który może sugerować mieszankę opieki i zaniedbania w kontekście miejskiej infrastruktury.
Remont budynku przy Małomiejskiej 40 ma kosztować ponad 2,6 mln zł
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Co zostanie wyremontowane w kamienicy?

Planowany zakres robót remontowych w budynku przy ul. Małomiejskiej 40 jest bardzo szeroki. 
 
Obejmie m.in.:
 
 • prace termomodernizacyjne  
 • wymianę lub renowację stolarka okiennej i drzwiowej
 • zmianę źródła ogrzewania tj. podłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej
 • prace budowlane, w szczególności dotyczące korekty układu funkcjonalnego (np. wydzielenie łazienek)
 • remont istniejących lub wykonanie nowych kominów i szachtów instalacyjnych
 • wykonanie nowej instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej
 • wymianę instalacji oświetlenia podstawowego z wprowadzeniem źródeł oświetlenia LED
 • częściową wymianę konstrukcji dachu
 • remonty lokali mieszkalnych
 • remont klatki schodowej

Ponad 100 budynków komunalnych do remontu. Trwają prace nad dokumentacjami LISTA

Zdjęcie przedstawia lotniczy widok na stary, ceglany budynek, prawdopodobnie mieszkalny, o płaskim dachu. Budynek wygląda na dość zaniedbany, z widocznymi śladami czasu na cegłach i murach. Na dachu widać kilka anten satelitarnych i kominów. Wokół budynku znajduje się otwarta przestrzeń z trawnikiem, a przed nim zaparkowany jest czarny samochód kombi. W tle dostrzega się inne, podobne w stylu budynki oraz drogę z jednym czerwonym samochodem. Cała sceneria sprawia wrażenie cichej, może nawet zapomnianej części miasta, gdzie nowoczesne elementy mieszają się z historyczną architekturą
Podwórko kamienicy przy Małomiejskiej 40
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Kiedy rozpocznie się remont i jak długo potrwa?

- Wszczęcie procedury przetargowej na wybór wykonawcy prac planowane jest na przełomie maja i czerwca br. roku. Rozpoczęcie prac planowane jest na III kwartał 2024 r. - poinformowała Barbara Weiss, starszy referent ds. komunikacji w komunalnej jednostce Gdańskie Nieruchomości. 
Na zdjęciu widać widok z góry na zróżnicowaną miejską zabudowę. Na pierwszym planie znajduje się dwupiętrowy, ceglany budynek z płaskim dachem, którego architektura wydaje się starsza i nosi ślady czasu. Obok niego stoi biały, niższy dom z czerwonym dachem. Zarówno przed tymi budynkami, jak i po bokach zaparkowane są różne samochody. W tle widoczne są wysokie bloki mieszkalne z wielkiej płyty, które mają zróżnicowane kolory okien, nadające im unikalny charakter. Między budynkami a blokami widać drzewa i zieleń, co sugeruje obecność obszarów zielonych w tej miejskiej przestrzeni. Atmosfera miejsca wydaje się być spokojna i cicha
Kamienica na Oruni Dolnej z lotu ptaka
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Prace w kamienicy na Oruni potrwają około 7-8 miesięcy. Szacowany koszt inwestycji to 2 640 000 złotych.

Rusza gruntowny remont XIX-wiecznego Dworu Uphagena, dawnego Pałacu Ślubów

Dwukondygnacyjny budynek przy Małomiejskiej 40 posiada osiem lokali mieszkalnych. Został wybudowany około 1900 roku. Kamienica jest podpiwniczona. Jej powierzchnia użytkowa to 264 metry kwadratowe. 
 

TV

79. rocznica zakończenia II wojny światowej