Brytyjski dziennik The Guardian: Antoni Mikułko z Lechii wśród największych talentów świata

Ma na razie 17 lat i 189 cm wzrostu, na treningach podpatruje Dusana Kuciaka i Michała Buchalika. Antoni Mikułko, utalentowany bramkarz Lechii, znalazł się właśnie na liście 60 największych talentów piłkarskich świata rocznika 2005, według renomowanego brytyjskiego dziennika "The Guardian". - Na pewno Antkowi nie uderzy do głowy "sodówka". To my się z mężem tym The Guardianem w domu ekscytujemy, a syn zachowuje do tego duży dystans - mówi Magdalena Mikułka, mama młodego bramkarza Lechii.
( 28.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Antoni Mikułko urodził się 11 lutego 2005 roku w Gdańsku, jest bramkarzem pierwszego zespołu Lechii
Antoni Mikułko urodził się 11 lutego 2005 roku w Gdańsku, jest bramkarzem pierwszego zespołu Lechii
fot. Lechia Gdańsk

"The Guardian" wyróżnia młodego bramkarza Lechii

"The Guardian" to jeden z największych dzienników w Wielkiej Brytanii, założony w 1821 w Manchesterze. Zawiera obszerny dział międzynarodowy, dużo miejsca poświęca się także tematyce literacko-artystycznej, nie brakuje artykułów dotyczących sportu.  

Brytyjski dziennik opublikował właśnie listę 60 największych talentów świata piłkarzy urodzonych w 2005 roku. To zawodnicy reprezentujący z reguły znane europejskie kluby, takie jak Bayern Monachium czy Sporting Lizbona. Grają w swoich drużynach na różnych pozycjach. Na liście znalazł się bramkarz Lechii Gdańsk - Antoni Mikułko - jako jedyny reprezentant klubu z Polski. 

"Mikułko jest utalentowanym bramkarzem, w 2021 roku podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt, grał w reprezentacji Polski do lat 16, 17, a teraz do lat 18 i eksperci twierdzą, że może zostać kolejnym Wojciechem Szczęsnym, Arturem Borucem czy Janem Tomaszewskim. Był już na ławce w meczach ligowych."

- czytamy na stronie theguardian.com.

Antoni Mikułko na razie na ławce rezerwowych Lechii

Gdańszczanin z urodzenia, syn Magdaleny i Macieja Mikułków. Mama jest nauczycielką w jednym z gdańskich liceów ogólnokształcących, tata Maciej - przedsiębiorcą. Antoni przyszedł na świat 11 lutego 2005 roku. Był zawodnikiem Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk, potem zespołu juniorów Lechii Gdańsk, w 2021 roku trafił do pierwszej drużyny Biało-Zielonych. Portal transfermarkt.pl póki co wycenia 17-letniego bramkarza na 50 tys. euro.

Na razie ma 189 cm wzrostu, 77 kg wagi. Nie zagrał jeszcze w meczu ekstraklasy, ale zasiadał na ławce rezerwowych. 14 kwietnia tego roku wszedł na boisko w 77. minucie charytatywnego meczu Lechii z Szachtarem Donieck.

STOP WAR. Lechia Gdańsk i Szachtar Donieck zagrały dla pokoju i Ukrainy  

- Jestem dumna z syna, bo to chłopak mądry i odpowiedzialny nad wiek - podkreśla Magdalena Mikułko. - Wszyscy w domu jesteśmy fanami Lechii. Antek, gdy zobaczył siebie na tej liście Guardiana oczywiście ucieszył się, ale nic więcej. On dobrze wie, że najwięcej zależy od ciężkiej pracy. Jest skupiony na kolejnych treningach i kolejnych meczach. Obecnie jego największe marzenie to zadebiutować w pierwszej drużynie Lechii, w spotkaniu ekstraklasy. I to jest marzenie całej naszej rodziny. 

Na liście "The Guardiana" najbardziej utalentowanych piłkarzy świata z rocznika 2005 oprócz bramkarza Lechii znalazł się jeszcze jeden Polak - Dariusz Stalmach, zawodnik AC Milan (do włoskiego klubu przeszedł w tym roku z Górnika Zabrze za pół miliona euro).

Pełna lista talentów znajduje się TUTAJ.