Laureat Nagrody Goncourtów Hervé Le Tellier w IKM

„Anomalia” to jedna z najinteligentniejszych współczesnych powieści, a jednocześnie jedna z najbardziej zabawnych. Hervé Le Tellier napisał książkę, która w samej tylko Francji rozeszła się w ponad milionie egzemplarzy. W czwartek, 11 maja o godz. 18.30, w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 odbędzie się spotkanie z jej autorem - francuskim pisarzem, poetą, eseistą, tłumaczem i dziennikarzem. Wstęp wolny. Rozmowa będzie tłumaczona na polski.
07.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
portret dojrzałego mężczyzny ma na sobie ciemną koszulę
Le Tellier Hervé w 2020 roku.
fot. Francesca Mantovani/ Editions Gallimard

Poznajcie wybitnych tłumaczy: René Koelblen i Stanisław Waszak z nagrodą translatorską

„Anomalia” (przekład: Beata Geppert) to jedna z najinteligentniejszych i zabawnych współczesnych powieści. Jest też najlepiej sprzedającą się laureatką prestiżowej Prix Goncourt od czasów opublikowanego w 1984 roku "Kochanka" Marguerite Duras. Jej sukcesu upatruje się w formie - to prawdziwa fikcja w literaturze od dawna zdominowanej przez wyznania i osobiste świadectwa. W "Anomalii" autor buduje wielki umowny świat: mamy tu kilka powieści w jednej, zabawę z gatunkami filmowymi i literackimi, puszczanie oka do netfliksowych seriali, a zarazem wyrafinowaną konstrukcję, w której piętrzą się intertekstualne poziomy.

Hervé Le Tellier flirtuje z thrillerem i science fiction, elementy psychologicznej powieści obyczajowej godzi z surrealnymi, powieść szpiegowską przeplata z prawniczą. Autorowi faktycznie udało się niemożliwe: stworzył pozycję dla szerokiej publiczności, a zarazem dzieło, które zadowoli najbardziej wyrobionych czytelników. 

Anomalia_okładka
"Anomalia" to powieść francuskiego pisarza Hervé Le Tellier z 2020 roku
fot. mat. pras. Filtry

Każdy z pewnością wyśledzi tu inne odniesienia i aluzje. Wierni fani Netflixa rozpoznają inspirację chociażby takimi produkcjami, jak Dexter czy Black Mirror. Miłośnicy kina dopatrzą się powiązań z filmami Christophera Nolana, Briana de Palmy, Quentina Tarantino czy rodzeństwa Wachowskich. Pożeracze książek dostrzegą wpływy Tołstoja, Pielewina, Kafki, Sterna’a, Aragona, Queneau, Pereca, Gary’ego, Mallarmégo czy Calvina.

Zna kilkanaście języków - dostał Nagrodę Prezydenta Gdańska za Twórczość Translatorską

Wszystkie szczęśliwe rodziny_okładka (1)
"Wszystkie szczęśliwe rodziny" - okładka książki
fot. mat. pras. Filtry

„Wszystkie szczęśliwe rodziny” (przekład: Wiktor Dłuski) to z kolei autobiograficzna proza autora, z której dowiadujemy się jakie dzieciństwo miał twórca najpoczytniejszej powieści ostatnich lat. To książka w duchu Didiera Eribona i Annie Ernaux, tyle że à rebours (na opak), opowiada bowiem o dorastaniu we francuskiej wyższej klasie średniej. Czy burżuazyjne korzenie i arystokratyczne nazwisko potrafią lepiej człowieka wyposażyć? 

Obie pozycje wydane zostało przez wydawnictwo Filtry. 

Hervé Le Tellier to francuski pisarz, poeta, eseista, tłumacz i dziennikarz. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Nanterre oraz matematykę na École Normale Supérieure w Paryżu. Jest autorem wielu powieści, w tym m.in. „L’Anomalie” („Anomalia”, 2020) oraz „Toutes Le familles heureuses” („Wszystkie szczęśliwe rodziny”, 2023). Przewodniczący legendarnej, lecz wciąż istniejącej grupie literackiej OuLiPo (Warsztatu Literatury Potencjalnej) założonej przez pisarza Raymonda Queneau i matematyka François Le Lionnais w 1960 roku. Do grupy tej należeli między innymi Georges Perec, Harry Mathews czy Italo Calvino. 

„Atelier littéraire” - projekt Uniwersytetu Gdańskiego

Wydarzenie organizowane jest w ramach IV edycji projektu Uniwersytetu Gdańskiego „Atelier littéraire”.

Otwarte spotkanie z gdańskimi czytelnikami to część romanistycznego projektu „Atelier littéraire. Gdańsk”, który powstał w 2018 roku i polega na wymianie myśli między studentami polskich katedr studiów romanistycznych a wybitnymi pisarzami francuskimi. Realizuje go Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego.

Wizytę Hervé Le Tellier w Polsce organizuje Instytut Francuski w Polsce. Spotkanie w Gdańsku wspiera Samorząd Województwa Pomorskiego. Instytut Kultury Miejskiej jest partnerem wydarzenia.

 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy