Antyzatoka autobusowa powstanie na ul. Radarowej. Objazdy od środy

Ruszają prace związane z budową antyzatoki autobusowej na ul. Radarowej w Matarni. Roboty drogowe rozpoczną się w poniedziałek, 14 listopada, i planowo potrwają do środy, 30 listopada. W ich trakcie zmieni się organizacja ruchu – kierowcy pojadą objazdami, inaczej funkcjonować będzie również komunikacja miejska.
( 13.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak wygląda dziś ulica Radarowa. Już wkrótce na środku ulicy wyznaczony zostanie jeden pas, na którym ruch odbywać się będzie dwukierunkowo - zarówno w stronę ul. Radiowej, jak i ul. Telewizyjnej
Tak wygląda dziś ulica Radarowa. Już wkrótce na środku ulicy wyznaczony zostanie jeden pas, na którym ruch odbywać się będzie dwukierunkowo - zarówno w stronę ul. Radiowej, jak i ul. Telewizyjnej
fot. GZDiZ

Pierwsza w Gdańsku antyzatoka gotowa. Autobusy linii 149 i 249 wracają na stałe trasy

AKTUALIZACJA - 10 listopada

Termin rozpoczęcia prac został przesunięty na środę, 16 listopada

Obustronne zawężenie na ul. Radarowej

Przebudowa fragmentu ul. Radarowej w związku z wyznaczeniem tam antyzatoki autobusowej polegać będzie na miejscowym obustronnym zawężeniu jezdni w rejonie posesji nr 50. W ten sposób na środku ulicy wyznaczony zostanie jeden pas, na którym ruch odbywać się będzie dwukierunkowo - zarówno w stronę ul. Radiowej jak i ul. Telewizyjnej. W zawężeniu jezdni, po której bokach powstaną przystanki, zatrzymywać się będą autobusy komunikacji miejskiej.

Ze względu na fakt, że w antyzatoce na jednym pasie obowiązywać będzie ruch w obu kierunkach, pierwszeństwo przejazdu określone zostanie przez oznakowanie pionowe. Zgodnie ze znakami pierwszeństwo przejazdu będą miały pojazdy jadące w kierunku Osowej.

- O uspokojenie ruchu w obszarze ulic Spadochroniarzy, Radarowa i Radiowa napływało wiele wniosków od mieszkańców oraz Rady Dzielnicy przyznaje Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych. - Mieszkańcy uskarżali się na nadmierną prędkość pojazdów, wykorzystujących ciąg wspominanych ulic jako alternatywną trasę dojazdu do dzielnicy Osowa. Stąd też na przestrzeni lat montowane były progi wyspowe i szykany zawężające przekrój jezdni. Przyjęty do realizacji projekt antyzatoki jest kolejnym krokiem do poprawy bezpieczeństwa na drogach w rejonie Klukowa - dodaje Piotr Kryszewski.

Tymczasowa organizacja ruchu – objazdy dla kierowców i komunikacji miejskiej

Wykonanie antyzatoki autobusowej na ul. Radarowej będzie wiązało się z całkowitym zamknięciem odcinka ulicy na wysokości posesji nr 50. Dla kierowców i autobusów komunikacji miejskiej wyznaczony zostanie objazd:

  • W kierunku dzielnicy Osowa: przez równoległy odcinek ul. Radarowej
  • W kierunku lotniska: przez ul. Telewizyjną

W związku z wyznaczeniem objazdów przez równoległy odcinek ul. Radarowej i ul. Telewizyjną obowiązywać będzie na nich ruch jednokierunkowy. Na bocznym odcinku ul. Radarowej – w relacji do ul. Telewizyjnej, zaś na ul. Telewizyjnej – do ul. Radiowej.

Ze względu na zmianę trasy autobusu wyznaczone zostaną tymczasowe przystanki autobusowe. Dwa z nich na ul. Telewizyjnej (przy przejeździe przez tory kolejowe oraz za skrzyżowaniem z ul. Filmową), a jeden na ul. Spadochroniarzy (między ulicami Radiową a Klukowską).

Antyzatoka pozwoli uspokoić ruch

Antyzatoka na ul. Radarowej to nie tylko udogodnienie dla osób korzystających z komunikacji miejskiej. To również element służący uspokojeniu ruchu w tym rejonie Matarni. Dzięki zawężeniu jezdni kierowcy jadący w obu kierunkach będą korzystać tylko z jednego pasa znajdującego się na środku. Ze względu na możliwość nadjechania innego pojazdu z przeciwka, kierowcy będą tam musieli zwiększyć ostrożność podczas jazdy i obniżyć prędkość. To z kolei będzie miało pozytywny wpływ na poziom bezpieczeństwa ruchu.

Druga antyzatoka w Gdańsku

Powstanie antyzatoki na ul. Radarowej nie jest już w Gdańsku nowością. Od stycznia 2022 roku takie rozwiązanie funkcjonuje we Wrzeszczu Dolnym na ul. Kochanowskiego. Tam antyzatoka wykonana została na wysokości posesji Wrzeszczańska 13.

oprac. AU