• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno. Konsultacje w sprawie wprowadzenia w dzielnicy Strefy Płatnego Parkowania. Wypełnij ankietę

Brzeźno. Konsultacje w sprawie wprowadzenia w dzielnicy Strefy Płatnego Parkowania. Wypełnij ankietę

Tegoroczne wakacje mocno dały się we znaki mieszkańcom Brzeźna, głównie tym, których domy i mieszkania znajdują się w pobliżu plaży. Tutejsza Rada Dzielnicy postanowiła więc powrócić do tematu ewentualnego wdrożenia strefy PP. Każdy mieszkaniec Brzeźna może wypowiedzieć się w tej sprawie w internetowej ankiecie.
( 07.10.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rada Dzielnicy Brzeźno wraca do tematu wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania
Rada Dzielnicy Brzeźno wraca do tematu wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Temat wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania w Brzeźnie pojawiał się w ostatnich latach kilkukrotnie. Podczas ostatnich konsultacji mieszkańcy, w większości, nie poparli pomysłu jej wdrożenia. Radni dzielnicy zastanawiają się jednak, czy po doświadczeniach zakończonego niedawno sezonu wakacyjnego i prawdziwym "oblężeniu" Brzeźna przez zmotoryzowanych turystów, mieszkańcy nie zmienili zdania w tej kwestii.

- Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie konsultacji, by sprawdzić, czy nastroje mieszkańców zmieniły się, czy też wciąż są takie same. Czekamy na wyniki ankiety - podkreśla Jarosław Gudzowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Brzeźno. - Muszę też zaznaczyć, że niezależnie od jej wyników, w Radzie Dzielnicy odbędzie się dyskusja na ten temat. To radni, finalnie, będą decydować czy przegłosować uchwałę w sprawie przyjęcia takiej strefy czy nie. Wynik ankiet na pewno będzie miał wpływ na tę decyzję - dodaje.

 

 

Problem z nadmierną liczbą zaparkowanych pojazdów pojawia się w tej dzielnicy każdego roku, przede wszystkim w okresie wakacyjnym.

- W tym roku wielokrotnie dochodziło do krytycznych sytuacji, gdy naprawdę trudno było poruszać się po dzielnicy. Sam byłem świadkiem sytuacji, w której osoba niewidoma nie mogła przejść chodnikiem, bo stał na nim zaparkowany samochód. Podobnych sytuacji było dużo więcej - zaznacza Jarosław Gudzowski.

Zgodnie z propozycją radnych, Strefą Płatnego Parkowania objęto by obszar pomiędzy ulicami: Walecznych, Południową, Brzeźnieńską (z włączeniem tych ulic), Hallera (z wyłączeniem tej ulicy), Wczasy i Dworską (z włączeniem tych ulic).

 

Ten obszar Brzeźna zostałby objęty Strefą Płatnego Parkowania
Ten obszar Brzeźna zostałby objęty Strefą Płatnego Parkowania
Mat. Gdansk.pl

 

Ile kosztować będzie parkowanie dla osób spoza Brzeźna?

  • 3,90 zł za pierwszą godzinę
  • 4,60 zł za drugą godzinę
  • 5,50 zł za trzecią godzinę
  • 3,90 zł za każdą następną godzinę

Opłaty obowiązywać miałyby od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00. Nie pobierane byłyby w wyznaczone dni świąteczne.

Z uiszczania opłat zwolnione mają być osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, a także kierowcy takich pojazdów jak hybrydowe PHEV, oznakowane pojazdy specjalne, służb miejskich, dyplomatycznych czy motocykli.

 

 

Jakie zalety wprowadzenia SPP widzi Rada Dzielnicy?

  • Wyznaczone zostaną miejsca parkingowe, dzięki czemu zmniejszyć ma się liczba parkujących samochodów. Nie będzie można ich zaparkować w miejscach niedozwolonych, w tym na chodnikach, trawnikach czy skrzyżowaniach.
  • Zwiększy się rotacja zaparkowanych pojazdów. Większość z nich nie będzie bowiem blokować jednego miejsca parkingowego przez cały dzień, a nawet kilka dni. Dzięki temu zwiększy się dostępność miejsc parkingowych. Ma się to przełożyć także na większą płynność przejeżdżających pojazdów, a tym samym zmniejszenie korków.
  • W Strefach Płatnego Parkowania mieszkańcy mają możliwość wykupienia miesięcznych bądź rocznych abonamentów w preferencyjnej cenie 10 zł/miesiąc.
  • Nastąpi spadek zanieczyszczenia powietrza, a także poziomu hałasu. Mniejszy ruch na drogach przełoży się również na zwiększenie bezpieczeństwa przede wszystkim pieszych, ale też osób zmotoryzowanych.

Ankietę można znaleźć m.in. na oficjalnej stronie Rady Dzielnicy Brzeźno. Konsultacje, w wersji online, potrwają do 18 października br.

 

Strefą Płatnego Parkowania obecnie objęte są w całości dzielnice: Śródmieście, Oliwa, Wrzeszcz Górny i Wrzeszcz Dolny. Częściowo wprowadzono je w dzielnicach: Aniołki, Przymorze i Jelitkowo.