• Start
 • Wiadomości
 • 39. rocznica zwycięstwa Sierpnia i 80-lecie wybuchu wojny na Westerplatte. Poznaj gości i miejski PROGRAM OBCHODÓW

39. rocznica zwycięstwa Sierpnia i 80-lecie wybuchu wojny na Westerplatte. Poznaj gości i miejski PROGRAM OBCHODÓW

Na trzy dni zapanowano uroczystości skierowane do mieszkańców i gości Gdańska, z okazji 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz 80-lecia wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Wśród gości: wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, premier Mateusz Morawiecki, setki samorządowców i delegacje ponad 20 miast, które mają szczególne powody, by pamiętać o tragedii czasów wojny.
( Publikacja: 24.08.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. od lewej: Waldemar Ossowski - dyrektor Muzeum Gdańska, Basil Kerski dyrektor ECS, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jacek Karnowski - prezydent Sopotu
Nz. od lewej: Waldemar Ossowski - dyrektor Muzeum Gdańska, Basil Kerski dyrektor ECS, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jacek Karnowski - prezydent Sopotu
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Na konferencji w ECS, w sobotę, 24 sieprnia 2019 r., plany dotyczące programu upamięnia obu ważnych rocznic przedstawili: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski i dyrektor ECS Basil Kerski. 

- Możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce, w Europie, która cieszy się pokojem - to jest przesłanie, które bardzo chcielibyśmy, żeby popłynęło z Gdańska - zapewniała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ważne jest dobre sąsiedztwo, ważny jest pokój i często potrzeba wielu wysiłków, żeby te wartości obronić.

ZOBACZ FILM ZAPRASZAJĄCY NA 80. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

 

 

 

Prezydent Gdańska zaprasza

Podczas konferencji prezydent Gdańska zaprosiła wszystkich, aby stawili się w sobotę 31 sierpnia, o godz. 9.30, pod pomnikiem Jana III Sobieskiego, na Targu Drzewnym. Wyruszy stamtąd marsz sektorówki, który przejdzie pod historyczną bramę nr 2, która o godz. 10 w symboliczny sposób, ponownie zostanie otwarta. 

Zarówno na sobotnie, ale i na niedzielne wydarzenia do Gdańska przyjechać mają delegacje zagraniczne z 24 miast dotkniętych II wojną światową. 1 września, o godz. 4,45 swoją obceność na Westerplatte potwierdzili m.in.: Sadiq Khan - burmistrz Londynu, Rabbi DovHayun - wiceburmistrz Hajfy, Sawsan Chebli - sekretarz stanu z Berlina czy przedstawiciele japońskiej Osaki.

- Często pytają mnie państwo dziennikarze, ale także ludzie, którzy spotykają mnie na ulicy, kto z ważnych osób przyjedzie - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Przypomnę jednynie, że kwietniu 2018 roku listy do najważniejszych osób w państwie Polskim: do prezydenta RP, marszałków sejmu i senatu, premiera RP, zostały wysłane przez śp. prezydenta Adamowicza, który zapraszał do wspólnych obchodów 80. rocznicy II wojny światowej. Na dzisiaj moja wiedza jest taka, że na pewno obecny będzie pan premier Mateusz Morawiecki. Jest dla nas szczególnym honorem, że na te dwa dni do Gdańska prezyjeżdża także delegacja z Komisji Europejskiej. Gościć będziemy pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa oraz komisarz Elżbietę Bieńkowską. 

- My, jako samorządowcy, chcemy 31 sierpnia chcemy podpisać 21 postulatów wypracowanych kilka miesięcy temu - zapewniał też Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. -  Nawiązanie do liczby postulatów strajkowych sprzed 39. lat nie jest przypadkowe - 31 sierpnia o godz. 15 zapraszamy wszystkich na dyskusję o samorządności, o demokracji. Bo nie ma silnego państwa bez silnego samorządu.

 

Festiwal historyczny

Waldemar Ossowski - dyrektor Muzeum Gdańska zachęcał natomiast, by po porannych uroczystościach zostać na Westerplatte lub odwiedzić miejsca rozpoczęcia II wojny światowej powtórnie. Na Westerplatte odbędzie się bowiem festiwal historyczny, czyli wydarzenia promujące wiedzę o bohaterskiej obronie polskiej wojskowej strażnicy tranzytowej. Jak co roku nie zabraknie pokazów grup rekonstrukcyjnych. Pojawią się także współczesne jednostki Wojska Polskiego. Będą czołgi, transporter Rosomak i inne pojazdy, które na Westerplatte przyjadą dzięki nawiązaniu przez Muzeum Gdańska współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

- Zapraszam także na wystawę prac Brunona Zwarry poświęconym gdańszczanom Wolnego Miasta Gdańska oraz na film dokumentalny Damiana Wenty o bohaterskiej obronie Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, a także na koncert carillonowy z utworem skomponowanym specjalnie z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej - zachęcał dyrektor Ossowski.

Medale Wdzięczności

Basil Kerski, dyrektor ECS zapowiedział, do kogo w tym roku powędrują “Medale Wdzięczności”, które są nagrodą ustanowioną przez ECS w 30. rocznicę narodzin Solidarności, a nazywane są przez organizatorów “pokojową nagrodą ECS”.

- Jesteśmy w trakcie festiwalu Solidarity of Art “Odwaga” i chcemy Państwu pokazać trzech przyjaciół Polski i ich uhonowrować - mówił Basil Kerski.

Nominowani do tegorocznej nagrody Medal Wdzięczności są:

 • Gabor Demsky, wieloletni prezydent Budapesztu, działacz węgierskiej opozycji, ojciec węgierskiego samizdatu
 • Myroslaw Marynowicz, ukraiński dysydent z czasów ZSR, który spędził osiem lat w więzieniach za obronę praw człowieka
 • Frans Timmermans, holenderski polityk, członek Partii Pracy, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej od 2014 do 2019 roku

- Gabor Demsky to człowiek, który łączy epoki, który inspirował się Solidarnością - mówił Kerski. - Otrzyma medal przeznaczony dla ludzi, którzy do tej pory wspierali Solidarność, inspirowali się nią i jej bronili. Ale jest to też wyróżnienie dla tych, którzy po roku 1989 walczyli o miejsce Polski w Europie i też dzisiaj walczą o pamięć Solidarności, naszej tradycji w Europie.

Stąd wybór Myroslawa Marynowicza i Fransa Timmermansa, który w ocenie Kerskiego od kilkudziesięciu lat dba o to, by polska kultura i historia były obecne nie tylko w Holandii, ale w całej Europie Zachodniej.Bez Pawła Adamowicza...

Basil Kerski zaznaczał też, że tegoroczne obchody będą pierwszymi, podczas których zabraknie Pawła Adamowicza. Ponieważ to właśnie zmarły prezydent Gdańska osiem lat temu ustanowił tradycję spotkań w przeddzień rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego, w tym roku Paweł Adamowicz sam będzie bohaterem spotkania, które będzie wstępem do obchodów i zaplanowano je w przeddzień głównych wydarzeń. O książce Pawła Adamaowicza pt. “Gdańsk jako wspólnota”, jego etyce, rozmawiać będą: Szymon Hołownia, dr Dominika Kozłowska i profesor Cezary Obracht-Prondzyński. Spotkanie odbędzie się w piątek 30 sierpnia w audytorium ECS o godzinie 18.00. Wstęp wolny. 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZEŃ 31 SIEPNIA - 1 WRZEŚNIA znajduje się TUTAJ

ZOBACZ PEŁEN ZAPIS KONFERECJI

 

Lista delacji zagranicznych, które zapowiedziały udział w obchodach w dniu 1 września:

 • BERLIN – Sawsan Chebli (Sekretarz Stanu)
 • BREDA – Paul Depla (burmistrz Bredy)
 • BREMA – Suilmez Docgan (wiceprzewodnicząca Parlamentu Bremeńskiego
 • CASSINO – Enzo Salera (burmistrz Cassino)
 • DACHAU – Florian Hartmann (burmistrz Dachau)
 • DREZNO – Peter Lames (wiceburmistrz Drezna)
 • DUNKIERKA – Michel Tomasek (wiceburmistrz Dunkierki)
 • HAMBURG – Klaus Francke (były członek Bundestagu)
 • KALMAR – Roger Kaliff (przewodniczący Rady Miasta Kalmar)
 • LONDYN – Sadiq Khan (burmistrz Londynu)
 • LUBLIN – dwóch radnych
 • MOSKWA – Artur Berlow (kierownik Departamentu ds. Współpracy ze Stowarzyszeniami kombatantów i organizacji Komisji Miejskich Komitetu ds. Public relations i Polityki Młodzieżowej miasta Moskwy)
 • NORYMBERGA – trzy osoby ze Związku Zarządu Młodzieży
 • OŚWIĘCIM – Janusz Chwierut (prezydent Oświęcimia)
 • RIJEKA – Vojko Obernel (burmistrz Rijeki)
 • SEFTON – June Burns (burmistrz Sefton); Dwayne Johnson (dyrektor generalny w radzie Sefton)
 • WILNO – Renata Cytacka i Violeta Podolskaite (wileńskie radne)
 • LIPSK – Dotrothee Dubrau (wiceburmistrz Lipska)
 • WARSZAWA – Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy)
 • HAIFA – Rabbi DovHayun (wiceburmistrz Hajfy)
 • NARWIK – Geir-Ketil Hansen (wiceburmistrz Narwiku)
 • Delegacja Landtagu Nadrenii – Westfalii Północnej – Andre Kuper (prezydent)
 • Dieter Schenk – Honorowy Obywatel Miasta Gdańska
 • Komisja Europejska – Frans Timmermans (wiceprezodniczący), Elżbieta Bieńkowska (komisarz)

 

Delegacje młodzieżowe z miast:

Breda, Brema, Dachau, Dunkierka, Hamburg, Kalmar, Londyn, Lublin, Moskwa, Nagasaki, Oświęcim, Rijeka, Sefton, Gdańsk.

 

Cały program, który dotyczy dni 31 sierpnia - 1 września (choć w piątek 30 sierpnia też zaplanowano jedno wydarzenie) dostępny jest na www.gdansk.pl - w zakładce Westerplatte.