Brytyjski Graphcore - mocna marka w branży sztucznej inteligencji tworzy polski oddział w Gdańsku 

Wynajęli całe 30. piętro w wysokościowcu Olivia Star - od początku czerwca je zagospodarowują i przez internet szukają pracowników. Założona w 2016 roku firma Graphcore ma swoją centralę w brytyjskim mieście Bristol, znana jest z pracy nad akceleratorami dla sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML). W Polsce postawiła na Gdańsk ze względu na potencjał i możliwości rozwojowe trójmiejskiego rynku pracy w branży IT.
20.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biuro Graphcore Poland mieści się na 30. piętrze wysokościowca Olivia Star - zaledwie dwie kondygnacje poniżej ogólnodostępnego tarasu widokowego, zawieszonego 130 metrów nad ziemią
Biuro Graphcore Poland mieści się na 30. piętrze wysokościowca Olivia Star - zaledwie dwie kondygnacje poniżej ogólnodostępnego tarasu widokowego, zawieszonego 130 metrów nad ziemią
Dawid Linkowski/Olivia Centre

Graphcore - dla liderów technologicznych i innowatorów

To światowa czołówka firm pod względem innowacyjności. Graphcore opracowuje akceleratory (systemy obliczeniowe) dla sztucznej inteligencji (AI) oraz uczenia maszynowego (ML), z których korzystają globalni liderzy technologiczni, m.in.: Sequoia Capital, Fidelity International, BMW iVentures, Dell, Microsoft i Samsung, a także uznani innowatorzy w zakresie sztucznej inteligencji, tacy jak Demis Hassabis, współzałożyciel Deepmind oraz Greg Brockman, Ilya Sutskever, Scott Gray i Pieter Abbeel z OpenAI.

Specjaliści z Graphcore zaprojektowali procesor o nazwie IPU (Intelligence Processing Unit), którego architektura pozwala stosować nowe metody i algorytmy z dziedziny uczenia maszynowego, niedostępne przy użyciu dotychczasowych technologii.  

Algorytmy uczenia maszynowego mają bardzo szerokie zastosowanie - od medycyny, po filtrowanie wiadomości e-mail, rozpoznawanie mowy i wizję komputerową, gdzie opracowanie konwencjonalnych algorytmów do wykonywania potrzebnych zadań jest trudne lub niemożliwe.

Informatycy poszukiwani - międzynarodowa firma IT otworzyła biuro w Gdańsku

Graphcore - od zapowiedzi tornada po nowe lekarstwa

Jednym z głównych zadań gdańskiej centrali Graphcore Poland ma być wprowadzanie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji w dużych jednostkach badawczo-rozwojowych, pracujących w technologii HPC (High Performance Computing), których zastosowanie jest bardzo szerokie. Jednym z efektów dotychczasowych wdrożeń jest 5-krotnie przyśpieszenie średnioterminowych prognoz pogody (w tym ostrzeżeń przed tornadami). Stosowane systemy pozwalają odkrywać nowe leki czy wspomagają symulacje fizyczne cząsteczek materii w Wielkim Zderzaczu Hadronów w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. 

Intel wciąż rośnie w siłę w Gdańsku. Jaka będzie przyszłość polskiego oddziału giganta?

Graphcore Poland w Gdańsku - co jeszcze mają robić

Innym z zadań gdańskiej filii są wdrożenia i procesy dostosowawcze systemów Graphcore do centrów obliczeniowych oferujących usługi sztucznej inteligencji w internetowej chmurze, umożliwiające łatwy i intuicyjny dostęp do technologii Graphcore. To właśnie w tym obszarze firma będzie koncentrowała znaczną część swojej pracy i w związku z tym już prowadzi rekrutację pracowników. Centrum badawczo-rozwojowe Graphcore bezpośrednio współpracuje z jednostkami badawczo-rozwojowymi, uniwersytetami i firmami, które używają sztucznej inteligencji do rozwiązywania szerokiego spektrum problemów biznesowych i naukowych. 

Wierzymy, że nasza technologia stanie się światowym standardem obliczeń inteligencji maszynowej Graphcore IPU będzie miała wpływ na coraz więcej branż i sektorów z realnym potencjałem pozytywnego wpływu na społeczeństwo, od odkrywania leków po dekarbonizację - mówi Nigel Toon, współzałożyciel i dyrektor generalny Graphcore. 

Airport City Gdańsk. Pierwszy biurowiec o nazwie Alpha został oddany do użytku

Graphcore: “Polscy specjaliści czują sporą ekscytację”

Paweł Pieczul, dyrektor ds. inżynierii w Graphcore Poland dodaje: - Szeroki zakres umiejętności posiadanych i rozwijanych przez specjalistów w Gdańsku i ogólnie w Polsce, pozwalają Graphcore przekazać wiele najważniejszych projektów firmy lokalnemu zespołowi. Nasza obecność w Trójmieście dla wysokiej klasy specjalistów IT oznacza możliwość udziału w zaawansowanych projektach o globalnej skali. Wielu z nich zrealizowało dotychczas wyjątkowo wymagające zadania, a pomimo to czują sporą ekscytację w związku z możliwością udziału w projektach, nad którymi pracuje nasze centrum badawczo-rozwojowe.

Olivia Centre: “Graphcore to duża szansa”

Biuro Graphcore Poland mieści się na 30. piętrze wysokościowca Olivia Star - zaledwie dwie kondygnacje poniżej ogólnodostępnego tarasu widokowego, zawieszonego 130 metrów nad ziemią  

- Jako Olivia mamy świadomość, że zapraszając takich rezydentów, jak Graphcore, bierzemy realny udział w tworzeniu hubu inteligentnych specjalizacji w Gdańsku - mówi Bogusław Wieczorek z Olivia Centre. - Tworzony od lat ekosystem innowacyjnych firm w Olivii, który dotychczas budowały takie firmy jak Amazon, rozwijający tutaj swój projekt syntezatora mowy Alexa, czy Nethansa rozwijająca modele i algorytmy optymalizacji dla systemów zarządzania kanałami sprzedaży w branży e-commerce, zostanie wzmocniony przez jedno z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na świecie. Centrum badawczo-rozwojowe Graphcore to duża szansa dla pomorskich firm i ośrodków naukowych na rozwój kooperacji, dla ekspertów na rozwój kompetencji, ale równocześnie potwierdzenie, że tzw. talent pool w Trójmieście jest naprawdę wysoki i przyciąga najlepszych wiodących innowatorów z całego świata, tworząc miejsca pracy najwyższej jakości.

TV

44. ZJAZD HANZY W GDAŃSKU