• Start
  • Wiadomości
  • Almanach Legend Gdańskich. Bezpłatne spacery, słuchowiska i warsztaty 

Almanach Legend Gdańskich. Bezpłatne spacery, słuchowiska i warsztaty 

Spacery po gdańskich zakątkach śladami legend, warsztaty kreatywne z malarką, i słuchowiska z udziałem aktorki Anny Kociarz, do odkrycia m.in. na Spotify i YouTube - to atrakcje dla dużych i małych, przygotowane przez Gdańską Galerię Miejską w ramach cyklu „Almanach Legend Gdańskich”. Wstęp bezpłatny.
( 28.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańska Galeria Miejska zaprasza do odkrywania krok po kroku legend naszego miasta podczas spacerów, warsztatów edukacyjnych i słuchowisk dla całej rodziny
Gdańska Galeria Miejska zaprasza do odkrywania krok po kroku legend naszego miasta podczas spacerów, warsztatów edukacyjnych i słuchowisk dla całej rodziny
mat. GGM

„Plac Bohaterów”. Intelektualna uczta z brawurową rolą Doroty Kolak. RECENZJA

„Almanach Legend Gdańskich” to projekt przybliżający nam trzy legendy gdańskie: „Żaby i Kruk”, „Chustę z trzema węzłami” i „Przypowieść o złocie”, z książki „Legendy Gdańskie baśnie, podania i przypowieści” Jerzego Sampa. W oparciu o nie powstały ciekawe wydarzenia dla całych rodzin - autorskie spacery z przewodnikiem Łukaszem Darskim, warsztaty edukacyjne z artystką Olą Fronc i słuchowiska czytane przez aktorkę Teatru Wybrzeże Annę Kociarz.

Cykl trwa do 9 grudnia (rozpoczął się 21 listopada, spacerem, warsztatami i słuchowiskiem wokół legendy „Żaby i kruk”). Dlaczego legendy? Jak tłumaczy pomysłodawca cyklu, Gdańska Galeria Miejska, nie tak dawno przecież temu, nie za górami czy za lasami, a tuż obok - w malowniczych uliczkach, zabytkowych budynkach i urokliwych zakątkach Gdańska działy się rzeczy niezwykłe.

- Legendy gdańskie kryją ziarno prawdy, w każdej z nich pojawiają się autentyczne postaci, konkretne miejsca, istniejące do dziś budowle. Jesienną porą dołączcie do odkrywania zapomnianych miejsc, historii i magii Gdańska - zachęca Gdańska Galeria Miejska.

Pospaceruj

Na cykl wydarzeń składają się m.in. spacery. Poprowadzi je Łukasz Darski, licencjonowany przewodnik po Gdańsku, Gdyni i Sopocie, pilot wycieczek i przewodnik turystyczny po województwie pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Posiada również uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej, co pozwala na poznanie Gdańska podczas wycieczki kajakiem.

- Do każdej z legend przygotowałem autorską trasę - zaprasza Łukasz Darski. - Podczas spaceru 30 listopada, związanego z „Chustą z trzema węzłami”, odwiedzimy newralgiczne punkty dawnego portu gdańskiego, poznamy miejsca rozładunku i załadunku, przechowywania i ważenia towarów przybyłych drogą wodną.

Środa, 30 listopada, godz. 17:00 - spacer z Łukaszem Darskim wokół legendy „Chusta z trzema węzłami”. Start: Żuraw, od strony Motławy. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona), poprzez FORMULARZ ONLINE.

Środa, 7 grudnia, godz. 17:00 - spacer z Łukaszem Darskim wokół legendy „Przypowieść o złocie”. Start: wejście główne do Bazyliki NMP. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona), poprzez FORMULARZ ONLINE.

 

Aktorka Anna Kociarz podczas nagrywania słuchowisk do cyklu „Almanach Legend Gdańskich”
Aktorka Anna Kociarz podczas nagrywania słuchowisk do cyklu „Almanach Legend Gdańskich”
fot. Rafał Mroziński

Weź udział w warsztatach

Każda legenda to także warsztaty dla całej rodziny - poprowadzi je Ola Fronc - gdańska artystka specjalizująca się w technice malarstwa olejnego. W 2014 roku obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego. Zrealizowała kilkanaście malarskich wystaw indywidualnych, uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, jest także autorką kilkudziesięciu autorskich warsztatów plastycznych. Trzykrotna stypendystka Miasta Gdańsk.

Czwartek i piątek, 1 i 2 grudnia, godz. 17:00-19:00 - warsztaty „Potężny wiatr ” wokół legendy „Chusta z trzema węzłami”, dla całej rodziny. Wstęp wolny, obowiązują ZAPISY ONLINE.

Czwartek i piątek, 8 i 9 grudnia - warsztaty „Natchniony malarz” wokół legendy „Przypowieść o złocie”, dla całej rodziny. Wstęp wolny, obowiązują ZAPISY ONLINE.

Posłuchaj

Oprócz spacerów i warsztatów przygotowano słuchowiska, dostępne na platformach Soundcloud, Youtube i Spotify na profilach Gdańskiej Galerii Miejskiej. Usłyszymy w nich głos Anny Kociarz - aktorki teatralnej i filmowej, związanej z Teatrem Wybrzeże. W 1999 roku ukończyła studia na Akademii Teatralnej w Warszawie, a 5 lutego 2000 roku miał miejsce jej debiut teatralny. Otrzymała m.in. nagrodę  im. Agnieszki Osieckiej na XXIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2002 roku).

Poniedziałek, 28 listopada, godz. 18:00 - premiera słuchowiska „Chusta z trzema węzłami”.

Poniedziałek, 5 grudnia, godz. 18:00 - premiera słuchowiska „Przypowieść o złocie”.

Nadal dostępne jest także słuchowisko „Żaby i Kruk”, którego premiera odbyła się 21 listopada.

Projekt finansowany z dotacji Miasta Gdańska jest realizowany przez Gdańską Galerię Miejską dzięki wsparciu programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK.

PRL i upadek komuny w wersji pop. „1989” może odnieść komercyjny sukces. RECENZJA