• Start
  • Wiadomości
  • Nowa Bulońska Północna. Inwestycja wykonana już w 70. procentach!

Budowa Nowej Bulońskiej Północnej. Inwestycja wykonana już w 70. procentach!

W kwietniu minie rok od przekazania przez miasto placu budowy wykonawcy, a tym samym rozpoczęcia budowy nowej ulicy i linii tramwajowej w Gdańsku, która połączy dzielnicę Piecki-Migowo z Jasieniem i Ujeściskiem. W tym czasie ułożono 2070 metrów torów (z zaplanowanych 7400 metrów) i wbito około 4 kilometry pali, na których osadzona będzie cała inwestycja. Co dzieje się obecnie na placu budowy?
14.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budowa Nowej Bulońskiej Północnej trwa już blisko 11 miesięcy
Budowa Nowej Bulońskiej Północnej trwa już blisko 11 miesięcy
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Odcinek od ul. Bulońskiej do obiektu mostowego oraz Nowej Wołkowyskiej:
- przy ul. Myśliwskiej, na wysokości kościoła, trwają prace brukarskie. Prowadzone są także prace związane z przełączeniem wodociągu

Obiekt mostowy (nad potokiem Siedleckim)

- trwa wykonywanie podpór oraz montaż prefabrykantów przyszłych łuków konstrukcyjnych mostu

Odcinek od obiektu mostowego w kierunku ul. Kartuskiej:
- w ul. Kartuskiej przygotowywane jest podłoże do kładzenia warstw podbudowy przyszłej jezdni
- w ul. Stolema, po wybudowaniu kanalizacji deszczowej, wykonawca odtwarza nawierzchnię drogi
- rozebrano również altany działkowe pod budowę świetlicy ROD przy ul. Stolema. Trwają wykopy pod fundamenty budynku oraz przygotowanie szalunków do betonowania fundamentów.

Odcinek na ul. Jabłoniowej oraz skrzyżowanie z ul. Kartuską:
- w ul. Limbowej oraz przy stacji paliw trwają prace brukarskie
- prowadzone są także roboty związane z wykonaniem warstwy tłucznia w torowisku oraz budową fundamentów pod słupy trakcyjne
- trwa budowa wodociągu i instalacji oświetlenia ulicznego wzdłuż ul. Kartuskiej

Pętla przy ul. Warszawskiej i Jabłoniowej:
- Na tym odcinku trwa budowa budynków obsługi pętli oraz stacji prostownikowej - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Z kolei na odcinku od stacji prostownikowej w kierunku wiaduktu WZ trwajukładanie i montaż kabli trakcyjnych. Natomiast na ul. "Nowej Warszawskiej" trwają prace związane z wykonywaniem podbudowy pod jezdnię.

 

I jeszcze garść ciekawostek z placu budowy:

  • 70 proc. zaawansowania robót, w tym 90 proc. zaawansowania robót ziemnych (całość 1.000.000 m szesc.) i 80 proc. zaawansowania głównych kanałów deszczowych

  • wbudowano około 8 000 m szesc. betonu (w tym w obiekt mostowy około 3000 m szesc.)

  • wbudowano ok. 32000 ton kruszyw

  • obiekt posadowiony jest na około 4 km pali

  • ułożono 320 sztuk studni, w tym najgłębszą o długości 7 m

  • ułożono 2070 m z 7400 m torów

  • 0 wypadków na budowie

  • 690 osób i 410 jednostek sprzętu - zaangażowanych dotąd w realizację tego przedsięwzięcia

 

Zaawansowanie robót na tym placu budowy wynosi 70 proc.
Zaawansowanie robót na tym placu budowy wynosi 70 proc.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Przypomnijmy: na tzw. Nowej Bulońskiej Północnej powstanie dwutorowa linia tramwajowa o długości 2,6 km, która będzie przedłużeniem istniejącej linii tramwajowej od skrzyżowania ul. Bulońskiej i Myśliwskiej w kierunku ul. Jabłoniowej. Na trasie przecinać będzie m.in. ulice Stolema i Kartuską, a kończyć się będzie na wysokości skrzyżowania z ul. Warszawską i Jabłoniową. Wzdłuż nowej trasy zaplanowano cztery przystanki komunikacji miejskiej: "Nowa Politechniczna", "Łabędzia", "Stolema", "Zabornia". Poza tym powstanie węzeł integracyjny tramwajowo – autobusowy, tzw. "Węzeł Ujeścisko" (u zbiegu ulic: Jabłoniowej, Warszawskiej i Nowej Bulońskiej), wraz z parkingiem dla samochodów osobowych i rowerów oraz węzeł przesiadkowy tramwajowo - autobusowy tzw. "Węzeł Zabornia".
Na przystankach tramwajowych oraz na węźle integracyjnym "Ujeścisko" zbudowane zostaną zadaszone parkingi rowerowe, a nad potokiem Siedleckim powstanie most (drogowy, tramwajowy).
Nowa Bulońska Północna będzie jezdnią dwukierunkową o szerokości siedmiu metrów, z jednostronnym chodnikiem. Na całej długości, czyli 2,7 km drogi, powstanie również droga rowerowa z infrastrukturą towarzyszącą.
Dodatkowo w ramach inwestycji realizowana jest budowa i przebudowa odcinków ulic powiązanych z Nową Bulońską Północną, w tym ulicy Myśliwskiej, Nowej Wołkowyskiej, Myśliwskiej Południowej, Stolema, Kartuskiej, Limbowej, a także łącznice węzła z ul. Armii Krajowej, tzw. Nową Warszawską i tzw. Nową Jabłoniową.

Budowa Nowej Bulońskiej Północnej pochłonie niemal 192 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Dofinansowanie unijne wynosi 58,5 mln złotych.

Inwestycja powinna być gotowa w trzecim kwartale bieżącego roku.

 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów