• Start
  • Wiadomości
  • Bilet na cały miesiąc za 109 zł. Od czerwca nowe taryfy w gdańskich autobusach i tramwajach

Bilet na cały miesiąc za 109 zł. Od czerwca nowe taryfy w gdańskich autobusach i tramwajach

Od 1 czerwca 2022 r. obowiązywać będą nowe ceny biletów komunikacji miejskiej. Rada Miasta Gdańska podczas obrad XLVIII sesji zatwierdziła propozycje zmian taryfowych, przedstawione w lutym przez Piotra Borawskiego, zastępcę prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Dla przykładu: za normalny sieciowy bilet miesięczny na wszystkie dni tygodnia zapłacimy 109 zł (obecnie 99 zł).
( Publikacja: 31.03.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Za podwyżkami cen głosowało 22 radnych - podkreślali, że robią to niechętnie, z poczucia odpowiedzialności za losy komunikacji miejskiej. Wzrost cen paliwa i kosztów energii elektrycznej jest po prostu zatrważający
Za podwyżkami cen głosowało 22 radnych - podkreślali, że robią to niechętnie, z poczucia odpowiedzialności za losy komunikacji miejskiej. Wzrost cen paliwa i kosztów energii elektrycznej jest po prostu zatrważający
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

 Podwyżki cen biletów są konieczne między innymi z powodu szalejącej inflacji, wzrostu cen energii elektrycznej i drastycznej podwyżki cen paliw.

- Samorząd z budżetu miasta dokłada około 75 procent do funkcjonowania komunikacji publicznej. Nie chcemy w żaden sposób ciąć kursów komunikacji. Nie chcemy jej zwijać, rozszerzamy ją każdego roku, kupując nowy tabor, inwestując w remonty, w nowe linie tramwajowe i autobusowe. Chcemy podtrzymać ulgę dla dzieci i młodzieży. Chcemy podtrzymać wspólny bilet - mówił podczas sesji Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Jak dodał, pasażerowie korzystający na co dzień z komunikacji miejskiej będą musieli dołożyć 10 złotych miesięcznie, natomiast osoby sporadycznie podróżujące autobusami i tramwajami i kupujący bilety jednorazowe będą musieli wydać około 15 złotych miesięcznie więcej niż obecnie. 

Piotr Borawski wyjaśniał też, że jeżeli ceny paliwa utrzymają się na obecnym poziomie, to w 2022 roku w Gdańskich Autobusach i Tramwajach zabraknie na paliwo około 17 mln złotych, a w BP Tourze około 2, 3 mln.

Za nowymi taryfami głosowało 22 radnych.

 

Nowe stawki

W ofercie obowiązującej od czerwca pojawi się bilet jednorazowy w cenie 4,80 zł. Zastąpi dotychczasowe bilety: na jeden przejazd oraz 1-godzinny. Z nowym biletem pasażer będzie mógł korzystać z autobusów i tramwajów aż przez 75 minut od momentu skasowania. Bilet pozwala również na swobodne przejechanie od pętli do pętli. Cena biletu 24-godzinnego po zmianach wyniesie 18 zł. Ceny biletów ulgowych wzrosną proporcjonalnie i wyniosą odpowiednio 2,40 zł i 9 zł (za bilet całodobowy).

Oferta biletów miesięcznych również zostanie uproszczona. W miejsce dwóch biletów, z których jeden był ważny od poniedziałku do piątku, a drugi przez wszystkie dni tygodnia, pojawi się jeden, z którego będzie można korzystać przez cały tydzień. Od 1 czerwca będzie kosztował 109 zł (bilet normalny) i 54,50 zł (bilet ulgowy). Pasażerowie posiadający imienny bilet okresowy ZTM załadowany na  Gdańską Kartę Mieszkańca ze zdjęciem nadal będą mogli korzystać na terenie miasta, oprócz autobusów i tramwajów, również z pociągów SKM i POLREGIO.

 

Nowe i stare ceny - tablica nr 1
Nowe i stare ceny - tablica nr 1
ZTM
Nowe i stare ceny - tablica nr 2
Nowe i stare ceny - tablica nr 2
ZTM
Nowe i stare ceny - tablica nr 3
Nowe i stare ceny - tablica nr 3
ZTM