• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno. Dzień otwarty Domu Zdrojowego w sobotę - zobacz, jak wygląda na finiszu remontu

Brzeźno. Dzień otwarty Domu Zdrojowego w sobotę - zobacz, jak wygląda na finiszu generalnego remontu

Zwiedzanie, opowieści, ekologiczne warsztaty rodzinne, quiz z nagrodami, wernisaż wystawy plenerowej oraz spacer przyrodniczy po parku i plaży - w sobotę, 26 czerwca, zapraszamy do Domu Zdrojowego w Brzeźnie, którego remont zbliża się już do końca. Wstęp wolny. Na dzień otwarty zwiedzających dowiezie bezpłatnie zabytkowy tramwaj z kolekcji Gdańskich Autobusów i Tramwajów.
23.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po raz pierwszy od rozpoczęcia budowy, modernizowany Dom Zdrojowy można będzie zobaczyć z bliska i od środka - a nie, jak dotąd, podglądając przez płot otaczający plac budowy
Po raz pierwszy od rozpoczęcia budowy, modernizowany Dom Zdrojowy można będzie zobaczyć z bliska i od środka - a nie, jak dotąd, podglądając przez płot otaczający plac budowy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Z ogromną radością i dumą prezentujemy Państwu odnowioną brzeźnieńską perłę architektury. Choć prace budowlane i wykończeniowe będą jeszcze trwały, to już dziś chcemy zaprezentować niezwykłą bryłę budynku, zaprosić do środka i opowiedzieć o naszym pomyśle na funkcjonowanie Domu Zdrojowego - zaprasza Paweł Golak, dyrektor Hevelianum, które będzie zarządzać nową placówką. - Tematem przewodnim prowadzonej w nim działalności edukacyjnej będzie szeroko rozumiana ochrona środowiska. Zapraszam na dzień otwarty wszystkie mieszkanki i mieszkańców Gdańska. Chcielibyśmy, aby wyremontowany Dom Zdrojowy nie tylko cieszył oko, ale też stał się miejscem Waszych spotkań.

Już w sobotę, 26 czerwca, w godzinach 11-15, wszyscy zainteresowani będą mogli zajrzeć do środka budynku, wysłuchać opowieści o jego historii oraz relacji z budowy. (szczegóły programu w dolnej części artykułu). Dla dzieci i dorosłych przygotowano warsztaty plastyczne z wykorzystaniem naturalnych materiałów, jak liście, patyczki, kamyki, muszelki i owoce, oraz quiz wiedzy przyrodniczej z nagrodami. Od znanych superbohaterów – Bioli i Super Sortera, będzie można nauczyć się, jak prawidłowo segregować śmieci.

Zwiedzający zobaczą ogromną metamorfozę Domu Zdrojowego, którą przeszedł w ciągu trwającego już blisko dwa lata remontu
Zwiedzający zobaczą ogromną metamorfozę Domu Zdrojowego, którą przeszedł w ciągu trwającego już blisko dwa lata remontu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Wielbicielom natury szczególnie polecamy spacer przyrodniczy po parku i plaży. A patriotom lokalnym i wielbicielom historii  - rozmowę o historii Brzeźna z dr. Janem Danilukiem, historykiem z Hevelianum oraz Dorotą Kuś, miłośniczką historii dzielnicy i autorką książki o niej. Odbędzie się również wernisaż plenerowej wystawy „Dom Zdrojowy. Serce Brzeźna”, na której zostaną zaprezentowane reprodukcje dawnych pocztówek i fotografii przedstawiających dzieje kurortu z perspektywy historii Domu Zdrojowego i jego najbliższej okolicy. Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia.

Na stoisku Hevelianum z kolei będzie można zapoznać się z jego ofertą edukacyjną, kupić publikacje oraz ekologiczne pamiątki.

Do nadmorskiego kurortu będzie można dojechać historycznym tramwajem. Specjalnie na ten dzień zostanie uruchomione bezpłatne połączenie z centrum Gdańska do Brzeźna – linia DZ1. Start sprzed Dworca PKS pod Górą Gradową. Rozkład jazdy sprawdzić można TUTAJ.

 

PROGRAM DNIA OTWARTEGO DOMU ZDROJOWEGO

Zwiedzanie Domu Zdrojowego - przewodnikami będą inspektorzy budowlani nadzorujący prace

11:00–15:00 | tryb ciągły

 

„Dom Zdrojowy. Serce Brzeźna” – wernisaż wystawy (czynnej przez całe wakacje) oraz rozmowy o historii Brzeźna z dr. Janem Danilukiem, historykiem, i Dorotą Kuś, autorką publikacji o tej dzielnicy

11:00–15:00 | tryb ciągły

 

Pokaz filmów i zdjęć przedstawiających postęp prac w czasie odbudowy Domu Zdrojowego oraz opowieści osób pracujących przy inwestycji

11:00–15:00 | tryb ciągły

 

Obrazy przyrodą malowane – warsztaty plastyczne dla dzieci (3–9 lat + opiekunowie)

11:00–15:00 | tryb ciągły

 

Koło fortuny – quiz wiedzy przyrodniczej z nagrodami

11:00–15:00 | tryb ciągły

 

Zdrojowi tropiciele – spacer przyrodniczy po okolicznym parku i plaży dla dorosłych i dzieci (9+)

11:30, 12:30, 13:30 | ok. 45 min | grupy 15-osobowe

 

Ze względów bezpieczeństwa uczestnicy proszeni są o przestrzeganie limitów wejść do obiektu, zachowanie bezpiecznej odległości oraz zakrywanie ust i nosa. Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny.

Dzień otwarty DZ_plakatO INWESTYCJI | Hevelianum. Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy (Kurhaus) w Brzeźnie, początek XX wieku...
Dom Zdrojowy (Kurhaus) w Brzeźnie, początek XX wieku...
Fot. ze zbiorów Hevelianum

 

... w czerwcu 2018 roku...
... w czerwcu 2018 roku...
Fot. Dominik Kulaszewicz
...i w czerwcu 2021
...i w czerwcu 2021 roku
Fot. Dawid Linkowski

 

Budynek powstał pod koniec XIX wieku na potrzeby letników, po rewaloryzacji stanie się miejscem edukacji ekologicznej – nadmorską filią Hevelianum. Znajdą się tu sale warsztatowe, miejsca noclegowe, a także restauracja o ekologicznym profilu i przestrzenie do integracji mieszkańców.

Miasto Gdańsk podpisało umowę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania Domu Zdrojowego w czerwcu 2019 roku. Generalnym wykonawcą jest gdańska firma Poleko, która ma duże doświadczenie w prowadzeniu remontów zabytkowych obiektów. Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Powierzchnia użytkowa Domu Zdrojowego to 1670 m kw. Rewaloryzacją objęty jest budynek i otaczający go park – obszar o powierzchni 0,9 ha. Odnowiony teren zielony będzie nawiązywał do historycznego wyglądu. Pojawią się w nim również elementy małej architektury.

Modernizacja i przystosowanie Domu Zdrojowego do nowych celów, wraz z zagospodarowaniem otaczającego go ogrodu, to koszt ok. 27 mln zł. Środki pochodzą z budżetu miasta. 

oprac. IB

 

 

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa