• Start
  • Wiadomości
  • Od was dużo zależy. Aleksandra Dulkiewicz spotkała się ze Srebrnymi Obywatelami

Od was dużo zależy. Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z seniorami

- Najbliższe lata upłyną w Gdańsku na podnoszeniu jakości życia w mieście. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na potrzeby seniorów - tak Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała współpracę z Klubem Olimpijczyka „Srebrni Obywatele” działającym przy Delegaturze Pomorskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 11 lutego, w Radzie Miasta Gdańska.
( Publikacja: 12.02.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przedstawiciele Obywatelskiego Parlamentu Seniorów spotkali się z pełniącą obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Nz. Barbara Badowska-Średniawa i Aleksandra Dulkiewicz.
Członkowie Delegatury Pomorskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów po raz pierwszy spotkali się z pełniącą obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Nz. Barbara Badowska-Średniawa i Aleksandra Dulkiewicz.
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Powołany w Gdańsku w ubiegłym roku Klub Olimpijczyka „Srebrni Obywatele” działa przy Delegaturze Pomorskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Skupia uczestników i sympatyków Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”, której celem jest zwiększenie wiedzy obywatelskiej wśród seniorów, tak by mogli aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym i społecznym. Członkami klubu są dziś nie tylko seniorzy (60+) z Gdańska, ale także m.in. Gdyni, Wejherowa, Pruszcza Gdańskiego i Malborka.


W poniedziałek, 11 lutego, w Nowym Ratuszu - siedzibie „lokalnego parlamentu”, czyli Rady Miasta Gdańska, z seniorami spotkała się pełniąca obowiązki prezydenta Aleksandra Dulkiewicz.

- Nie ukrywam wzruszenia, bo to nasze pierwsze oficjalne spotkanie. Ważne jest dla nas, olimpijczyków, to, że kontynuuje Pani współpracę zapoczątkowaną przez prezydenta Pawła Adamowicza - podkreślała Barbara Badowska-Średniawa, liderka Klubu Olimpijczyka i założycielka Delegatury Pomorskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. - Liczymy na dalsze wsparcie działalności naszego klubu. Możemy się pochwalić, że na skutek naszych działań, wielu z nas pierwszy raz po raz pierwszy wzięło świadomie udział w wyborach. Jesteśmy za demokracją i za tym, że nasze dumne miasto Gdańsk jest stolicą solidarności i wolności.


Do Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów należy dziś kilkudziesięciu seniorów z Gdańska, Gdyni, Wejherowa i Pruszcza Gdańskiego, a nawet Malborka
Do Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów należy dziś kilkudziesięciu seniorów z Gdańska, Gdyni, Wejherowa i Pruszcza Gdańskiego, a nawet Malborka
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
Dla Aleksandry Dulkiewicz spotkanie było okazją do osobistego poznania wszystkich seniorów należących do klubu. Reprezentuje on grupę społeczną stanowiącą aż 1/4 mieszkańców Gdańska - osób po 60. roku życia jest tu aż 120 tys.

- Od was, seniorów, dużo zależy. Pomagając w wychowywaniu i kształtowaniu postaw najmłodszych, sami jesteście przykładem. Dlatego bardzo się cieszę, że chcecie pogłębiać swoją wiedzę. Za tę chęć wam bardzo dziękuję - powiedziała Dulkiewicz.

Pełniąca obowiązki prezydenta zapowiedziała także plany na ten rok i najbliższe lata, uwzględniające seniorów. To zapowiedź współpracy, którą miasto chce kontynuować po śmierci Pawła Adamowicza, który aktywnie działał na rzecz starszych mieszkańców Gdańska.

- Przygotowujemy się do stworzenia w naszym mieście „centrum aktywności obywatelskiej” - to robocza nazwa. Ma to być instytucja, która będzie pomagała (ale nie wyręczała) takim organizacjom formalnym i nieformalnym, jak wasza, w prowadzeniu działalności obywatelskiej. To jest nasze zadanie na rok 2019 - ogłosiła Dulkiewicz. - Duży nacisk kładziemy na seniora - żebyście mogli swobodnie działać i się rozwijać. Staramy się wspierać już istniejące kluby seniora, i odpowiadać na oczekiwania i potrzeby, które uczestnicy tych klubów zgłaszają. Nawet jeśli w czym się nie zgadzamy, to ważne jest spotkanie z drugim człowiekiem, a temu przede wszystkim służą te kluby. Wtedy następuje wymiana myśli, a dzięki temu możemy ulepszać rzeczywistość i świat dookoła nas.


Zobacz też: „Gdański” oddział Obywatelskiego Parlamentu Seniorów ma już rok! Zrzesza także mieszkańców innych gmin