Antyzatoka autobusowa powstanie na ul. Radarowej. Objazdy od środy

Ruszają prace związane z budową antyzatoki autobusowej na ul. Radarowej w Matarni. Roboty drogowe rozpoczną się w poniedziałek, 14 listopada, i planowo potrwają do środy, 30 listopada. W ich trakcie zmieni się organizacja ruchu – kierowcy pojadą objazdami, inaczej funkcjonować będzie również komunikacja miejska.
13.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak wygląda dziś ulica Radarowa. Już wkrótce na środku ulicy wyznaczony zostanie jeden pas, na którym ruch odbywać się będzie dwukierunkowo - zarówno w stronę ul. Radiowej, jak i ul. Telewizyjnej
Tak wygląda dziś ulica Radarowa. Już wkrótce na środku ulicy wyznaczony zostanie jeden pas, na którym ruch odbywać się będzie dwukierunkowo - zarówno w stronę ul. Radiowej, jak i ul. Telewizyjnej
fot. GZDiZ

Pierwsza w Gdańsku antyzatoka gotowa. Autobusy linii 149 i 249 wracają na stałe trasy

AKTUALIZACJA - 10 listopada

Termin rozpoczęcia prac został przesunięty na środę, 16 listopada

Obustronne zawężenie na ul. Radarowej

Przebudowa fragmentu ul. Radarowej w związku z wyznaczeniem tam antyzatoki autobusowej polegać będzie na miejscowym obustronnym zawężeniu jezdni w rejonie posesji nr 50. W ten sposób na środku ulicy wyznaczony zostanie jeden pas, na którym ruch odbywać się będzie dwukierunkowo - zarówno w stronę ul. Radiowej jak i ul. Telewizyjnej. W zawężeniu jezdni, po której bokach powstaną przystanki, zatrzymywać się będą autobusy komunikacji miejskiej.

Ze względu na fakt, że w antyzatoce na jednym pasie obowiązywać będzie ruch w obu kierunkach, pierwszeństwo przejazdu określone zostanie przez oznakowanie pionowe. Zgodnie ze znakami pierwszeństwo przejazdu będą miały pojazdy jadące w kierunku Osowej.

- O uspokojenie ruchu w obszarze ulic Spadochroniarzy, Radarowa i Radiowa napływało wiele wniosków od mieszkańców oraz Rady Dzielnicy przyznaje Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych. - Mieszkańcy uskarżali się na nadmierną prędkość pojazdów, wykorzystujących ciąg wspominanych ulic jako alternatywną trasę dojazdu do dzielnicy Osowa. Stąd też na przestrzeni lat montowane były progi wyspowe i szykany zawężające przekrój jezdni. Przyjęty do realizacji projekt antyzatoki jest kolejnym krokiem do poprawy bezpieczeństwa na drogach w rejonie Klukowa - dodaje Piotr Kryszewski.

Tymczasowa organizacja ruchu – objazdy dla kierowców i komunikacji miejskiej

Wykonanie antyzatoki autobusowej na ul. Radarowej będzie wiązało się z całkowitym zamknięciem odcinka ulicy na wysokości posesji nr 50. Dla kierowców i autobusów komunikacji miejskiej wyznaczony zostanie objazd:

  • W kierunku dzielnicy Osowa: przez równoległy odcinek ul. Radarowej
  • W kierunku lotniska: przez ul. Telewizyjną

W związku z wyznaczeniem objazdów przez równoległy odcinek ul. Radarowej i ul. Telewizyjną obowiązywać będzie na nich ruch jednokierunkowy. Na bocznym odcinku ul. Radarowej – w relacji do ul. Telewizyjnej, zaś na ul. Telewizyjnej – do ul. Radiowej.

Ze względu na zmianę trasy autobusu wyznaczone zostaną tymczasowe przystanki autobusowe. Dwa z nich na ul. Telewizyjnej (przy przejeździe przez tory kolejowe oraz za skrzyżowaniem z ul. Filmową), a jeden na ul. Spadochroniarzy (między ulicami Radiową a Klukowską).

Antyzatoka pozwoli uspokoić ruch

Antyzatoka na ul. Radarowej to nie tylko udogodnienie dla osób korzystających z komunikacji miejskiej. To również element służący uspokojeniu ruchu w tym rejonie Matarni. Dzięki zawężeniu jezdni kierowcy jadący w obu kierunkach będą korzystać tylko z jednego pasa znajdującego się na środku. Ze względu na możliwość nadjechania innego pojazdu z przeciwka, kierowcy będą tam musieli zwiększyć ostrożność podczas jazdy i obniżyć prędkość. To z kolei będzie miało pozytywny wpływ na poziom bezpieczeństwa ruchu.

Druga antyzatoka w Gdańsku

Powstanie antyzatoki na ul. Radarowej nie jest już w Gdańsku nowością. Od stycznia 2022 roku takie rozwiązanie funkcjonuje we Wrzeszczu Dolnym na ul. Kochanowskiego. Tam antyzatoka wykonana została na wysokości posesji Wrzeszczańska 13.

oprac. AU

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska