• Start
  • Wiadomości
  • Budowa Nowej Warszawskiej. Osiem firm zainteresowanych realizacją tej inwestycji

Budowa Nowej Warszawskiej. Osiem firm zainteresowanych realizacją tej inwestycji

Linia tramwajowa, nazwana roboczo Nową Warszawską, stanowić będzie przedłużenie powstającej obecnie linii tramwajowej w al. Pawła Adamowicza (nazywanej roboczo Nową Bulońską Północną), i połączy się z torowiskiem biegnącym przez al. Havla. W ramach inwestycji powstanie także ścieżka rowerowa i chodnik.
22.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Osiem firm jest zainteresowanych budową nowej linii tramwajowej, tzw. Nowej Warszawskiej
Osiem firm jest zainteresowanych budową nowej linii tramwajowej, tzw. Nowej Warszawskiej
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- Nowa Warszawska jest jedną z najważniejszych inwestycji planowanych w południowej części Gdańska. Dzięki niej znacznie skróci się czas dojazdu z południowych dzielnic miasta do centrum - podkreśla Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Trasa biec będzie od budowanej obecnie linii tramwajowej na al. Pawła Adamowicza do al. Havla. Tramwaj będzie poruszał się na południe od obecnej ul. Warszawskiej. Nowa trasa włączy się do al. Havla na wysokości istniejącego skrzyżowania z ul. Łódzką.

W przetargu, który zakończył się w środę, 22 stycznia, na budowę tej linii tramwajowej wpłynęło osiem ofert. Najniższa propozycja opiewa na kwotę około 62,7 mln złotych. Tymczasem Miasto zabezpieczyło wstępnie 38 mln złotych na ten cel. Oferty są obecnie analizowane pod względem formalno-prawnym.

Które firmy są zainteresowane tą inwestycją?

  1. Budimex S.A. – 77 802 437, 76 zł

  2. MTM S.A. – 64 607 491, 11 zł

  3. Konsorcjum firm: TOR-KAR-SSON Sp.z.o.o, WPRD Gravel Sp. z.o.o, Elgrunt - 62 677 930, 31 zł

  4. Konsorcjum firm: Roverpol sp. z o.o., Rover Infraestructures S.A.- 76 985 700 zł

  5. Torpol S.A - 77 925 837, 71 zł

  6. Konsorcjum firm: ALDESA CONSTRUCCIONES POLSKA Sp. z.o. o, ALDESA CONSTRUCCIONES, S.A.- 79 315 721, 64 zł

  7. Balzola Polska Sp. z o.o., Construcciones y Promociones Balzola, SA - 71 832 216, 50 zł

  8. Strabag S.A. - 67 322 960, 31 zł

 

Tędy przebiegać będzie tzw. Nowa Warszawska
Tędy przebiegać będzie tzw. Nowa Warszawska
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Nowa linia tramwajowa będzie miała długość około 2 km. Przystanki dla pasażerów zaplanowano w pobliżu skrzyżowania z także planowaną ul. Unruga, ul. Piotrkowską i al. Havla. Wzdłuż torowiska będzie można także poruszać się rowerem. W ciągu ul. Nowej Warszawskiej, przy torach, powstanie bowiem ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych. Dla potrzeb obsługi torowiska, powstanie także tzw. droga technologiczna.

Zakres inwestycji obejmuje także przebudowę fragmentu torowiska i układu drogowego na al. Havla, tak aby można było „wpiąć” nową linię. Skrzyżowanie z ul. Łódzką zaprojektowano jako trójwlotowe, a odcinek ul. Nowej Warszawskiej między skrzyżowaniem z al. Havla jako drogę dwujezdniową. Ponadto projekt przewiduje przebudowę około 200-metrowego odcinka ul. Piotrkowskiej, tak aby dostosować ją do nowego układu drogowego.

 

ZOBACZ PRZEBIEG TRASY NOWEJ WARSZAWSKIEJ WIDZIANY Z LOTU PTAKA (mat. DRMG)

 

Budowa Nowej Warszawskiej jest jednym z elementów programu Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IV A, który jest współfinansowany z funduszy unijnych. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Przetarg na realizację tego zadania ogłoszono 14 czerwca 2019 r. Prace mają potrwać 20 miesięcy.

Z projektu GPKM IVa powstała al. Pawła Adamowicza. Od 13 stycznia br. Mogą z niej korzystać już kierowcy, a w połowie bieżącego roku powinny pojawić się na niej tramwaje.

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska