Piecki - Migowo, Osowa, Matarnia: do godzin porannych przerwa w dostawie ciepła i wody

Usterka magistrali ciepłowniczej przy ulicy Wileńskiej, do której przygotowywał się GPEC, zostanie usunięta w trakcie dwóch kilkugodzinnych przerw zamiast jednej ponad 36-cio godzinnej. To efekt zastosowania bajpasu sieci. Pierwsza z przerw dla mieszkańców Piecek-Migowa, Osowej i Matarni zaplanowana została na noc z środy na czwartek (z 15 na 16 marca) - do godzin porannych. Komunikat o drugiej przerwie pojawi się, gdy będzie ustalony jej termin.
( 15.03.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z prawej strony fragmenty rur, ogrodzenia, wykopany w ziemi rów. Z lewej fragment jezdni na której stoi samochód osobowy
Awarie ciepłownicze to niechciana ale nieunikniona rzeczywistość. Ekipy techniczne robią, co się da, by przerwa była jak najkrótsza Nz. Gdańsk, skrzyżowanie ul. Schuberta i Sobieskiego, awaria ciepłociągu w 2019 roku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Wyciek w trudnym technicznie terenie 

Usterka ciepłownicza na magistrali przy zbiegu ulic Wileńskiej i Czubińskiego została zdiagnozowana w ostatnich dniach lutego 2023 roku. Wyciek znajduje się w trudnym technicznie terenie. To 4 metry pod ulicą, w betonowej otulinie, dodatkowo na skarpie z kilkumetrowymi spadkami.

- Te elementy w połączeniu z dużą średnicą rur ciepłowniczych w tym miejscu spowodowały, że usunięcie usterki tradycyjną metodą zajęłoby nawet 36 h - wyjaśnia Jadwiga Grabowska, rzeczniczka prasowa Grupy GPEC.

W skali całego systemu ciepłowniczego (ponad 750 km w Gdańsku), wyciek przy ul. Wileńskiej okazał się jednak na tyle niewielki, że dał możliwość inżynierom Grupy GPEC na opracowanie technicznego rozwiązania, które pozwoli usunąć wyciek bez długotrwałej przerwy. Firma opracowała projekt bajpasa, czyli czasowego obejścia miejsca awarii. A dzięki niemu zamiast jednej długiej przerwy w dostawach ciepła i ciepłej wody – dwie krótkie.

 

Pierwsza przerwa ze środy na czwartek

Pierwsza nastąpi w nocy ze środy na czwartek (15/ 16 marca). Rozpoczęcie prac planowane jest na godzinę 22.00 i potrwa do godzin porannych.

Po pierwszej przerwie nastąpią dalsze prace na miejscu awarii, m.in. przepchnięcie nowego odcinka sieci ciepłowniczej pod jezdnią. W tym czasie dostawy będą realizowane bez większych zakłóceń. W kolejnym tygodniu planowana jest druga i ostatnia około 10h przerwa w dostawach. Również w nocy.

- Prace prowadzone w godzinach nocnych są najmniej uciążliwe dla większości mieszkańców. Przy prognozowanej pogodzie mieszkania nie zdążą się znacząco wychłodzić, a brak wody de facto odczuwalny będzie dopiero po godzinie 22 i rano - dodaje Grabowska.  

Zabieg stosowany przez GPEC w tym konkretnym miejscu jest dużym wyzwaniem i niesie za sobą oszacowane ryzyko.

- Są nimi możliwe naprężenia sieci, które mogą spowodować uszkodzenia bajpasa. Będziemy stale je monitorować. W przypadku uszkodzenia bajpasa, przystąpimy do usunięcia usterki w tradycyjny sposób.

Dla mieszkańców ulotki z informacją o przerwie 

Mieszkańcy dzielnic Matarnia, Morena i Osowa, którzy są objęci przerwą, na swoich klatkach schodowych lub w skrzynkach pocztowych otrzymają ulotkę z informacją o pierwszej, a później oddzielnie o drugiej przerwie. Listę adresów objętych przerwą Grupa GPEC opublikuje w zakładce Przerwy w dostawie na stronie www.grupagpec.pl