• Start
  • Wiadomości
  • Bezpłatny transport na szczepienia przeciw Covid-19 w Gdańsku. Zadzwoń na infolinię, wypełnij formularz

Bezpłatny transport na szczepienia przeciw Covid-19 w Gdańsku. Zadzwoń na infolinię, wypełnij formularz

Osoby, które chcą zaszczepić się przeciw Covid-19, ale mają trudności z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego przez miasto transportu. Dla mieszkańców Gdańska potrzebujących takiej pomocy działa już specjalna infolinia, można też zapisać się przez stronę gdanskpomaga.pl. To pomoc dla osób niepełnosprawnych i powyżej 70 roku życia.
20.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młoda kobieta w stroju medycznym w ręku trzyma strzykawkę
Pierwsze szczepionki przeciw Covid-19 dla pracowników szpitala w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku. W Centrum odbywają się też szczepienia populacyjne
                                                                                                                                                                                                         Fot. KFP

 

 

Zgodnie z zaleceniem wojewody, osoby niepełnosprawne oraz takie, które mają problem z samodzielnym dotarciem do przychodni, mogą liczyć na darmowy dowóz do najbliższego punktu szczepień.

Bezpłatny dowóz na szczepienie przysługuje w konkretnych przypadkach dla osób:

  •  w grupie 70 plus, mających trudności w poruszaniu, bez możliwości samodzielnego dotarcia na szczepienie
  •  posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniem

 

- Miasto Gdańsk zachęca wszystkie osoby, które spełniają obecne kryteria do szczepień, żeby bez zwłoki, za pośrednictwem systemów rządowych, zapisywały się na szczepienia - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska. - Grupa obecnie wskazana do szczepień wymaga przygotowania i realizacji systemu transportów dla osób, które mają realny problem z dotarciem na szczepienia, ale nie wymagają specjalistycznego transportu. Zachęcam osoby w wieku powyżej 70. roku życia oraz osoby z niepełnosprawnością do poinformowania punktów szczepień, w których są zapisani, o potrzebie skorzystania z transportu. Punkty te za pomocą dedykowanego formularza zgłaszają nam takie potrzeby, a my je zrealizujemy  – Wytyczne dot. grup, które możemy przewozić wskazane przez Wojewodę Pomorskiego zostały przez nas rozszerzone o osoby w wieku 70 lat, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności o kodzie O. Jest to nasz miejski wkład w skutecznym wsparciu rządu oraz gdańszczanek i gdańszczan w procesie szczepienia.

 

 

dobryplakatprzerobiony

 

 

- Dla nas najważniejsze jest to, żeby osoba która dzwoni, aby umówić się na transport do przychodni, była już umówiona na szczepienia, na konkretny dzień i godzinę - mówi Milena Mieczkowska, koordynatorka ds. komunikacji i PR Fundacji Gdańskiej, która organizuje transport na szczepienia. - Mogą zadzwonić do nas też bliscy czy rodzina osoby potrzebującej transportu, ale muszą podać potrzebne informacje i przekazać nam kontakt do mieszkańca, który będzie korzystać z naszej pomocy. 

 

Osoby potrzebujące transportu na szczepionkę przeciw Covid-19 powinny zadzwonić na specjalną infolinię 500 218 337 lub zarejestrować się przez formularz na stronie  gdanskpomaga.pl

 

- To nie tylko dowóz, ale też usługa asystencka - tłumaczy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Czyli pomoc osobie niepełnosprawnej czy seniorowi z wyjściem z domu, dotarciem do samochodu, przejazdem i odwiezieniem z powrotem. Czekamy na zgłoszenia mieszkańców.

Przypominamy - obecnie trwają zapisy na szczepienie przeciw Covid-19. Jako pierwsi mogą zapisywać się seniorzy powyżej 80. roku życia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet (przez e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl)  lub w punkcie szczepień. Od 22 stycznia ruszają zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Początek szczepień dla tej grupy zaplanowano na 25 stycznia 2021 roku.  

W Gdańsku mieszka 23 tysiące 649 osób w wieku 80 i ponad 80 lat, grupa wiekowa 70-79 lat to 40 tysięcy 240 seniorów.   

Jak poinformował Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji rząd ma pokryć część kosztów transportu do punktów szczepień.

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?