• Start
  • Wiadomości
  • Bezpieczniej w rejonie ulic Przebiśniegowej i Wielkopolskiej

Bezpieczniej w rejonie ulic Przebiśniegowej i Wielkopolskiej. Istotne zmiany dla kierowców

Od wtorku, 6 września, wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulic Przebiśniegowej i Wielkopolskiej. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa przede wszystkim uczniów Szkoły Podstawowej nr 86. Zmiany dotyczyć będą kierowców samochodów osobowych i ciężarowych. Inaczej pojadą również autobusy linii 113, 213, N14.
( 06.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na ul. Przebiśniegowej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy
Na ul. Przebiśniegowej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy
gdansk.polska3d.pl

Zmiany w organizacji ruchu

Budowa nowego odcinka ul. Łuczniczej łączącego ulice Wielkopolską z Niepołomicką daje możliwości wprowadzenia zmian w ruchu drogowym w okolicy szkoły, które poprawią bezpieczeństwo zwłaszcza jej niechronionych uczestników ruchu drogowego.

We współpracy z Radą Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, dyrekcją szkoły oraz Zarządem Transportu Miejskiego, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przygotował zmiany w organizacji ruchu w rejonie wspomnianych ulic. Z jednej strony podniosą one poziom bezpieczeństwa, a z drugiej pomogą zredukować natężenie ruchu szczególnie pojazdów ciężarowych i zmniejszyć zatory

Na czym polegać będą zmiany?

  • Najważniejsza ze zmian to wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Przebiśniegowej. Przebiegać on będzie w relacji od ul. Wielkopolskiej do ul. Niepołomickiej. Tym samym wprowadzony zostanie zakaz skrętu z ul. Niepołomickiej w ul. Przebiśniegową. Pod prąd tą ulicą będą mogli pojechać tylko rowerzyści.
  • Druga ze zmian to ruch jednokierunkowy na ul. Wielkopolskiej od skrzyżowania z ul. Świętokrzyską do skrzyżowania z ul. Przebiśniegową. Dotychczas kierowcy mogli wjechać z ul. Przebiśniegowej w prawo pod budynek szkoły. Po wprowadzonych zmianach dojazd możliwy będzie tylko ul. Wielkopolską od strony ul. Świętokrzyskiej.
  • Kolejna zmiana to zakaz ruchu pojazdów ciężarowych na ul. Przebiśniegowej i na jednokierunkowym odcinku ul. Wielkopolskiej (od ul. Świętokrzyskiej do budynku szkoły).


MAPA Z WPROWADZONYMI KIERUNKAMI RUCHU

mapki_sp86

Co w zamian?

Jak zatem będą mogli pojechać kierowcy którzy chcą dostać się z ul. Niepołomickiej do ul. Wielkopolskiej? Tu z pomocą przyjdzie ukończony właśnie łącznik ul. Niepołomickiej z ul. Łuczniczą. Inwestycja zrealizowana przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska to nowy ponad 300-metrowy odcinek nowej drogi wraz z chodnikiem, który stanowi drugi (obok ul. Przebiśniegowej) dojazd do ul. Niepołomickiej. Kierowcy będą mieli więc alternatywę przejazdu, co odciąży zatłoczony dotychczas rejon ulic Niepołomickiej, Przebiśniegowej i Wielkopolskiej.

Ze względu na swoją szerokość nie będzie problemów, by na łączniku zmieściły się pojazdy ciężarowe. Dlatego kierowcy ciężarówek jako dojazd do ul. Niepołomickiej będą mieli wskazaną właśnie ul. Łuczniczą.

Nowe miejsca postojowe

Ze względu na ruch autobusowy na ul. Wielkopolskiej przy szkole wskazany zostanie za pomocą oznakowania sposób parkowania w obu zatokach postojowych. Umożliwi to zachowanie przejazdu autobusom. Wyznaczone zostaną również dodatkowe miejsca postojowe dla kierowców wzdłuż ul. Darżlubskiej za zbiornikiem retencyjnym.

Zmiany na trasach autobusów

Nowa organizacja ruchu poskutkuje również modyfikacją tras autobusowych linii 113, 213 i N14.  Wyglądać one będą następująco:

Linia 113 oraz nocna N14

Wjazd od ul. Świętokrzyskiej w ul. Niepołomicką, dalej w ul. Srebrną, Kolorową, Pastelową, Łuczniczą, Ofiar Grudnia 70, Tenisową, Piłkarską, Olimpijską i wyjazd Ofiar Grudnia 70 tą samą trasą.

Linia 213

Wjazd od ul. Świętokrzyskiej w ul. Wielkopolską dalej w ul. Ofiar Grudnia 70, Tenisową, Piłkarską, Olimpijską i wyjazd Ofiar Grudnia 70, Wielkopolską, Przebiśniegową, Niepołomicką do ul. Świętokrzyskiej.

Linia 175

Trasa linii 175 pozostaje bez zmian.