• Start
  • Wiadomości
  • "Zebra" przy Bramie Wyżynnej powstanie w przyszłym roku. Przetarg już w styczniu

"Zebra" przy Bramie Wyżynnej w przyszłym roku. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska szykuje się do przetargu

Trwają przygotowania do realizacji naziemnego przejścia przy Bramie Wyżynnej. Prace połączone będą z modernizacją nawierzchni na ul. Wały Jagiellońskie. To już kolejna z inwestycji w ramach, których m.in. na ulicach Głównego Miasta powstają przejścia dla pieszych.
( Publikacja: 29.11.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trwają przygotowania do budowy naziemnego przejścia dla pieszych na wysokości Bramy Wyżynnej
Trwają przygotowania do budowy naziemnego przejścia dla pieszych na wysokości Bramy Wyżynnej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Kolejne przejście naziemne w tej części Gdańska to element stopniowo realizowanej polityki miasta, zakładającej "przywrócenie Śródmieścia pieszym". W jej ramach powstało dotychczas m.in. skrzyżowanie na Podwalu Przedmiejskim na wysokości ulicy Łąkowej i kolejne na ulicy Chmielnej. Nowe przejścia, w tym przy Bramie Wyżynnej, mają być przystosowane do potrzeb osób niewidzących i niesłyszących. Oznacza to, że każde przejście posiadać będzie sygnalizację świetlną i dźwiękową, do tego pozbawione będzie barier w postaci krawężników i schodów.

Celem inwestycji planowanej na ul. Wały Jagiellońskie jest przywrócenie przejścia naziemnego dla pieszych z dodatkowym przejazdem rowerowym przez tę ulicę, na wysokości Bramy Wyżynnej. Nowe przejście sterowane będzie sygnalizacją świetną. Aby ułatwić do niego dostęp przebudowane zostaną także przystanki tramwajowe, kosztem zawężenia jezdni w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Wykonane zostaną również chodniki w okolicy przejścia, a także przebudowana zostanie zatoka autobusowa od strony centrum handlowo-usługowego "Forum Gdańsk".

W ramach przebudowy planowana jest także modernizacja nawierzchni jezdni ul. Wały Jagiellońskie (jezdnia w kierunku Warszawy) na odcinku od ul. Okopowej, stanowiącej kontynuację zakresu prac realizowanych w ramach budowy wiaduktu Biskupia Górka, do okolic skrzyżowania z ul. Hucisko. Natomiast na jezdni w kierunku Gdyni, przebudowany zostanie - umożliwiający „zawrotkę” - pas do skrętu w lewo znajdujący się na wysokości gmachu Narodowego Banku Polskiego.

- Obecnie dla tego zadania procedowane są decyzje administracyjne umożliwiające rozpoczęcie realizacji zadania - tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, przygotowującej inwestycję do realizacji.

Przetarg na realizację robót ogłoszony zostanie na początku 2021 roku. Jeśli procedury przebiegać będą zgodnie z zakładanym harmonogramem, prace ruszą w II kwartale, a zakończą w IV kwartale przyszłego roku.

Oprac. KG