• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno. Huczne obchody Dni Sąsiadów - mieszkańcy dzielnicy bawili się do wieczora

Brzeźno. Huczne obchody Dni Sąsiadów - mieszkańcy dzielnicy bawili się do wieczora

Mimo chłodnej, wietrznej i chwilami deszczowej pogody przyszło ponad 150 osób. Była okazja do zabawy i nauki, a przy tym nikt nie wrócił do domu głodny - imprezie towarzyszyły przekąski przygotowane przez Radę Dzielnicy, nie zabrakło grilla i ciepłych kiełbasek. Po posiłku każdy mógł usiąść na ławeczce sąsiedzkich historii i lepiej poznać mieszkańców Brzeźna. 
( 29.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podczas imprezy bawili się sąsiedzi w różnym wieku - dzieci oczywiście pod opieką dorosłych
Podczas imprezy bawili się sąsiedzi w różnym wieku - dzieci oczywiście pod opieką dorosłych
Sara Warzyńska/Projektornia GAK

Wszystko to działo się w sobotę, 28 maja, na Placu Sąsiedzkim za budynkiem Projektorni Gdańskiego Archipelagu Kultury. W ramach Dni Sąsiadów przygotowano dla mieszkańców Brzeźna wiele atrakcji. Mimo niesprzyjającej i zmiennej pogody wszystkie zaplanowane aktywności odbyły się zgodnie z planem, a sąsiedzi bawili się do wieczora. 

Dni Sąsiadów - skąd ten pomysł

Takie imprezy są bardzo popularne we Francji, gdańscy organizatorzy nie ukrywają, że się na nich wzorują. 

Pierwszą atrakcją przygotowaną dla najmłodszych sąsiadów był spektakl „Kosz” Teatru Czwarte Miasto. Mieszkańcy Brzeźna mieli okazję spróbować swoich sił w sztuce cyrkowej i nauczyć się żonglowania, ci odważniejsi mogli nawet postawić swoje pierwsze kroki na szczudłach. 

Kto chciał, mógł usiąść i porozmawiać na Ławeczce Sąsiedzkich Historii
Kto chciał, mógł usiąść i porozmawiać na Ławeczce Sąsiedzkich Historii
Sara Warzyńska/Projektornia GAK

Dni Sąsiadów - plastycznie i muzycznie

Kolejną z przygotowanych atrakcji był konkurs plastyczny pod hasłem „Namaluj swojego Sąsiada”. 

Fundacja Sprawni Inaczej przygotowała dla uczestników wydarzenia warsztaty manualne – m.in. malowanie palcami czy zrobienie gniotka antystresowego. 

Ważnym punktem na Placu Sąsiedzkim była scena, z której rozchodziły się dźwięki tworzone przez miejscowych muzyków, chcących zaprezentować swoją twórczość. Była okazja do wysłuchania rapowego duetu, skrzypaczki, flecistki, gitarzysty, ale również seniorek-wokalistek, które swoją energią witały nadal budzącą się nad polskim morzem wiosnę. 

Dni Sąsiadów - ekologia i okrzyki “bis!”

Podczas obchodów Dni Sąsiadów nie zabrakło ekologicznego akcentu. Centrum Hevelianum przygotowało stoisko z warsztatami robienia bomb kwietnych, a Projektornia GAK zainaugurowała swój Punkt Wymiany Roślin. Zakończeniem obchodów Święta Sąsiadów w Brzeźnie był koncert trójmiejskiego zespołu Inkolinia, który zdecydowanie podbił serca publiczności. Były owacje na stojąco i okrzyki „bis!” 

Starsza kobieta w białym kapeluszu pochyla się nad kartką malując pędzlem bukiet kwiatów. Kartka leży na okrągłym stoliku. Przed kobietą, na stoliku stoją przybory do malowania
Dni Sąsiadów w Brzeźnie były też okazją, by pokazać się ze swoimi talentami - bywa, że odkrytymi już po przejściu na emeryturę
Sara Warzyńska/Projaktornia GAK

Dni Sąsiadów - kto zorganizował

Ta niezwykle udana impreza dzielnicowa mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu pracowników Projektorni Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz licznych partnerów przedsięwzięcia - m.in.: 

  • Rada Dzielnicy Brzeźno
  • Hevelianum/Dom Zdrojowy
  • Fundacja Sprawni Inaczej
  • Street Bus
  • Klub Seniora „Pod Cisem i Północna 5”