Bioodpady wrzucaj bez worka - folia utrudnia recykling

Startuje ostatnia odsłona kampanii edukacyjno-informacyjnej „Wrzucaj bez worka”. Tym razem tematem przewodnim będą odpady bio. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem foliowych worków, które wrzucane są razem z zebranymi odpadami do pojemników na papier, szkło oraz odpady bio. A to utrudnia recykling.
12.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
śmieciarz odbiera odpady z wiaty,obok stoi śmieciarka
Od naszych decyzji przed wrzuceniem odpadów do pojemnika zależy, czy recykling będzie efektywny i udany
Fot. Paweł Marcinko/KFP

Plastikowe worki nie do papieru

Dzięki właściwej segregacji możliwe jest przetwarzanie odpadów w odpowiedzialny i efektywny sposób. Wrzucanie plastikowych worków do pojemnika na papier, szkło czy odpady bio powoduje, że cała frakcja staje się trudna do przetworzenia i komplikuje proces recyklingu. Właśnie dlatego w Gdańsku trwa akcja „Wrzucaj bez worka”.

Pierwszy jej etap dotyczył prawidłowej segregacji papieru, w kolejnym mieszkańcy informowani byli o tym, jak postępować z odpadami szklanymi. Teraz przyszedł czas na zwrócenie uwagi na problem plastikowych worków w odpadach bio. W różnych częściach miasta pojawią się materiały graficzne nawiązujące do tematu tej odsłony akcji. Będą one eksponowane m.in. na citylightach, wiatach przystankowych oraz na ekranach zamontowanych w miejskich autobusach i tramwajach.

Wrzucaj bez foliowego worka. Jak powinniśmy segregować odpady

Worek do innego pojemnika

Właściwa segregacja odpadów to ważny krok w kierunku poprawy jakości odpadów, które trafiają do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób przestrzegało zasad właściwej segregacji, pamiętając, że nasze decyzje mają wpływ na stan środowiska.

Jednym z problemów są foliowe worki na odpady, które często traktowane są jako uniwersalne i wrzucane są razem z zebranymi odpadami do takich frakcji jak papier, szkło czy odpady bio. Właśnie dlatego realizowana jest akcja edukacyjno-informacyjna „Wrzucaj bez worka”.
- W ramach akcji namawiamy mieszkańców, aby przy wyrzucaniu odpadów bio, papieru czy szkła, worki wyrzucali osobno: albo do pojemnika żółtego, albo (przy dużym zabrudzeniu worka) do pojemnika na odpady resztkowe - tłumaczy Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. - Mówimy o właściwej segregacji, podkreślając, że plastikowe worki, które znajdą się w pojemnikach niebieskim, zielonym oraz brązowym powodują zanieczyszczenie frakcji i utrudniają recykling.

Dwa razy więcej surowców z odpadów - zmodernizowana sortownia w Gdańsku

O czym pamiętać wyrzucając odpady?

Worki z tworzyw sztucznych ułatwiają zbieranie odpadów i przenoszenie ich do wiat śmietnikowych. Nie ma jednak potrzeby, aby trafiały do pojemników na makulaturę, szkło czy odpady kuchenne. 

Odpady można wynieść w torbie lub reklamówce, którą możemy złożyć i zabrać ze sobą, a następnie użyć ponownie. Można też wysypać zawartość do odpowiedniego kubła, a sam worek wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale lub w sytuacji, gdy jest on zabrudzony, do pojemnika na odpady resztkowe.

grafika promująca wrzucanie odpadów do pojemnika bio bez worka
W przestrzeni publicznej o kampanii "Wrzucaj bez worka" będą przypominać takie oto plakaty
Mat. WGK UMG

Odpady bio bez plastiku

Wiele osób przyzwyczajonych jest do wyrzucania różnych rodzajów odpadów w plastikowych workach. Po ich napełnieniu często wyrzucane są one wraz z zawartością do pojemników ustawionych w miejscach gromadzenia odpadów. W przypadku odpadów bio nie jest to właściwy sposób postępowania.

Odpady biodegradowalne są materiałami organicznymi, które pod wpływem działania różnych czynników mogą rozłożyć się i przekształcić w wartościowy kompost. Obecność plastiku w tej frakcji jest niewskazana, bo zaburza lub wręcz uniemożliwia właściwy przebieg procesu kompostowania. Odpady biodegradowalne, które są umieszczone w workach, często zamykane są szczelnie, co sprzyja procesom beztlenowym takim jak fermentacja. To z kolei utrudnia prawidłowy recykling tej frakcji i może powodować powstawanie gazowych produktów ubocznych, takich jak metan.

 

Kompostowalne tak, biodegradowalne nie

Najlepiej po prostu opróżnić plastikowy worek, wyrzucając odpady bio do brązowego pojemnika, a pusty worek wyrzucić do pojemnika na odpady resztkowe. Jeśli już musimy wrzucać odpady kuchenne w workach, to róbmy to w tych kompostowalnych. Pamiętajmy, że worki kompostowalne to nie to samo co torby biodegradowalne. Te ostatnie niestety nie rozkładają się do końca, często ulegając jedynie fragmentacji na mniejsze kawałki.

To prowadzi do powstania mikroplastiku, który może przedostać się do gleby, czy wód gruntowych, zagrażając środowisku. Ponadto, worki biodegradowalne często są wykonane z tworzyw sztucznych, które są mieszane z biodegradowalnymi dodatkami. Ten rodzaj mieszanki utrudnia proces recyklingu i może prowadzić do obniżenia jakości produktu końcowego, jakim jest kompost czy środek poprawiający właściwości gleby.

Dlatego najlepiej korzystać z worków kompostowalnych, często oznaczonych m.in. normą EN 13432. Worki kompostowalne są specjalnie zaprojektowane do rozkładania się w naturalnych warunkach, takich jak kompostowniki domowe czy kompostownie przemysłowe w zakładach komunalnych. Są wykonane z materiałów organicznych, takich jak m.in. skrobia z kukurydzy, celuloza czy trzcina cukrowa, które mogą być bezpiecznie przetwarzane i stanowią surowiec do produkcji kompostu wykorzystywanego w ogrodnictwie i rolnictwie.

odpady roślin jadalnych leżące na stosie
A może - zamiast wyrzucać - warto rozważyć produkcję własnego kompostu?
Fot. Pixabay.com

A może własny kompost?

Niezwykle cenną praktyką jest samodzielne kompostowanie. Każdy, kto ma taką możliwość, powinien rozważyć założenie własnej minikompostowni.

To świetna propozycja dla wszystkich, którzy dysponują przydomowym ogródkiem lub inną nadającą się do tego celu przestrzenią. Odpady bio z powodzeniem mogą być wykorzystane do produkcji własnego kompostu, który wykorzystamy w ogrodzie, użyźniając glebę i zastępując sztuczne nawozy. W ten sposób przyczynimy się też do zmniejszenia ilość wyrzucanych bioodpadów.

oprac. IB