Bezpłatna pomoc prawna w Gdańsku nie tylko dla mieszkańców, ale też dla turystów

Nie tylko mieszkanki i mieszkańcy, ale też osoby odwiedzające Gdańsk mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją. To wsparcie świadczą: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz organizacje pozarządowe.
17.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na fachową poradę m.in. prawnika i doradcy obywatelskiego mogą też liczyć w Gdańsku turyści, np. w przypadku nagłych zdarzeń losowych
Na fachową poradę m.in. prawnika i doradcy obywatelskiego mogą też liczyć w Gdańsku turyści, np. w przypadku nagłych zdarzeń losowych
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Bezpłatna wizyta jeśli Cię nie stać 

Bezpłatne poradnictwo prawne dostępne jest dla każdej osoby, której nie stać na odpłatną wizytę u prawnika. Ze specjalistami można się skonsultować bezpośrednio w punktach świadczących tę pomoc, telefonicznie i poprzez email.

W każdym przypadku obowiązują zapisy na porady, w dni powszednie pod numerem tel. 58 342 31 88 (w godz. pracy gdańskiego MOPR) lub email: mopr-pomocprawna@gdansk.gda.pl. Można się również zarejestrować przez formularz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Totupoint pomaga osobom z niepełnosprawnością wzroku w Gdańskim Centrum Świadczeń

Konsultacje i mediacje

Specjaliści nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją udzielają konsultacji m.in. w zakresie spraw rodzinnych, podatkowych, ubezpieczenia społecznego oraz mieszkaniowych. Merytorycznie wspierają np. osoby zadłużone, będące w kryzysie ekonomicznym. Wskazują co zrobić w przypadku zawarcia niekorzystnych umów konsumenckich i jakie kroki prawne trzeba podjąć, aby np. odzyskać zaległe alimenty. Doradzają w sprawach rozwodowych. W przypadkach sporów i konfliktów np. sąsiedzkich czy rodzinnych przydaje się zwłaszcza wiedza mediatorów.

Nagrody im. Lecha Bądkowskiego. Poznaj najlepszych gdańskich społeczników

Turysto, jeśli zgubiłeś kartę, dokumenty, czy bagaż

Na fachową poradę m.in. prawnika i doradcy obywatelskiego mogą też liczyć w Gdańsku turyści, np. w przypadku nagłych zdarzeń losowych. Specjaliści podpowiedzą im np. jak postępować w przypadku zgubienia kart płatniczych, dokumentów czy bagażu. Doradzą, jak dochodzić odszkodowania, gdy doszło do jakiegoś wypadku np. w trakcie podróży na wakacje. W razie potrzeby wskażą też osobie potrzebującej, która instytucja lub organizacja pozarządowa w mieście udzieli konkretnej, adekwatnej do sytuacji pomocy.    

Szczegółowe informacje o punktach świadczących nieodpłatną pomoc prawną, poradnictwo obywatelskie wraz z mediacją w Gdańsku oraz o zakresie wsparcia, dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej MOPR.  

 

TV

20. rocznica Polski w Unii Europejskiej. Podniesienie flagi na Górze Gradowej