• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno. Intensywnie na ul. Dunikowskiego - większość robót wykonana

Brzeźno. Intensywnie na ul. Dunikowskiego - większość robót wykonana

Wysłużony, popękany asfalt zastępuje stopniowo nowa, równa kostka. Pojawiło się mini rondo, wkrótce montowane będą nowe latarnie, ustawione zostaną też kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Na kameralnej ulicy Dunikowskiego widać już efekty trwającej modernizacji.
11.07.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać osiedle bloków mieszkaniowych, między nimi nowo budowany ciąg pieszo jezdny
Trwa generalny remont odcinka ul. Dunikowskiego w Brzeźnie
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Kostka zamiast asfaltu

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, do pierwszych dni lipca wykonano większość zaplanowanych robót drogowych (prowadzone są od kwietnia). Po przebudowie ta lokalna ulica pozostanie ciągiem pieszo-jezdnym, ale szerszym niż dotąd o 1,5 metra. Wyznaczono na niej dodatkowe pasy postojowe. 

Nowa nawierzchnia wykonywana jest z szarych i grafitowych płytek betonowych. W ramach prac wymienione zostaną także odcinki chodników przylegających do tego remontowanego ciągu - na nich także ułożone zostaną nowe płytki betonowe.

W ramach inwestycji uregulowana zostanie także kwestia retencji tego miejsca - część wód opadowych odprowadzana będzie do nowych przydrożnych niecek retencyjnych, część - do istniejących już wpustów deszczowych. Przebudowano także sieć oświetleniową. Wkrótce montowane będą nowe latarnie - te będą nieco oddalone od jezdni. Do tego zamontowane zostaną stojaki rowerowe oraz słupki wygradzające. Na koniec wykonane zostaną również nowe nasadzenia zieleni. 

Po zakończeniu prac dopuszczalna maksymalna prędkość będzie tu wynosić 30km/h. 

Piecki - Migowo. Budowa szkoły zakończona, w sierpniu wielkie meblowanie

na zdjęciu z lewej fragment żółtej koparki, obok sztapelek nowej kostki betonowej, widać też układaną z kostki jezdnię
W miejscu zniszczonego asfaltu układana jest nowa kostka betonowa
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Dla lokalnej społeczności

Ulica Dunikowskiego służy przede wszystkim okolicznym mieszkańcom - stanowi dojazd do okolicznych bloków mieszkaniowych. Jej stan techniczny był już na tyle zły, że wymagał generalnego remontu. 

W sąsiedztwie tej ulicy znajduje się zabudowa wielorodzinna oraz tereny zielone, nieco dalej dominuje zabudowa jednorodzinna, jest też szkoła, budynki handlowe i usługowe oraz pętla tramwajowa. Ulica w tym miejscu miała dotąd nawierzchnię asfaltową i pełniła rolę ciągu pieszo-jezdnego. Jej dotychczasowa szerokość wynosiła 5 metrów. 

W związku z prowadzonym remontem, konieczne było zamknięcie dla ruchu kołowego odcinka ul. Dunikowskiego pomiędzy budynkami Łozy 13 i Dunikowskiego 11. Całkowity zakaz przejazdu samochodów będzie obowiązywać do zakończenia prac budowlanych.

zdjęcie z drona, widać osiedle bloków mieszkaniowych, między nimi nowo budowany ciąg pieszo jezdny
Modernizacja ul. Dunikowskiego rozpoczęła się pod koniec kwietnia br.
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Prace wykonuje firma Hydro-Mag za kwotę ponad 1,13 mln złotych.

TV

Chirurg i artysta