• Start
  • Wiadomości
  • IX LO stawia na dyplomację. Ambasador Bułgarii patronem jednej z klas

IX LO stawia na dyplomację. Ambasador Bułgarii patronem jednej z klas

Ambasador Republiki Bułgarii dla Polski, Litwy i Łotwy spotkał się wczoraj (15.03) z uczniami z IX Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kolbergera w Gdańsku. Emil Yalnazov objął patronatem klasę dyplomatyczno-prawną z mediami, która funkcjonuje w „Dziewiątce”.
( Publikacja: 18.03.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ambasador Bułgarii został patronem jednaj z klas w IX LO, fot. Michał Bajerski

W trakcie spotkania nie zabrakło czasu na rozmowy o stosunkach międzynarodowych i historii.

- Uczniowie dowiedzieli się m. in. o istotnych kwestiach i celach obecnej prezydencji Bułgarii w Unii Europejskiej pod hasłem „Zjednoczeni jesteśmy silni”. Pan ambasador opowiedział również o przenikaniu się polsko-bułgarskiej historii oraz o tradycji bułgarskiej dyplomacji w Polsce – opowiada dyrektur IX LO w Gdańsku, Małgorzata Solowska. - Była to niezwykle cenna lekcja dyplomacji dla młodzieży. Honorowy Konsul Republiki Bułgarii, pan Jan Strawiński, towarzyszący panu ambasadorowi, dodatkowo podkreślił, że IX LO w Gdańsku ukończyło bardzo wiele osobistości działających na arenie politycznej oraz w dyplomacji.

Po oficjalnej części spotkania uczniowie mieli okazję, by zadawać pytania ambasadorowi. Interesowały ich m. in. bułgarsko-tureckie stosunki dyplomatyczne, ale i… moment, w którym Emil Yalnazov zdecydował, że chciałby działać w dyplomacji swojego kraju. Nie zabrakło rozmów o bułgarskim systemie nauczania oraz możliwości współpracy gdańskiej szkoły z instytucjami i szkołami z Bułgarii. 

Dyrektor IX LO, Małgorzata Solowska i ambasador Bułgarii, Emil Yalnazov, fot. Marek Lieder

- Pan ambasador wyraził uznanie wobec przygotowania jego wizyty w IX LO w Gdańsku oraz wysokiego poziomu posługiwania się językiem angielskim uczniów szkoły, którzy aktywnie uczestniczyli w rozmowach i prezentowali szkołę. Wizyta zakończyła się oficjalnym zaproszeniem uczniów do ambasady Republiki Bułgarii w Warszawie – cieszy się dyrektor IX LO.