• Start
  • Wiadomości
  • Bazylia, lawenda, a może rozmaryn? Zioła w ogródku dominikanów w kościele św. Mikołaja

Bazylia, lawenda, a może rozmaryn? Zioła w ogródku dominikanów w kościele św. Mikołaja

Potrzebujesz ziół do ulubionej potrawy? W centrum miasta, na dziedzińcu klasztoru dominikanów w kościele św. Mikołaja dostępny jest ogródek. Każdy może tu przyjść i urwać sobie zioła. - Obecnie można w nim zbierać np. liście szałwii, idealny dodatek do potraw mięsnych i produkcji chipsów - zachęca o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów. 
( 13.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ogródku klasztornym dostępnych jest kilka rodzajów ziół
W ogródku klasztornym dostępnych jest kilka rodzajów ziół
mat. Dominikanie w Gdańsku

Zaczęło się od beczki na deszczówkę

Niewielki ogród warzywno-ziołowy powstał na dziedzińcu klasztoru dominikanów z kościoła św. Mikołaja. Ostatnie prace w nim trwały latem tego roku, ale np. cis i magnolia zostały zasadzone przez zakonników kilkanaście lat temu. 
 
- Pomysł założenia ogródka powstał przy okazji miejskiego konkursu na beczkę zbierającą wodę deszczową. Przystąpiliśmy do konkursu. Otrzymaliśmy beczkę na wodę deszczową i tak powoli, etapami powstał nasz ogródek. Ogród i beczka na wodę deszczową są ogólnodostępne. Każdy może przyjść i urwać sobie zioła. Część z sadzonek i kwiatów została nam ofiarowana przez bywalców naszego kościoła - mówi o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów. 

Ogród nasz widzę ogromny ...

W ogrodzie rosną lawenda, rozmaryn, bazylia, mięta i werbena. Nie brakuje też roślin ozdobnych oraz warzyw - pomidorów i papryki.
 
- W przyszłości chcielibyśmy, aby nasz ogród klasztorny był większy. Na razie dbamy o niego własnymi siłami - podkreśla o. Michał Osek.
 
 
Dominikanie mają ambicję, aby ich ogródek zwiększył w przyszłości swoją powierzchnię
Dominikanie mają ambicję, aby ich ogródek zwiększył w przyszłości swoją powierzchnię
fot. Dominikanie w Gdańsku
W zaaranżowaniu ogródka braciom dominikanom pomogły dwie firmy: Ogrody Justyny z gdańskiej Oruni i polskieplecionkarstwo.pl z Wielkopolski. 
O. Michał Osek zapowiada jednocześnie, że w dniach 3-4 grudnia na dziedzińcu klasztoru zorganizowany zostanie charytatywny Jarmark św. Mikołaja.