• Start
  • Wiadomości
  • Brakuje środków na lekcje języka kaszubskiego. Marszałek Struk apeluje do pomorskich posłów

Brakuje środków na lekcje języka kaszubskiego. Marszałek Struk apeluje do pomorskich posłów

W ustawie budżetowej państwa na 2022 środki na nauczanie w szkołach języków mniejszościowych i języka regionalnego zmniejszono o prawie 40 mln. W związku z tym konieczne będzie ograniczenie lekcji języka kaszubskiego, chociaż uczy się go ponad 20 tys. dzieci i młodzieży na Pomorzu. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zwrócił się do posłów i posłanek z naszego regionu, by poparli senacką poprawkę przywracającą w budżecie pierwotną kwotę subwencji oświatowej.
( Publikacja: 24.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk apeluje do posłów z regionu o wsparcie. W 400 pomorskich szkołach dzieci i młodzież uczą się języka kaszubskiego. Po poprawkach do budżetu, wprowadzonych przez posłów PiS, na te lekcje może zabraknąć środków
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk apeluje do posłów z regionu o wsparcie. W 400 pomorskich szkołach dzieci i młodzież uczą się języka kaszubskiego. Po poprawkach do budżetu, wprowadzonych przez posłów PiS, na te lekcje może zabraknąć środków
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

W grudniu 2021 r. sejm zajmował się ustawą budżetową na 2022 r. W trakcie prac posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili i przegłosowali poprawkę, która zmniejszyła środki przeznaczane na naukę języków mniejszościowych i języka regionalnego w szkołach. Kwota została zmniejszona aż o 39,8 mln zł. W styczniu 2022 r. Senat RP w poprawce zawnioskował o przywrócenie tej kwoty tak, aby nie doszło do obniżenia wydatków edukacyjnych.

Zmniejszenie środków przeznaczonych na nauczanie najbardziej odbije się na edukacji na Pomorzu.

– W 2005 r. język kaszubski został uznany za jedyny regionalny język w Polsce. – Obecnie w około 400 szkołach języka kaszubskiego uczy się ponad 20 tys. dzieci i młodzieży – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wielu rodziców posyła swoje dzieci na lekcje kaszubskiego i oczekuje dalszego wsparcia państwa dla działań na rzecz zachowania rodzimej kultury.

– Duża liczba dzieci uczących się języka regionalnego na Kaszubach sprawia, że jedna trzecia środków przeznaczanych na subwencję oświatową w Polsce z tytułu nauczania języków mniejszościowych trafia właśnie do gmin i powiatów naszego regionu. Ewentualne obcięcie tej kwoty mocno uderzy we wspólnoty lokalne i rodziny na Pomorzu. Doprowadzi to również do ograniczenia oferty edukacyjnej – czytamy w liście marszałka Struka do pomorskich posłów.

Warto dodać, że środki z subwencji wielu gminom pomagają utrzymać szkoły w małych miejscowościach, które nie tylko są miejscem nauki, ale i centrum życia społecznego i kulturalnego.

Poprawki zgłoszone przez senatorów trafiły wraz z ustawą budżetową do sejmu. Posłowie mogą je przyjąć lub odrzucić.

– Zwracam uwagę na negatywne konsekwencje, które przyniesie ewentualne obcięcie subwencji oświatowej dla gmin i powiatów z tytułu nauczania języka kaszubskiego. Zwracam się, zatem do Posłanek i Posłów z prośbą o poparcie poprawki Senatu RP – prosi marszałek Struk.

Głosowanie senackich poprawek planowane jest w styczniu.

oprac. AU