• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno. Strefa Płatnego Parkowania - mieszkańcy dzielnicy podzieleni w tej kwestii

Brzeźno. Strefa Płatnego Parkowania - mieszkańcy dzielnicy podzieleni w tej kwestii

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie ewentualnego wprowadzenia w Brzeźnie SPP. Elektroniczną ankietę przygotowaną przez Radę Dzielnicy Brzeźno wypełniło blisko tysiąc osób. Większość z nich wyraziła swój sprzeciw wobec takiego pomysłu. Nie brakowało jednak mieszkańców, którzy popierają takie rozwiązanie.
( 27.10.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Brzeźno cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród gdańszczan, ale także przyjezdnych - zwłaszcza w okresie letnim
Brzeźno cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród gdańszczan, ale także przyjezdnych - zwłaszcza w okresie letnim
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Temat wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania w tej nadmorskiej dzielnicy pojawia się od kilku lat. Dotychczas mieszkańcy wydawali się być, jednogłośnie, przeciwnikami takiego pomysłu. Po doświadczeniach zakończonego już tegorocznego sezonu wakacyjnego, w trakcie którego dziesiątki samochodów mieszkańców innych miast i miasteczek z całej Polski parkowano "gdzie popadnie", zwłaszcza w okolicy plaży, Rada Dzielnicy postanowiła ponownie sprawdzić nastroje mieszkańców i zapytać, czy nie zmienili zdania w tej kwestii.

Zgodnie z propozycją radnych, Strefą Płatnego Parkowania objęto by obszar pomiędzy ulicami: Walecznych, Południową, Brzeźnieńską (z włączeniem tych ulic), Hallera (z wyłączeniem tej ulicy), Wczasy i Dworską (z włączeniem tych ulic).

Konsultacje trwały dwa tygodnie. Wypełniono 1156 ankiet, w tym 1079 ankiet, w których wskazano Brzeźno jako miejsce zamieszkania.

Przy obliczaniu wyników uwzględniono tylko 962 ankiety. Pozostałe uznano bowiem za nieważne.

 

 

- Zidentyfikowaliśmy pięć numerów IP, z których doszło do próby manipulowania wynikami tej ankiety. Oszukanych było siedem głosów na "tak" oraz 179 takich głosów na "nie". Rekordzista oddał aż 100 takich fałszywych głosów na "nie" - zaznacza Jarosław Gudzowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Brzeźno.

Pierwsze pytanie w ankiecie dotyczyło wprowadzenia SPP na wyznaczonym, wspomnianym wyżej, obszarze Brzeźna, w pobliżu plaży. I w tym przypadku 45 proc. głosujących było na "tak", a 55 proc. głosujących było na "nie".

Na drugie pytanie, dotyczące tego, czy mieszkańcy są za tym, by SPP wprowadzić na terenie całego Brzeźna, "za" opowiedziało się 36 proc. ankietowanych, a "przeciw" 64 proc.

Poza wersją elektroniczną, oddano też kilkanaście głosów w tradycyjnej papierowej formie, w siedzibie Rady Dzielnicy Brzeźno.

Sesja Rady Dzielnicy planowana jest w listopadzie br. Na nią trafi m.in. projekt uchwały w sprawie SPP.

- Na sesjach bywa różnie, więc trudno dziś powiedzieć, jaką decyzję ostatecznie podejmą radni. Wyniki tej ankiety wyznaczają pewien kierunek, więc radni na pewno będą na nie patrzeć. Niewykluczone jednak, że spojrzą na ten temat szerzej i dostrzegą więcej zalet wprowadzenia SPP. Trudno mi jednak dzisiaj wyrokować, jakie zapadną decyzje. To okaże się w trakcie sesji - podkreśla Jarosław Gudzowski.

 

 

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Brzeźno zaznacza, że w ankiecie wzięli udział przede wszystkim kierowcy (tak wynika z podanych przez ankietowanych danych). Nie wypowiedzieli się w tej kwestii piesi - nie posiadający samochodu, a także seniorzy.

Strefą Płatnego Parkowania obecnie objęte są w całości dzielnice: Śródmieście, Oliwa, Wrzeszcz Górny i Wrzeszcz Dolny. Częściowo wprowadzono je w dzielnicach: Aniołki, Przymorze i Jelitkowo.