PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Gdański” oddział Obywatelskiego Parlamentu Seniorów ma już rok! Zrzesza także mieszkańców innych gmin

„Gdański” oddział Obywatelskiego Parlamentu Seniorów ma już rok! Zrzesza także mieszkańców innych gmin
Kilkudziesięciu seniorów z Gdańska, Gdyni, Wejherowa i Pruszcza Gdańskiego przybyło do siedziby Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, gdzie spotkali się z dyrektor biura poselskiego Jarosława Wałęsy, która wystąpiła w zastępstwie za europosła, a także z posłanką Małgorzatą Chmiel. Seniorzy zadawali gościom pytania o ich pracę, sytuacją polityczną w kraju, a także zbliżające się wybory w Gdańsku. Było to kolejne spotkanie organizowane przez Obywatelski Parlament Seniorów, którego Pomorska Delegatura, założona w Gdańsku, właśnie obchodzi rok.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spotkanie Klubu Olimpijczyka 'Srebrni Obywatele' w siedzibie Gdańskiego Towarzystwa Sztuki, 19 stycznia 2018 r.

Przypomnijmy: 16 stycznia 2017 r., w Gdańsku po raz pierwszy spotkała się Pomorska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, będącego jedyną taką ogólnopolską reprezentacją osób starszych.

Więcej o OPS: Seniorze, seniorko - oni walczą o Twoje prawa. W Gdańsku obradował Obywatelski Parlament Seniorów

Jednym z pierwszych postulatów zgłoszonych przez członków organizacji było stworzenie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”, przeznaczonej dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Jej celem miało być zwiększenie wiedzy obywatelskiej wśród seniorów, tak by mogli aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym i społecznym.

Magdalena Gielo-Politewicz - dyrektor biura poselskiego Jarosława Wałęsy, i Barbara Badowska-Średniawa - Przewodnicząca Prezydium Delegatury Pomorskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

Jak seniorzy postanowili, tak zrobili - udało im się zorganizować pierwszą olimpiadę w Polsce, której pilotażowy etap odbywał się w naszym mieście. Ponad 70. uczestników 14 października 2017 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku zasiadło do kart egzaminacyjnych, odpowiadając na pytania z zakresu wiedzy obywatelskiej.

- Udział dał mi bardzo dużą radość. I satysfakcję, że jeszcze w tym wieku - a mam 85 lat - potrafiłam odpowiedzieć na pytania z wiedzy ogólnej - mówi Alina Kneba, zwyciężczyni pierwszego, pilotażowego etapu olimpiady - eliminacji gdańskich. - Ja w ogóle interesuje się życiem, nie jestem osobą, która siedzi w jednym miejscu, bardzo lubię podróżować, dużo też czytam. Staram się przyjemnie spędzać czas, z urodzenia jestem optymistką. Mówię „jak dzisiaj jest źle, to jutro będzie lepiej”.

Zobacz relację z tego wydarzenia: Seniorzy walczyli o udział w pierwszej w Polsce Olimpiadzie Wiedzy Obywatelskiej. Zobacz jak było! [ZDJĘCIA]

Alina Kneba - olimpijka, która wygrała gdańskie eliminacje. Gratulujemy!

Takich pełnych radości życia i chęci do aktywnego spędzania czasu seniorów jest na Pomorzu znacznie więcej. Wielu z nich działa w Pomorskiej Delegaturze Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, a także, od niedawna, w Klubie Olimpijczyka „Srebrni Obywatele”, który powstał przy DP-OPS pod wpływem przygotowań do olimpiady. W tracie owych przygotowań zorganizowano szereg spotkań przygotowujących, m.in. z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem, posłanką Małgorzatą Chmiel (PO), senatorem Antonim Szymańskim (PiS) czy Stanisławem Kalinowskim - i to właśnie ta część najbardziej olimpijczykom się spodobała, postanowili więc kontynuować spotkania. W tym m.in. celu utworzyli Klub Olimpijczyka - żeby nie zaprzepaścić okazji na kolejne szanse na bliskie poznanie polityków i osób publicznych, nawet po zakończeniu olimpiady.

W piątek, 19 stycznia, 2018 r. w siedzibie Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki spotkało się kilkudziesięciu członków klubu i zaproszeni goście: Magdalena Gielo-Politewicz - dyrektor biura poselskiego Jarosława Wałęsy (wystąpiła w zastępstwie za europosła), posłanka Małgorzata Chmiel, Helena Chmielowiec - wiceprezes zarządu Gdańskiego Centrum Multimedialnego Spółka z o.o., i pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. seniorów Gabriela Dudziak, a nad wszystkim czuwała Barbara Badowska-Średniawa - przewodnicząca Prezydium DP-OPS.

Delegatura Pomorska OPS powstała w Gdańsku, ale zrzesza członków z całego Pomorza. Nz. Teresa Malinowska, przewodnicząca Rady Uczelni Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i sekretarz Pomorskiej Delegatury OPS

Wśród przybyłych seniorów byli nie tylko gdańszczanie, ale także mieszkańcy Gdyni, Pruszcza Gdańskiego i Wejherowa - powołana zaledwie rok temu w Gdańsku inicjatywa rozrosła się bowiem już na całe Pomorze.

Teresa Malinowska, przewodnicząca Rady Uczelni Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i sekretarz Pomorskiej Delegatury OPS 19 stycznia była jedną z seniorek, które przyjechały z bardziej oddalonych miast. - To nowe doświadczenie, nowi ludzie, nowe perspektywy i nowe miejsca. Pracując przez 33 lata w szkole nie byłam w Urzędzie Marszałkowskim, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku ani w Radzie Miasta Gdańska, nie byłam w sejmie. Będąc w Obywatelskim Parlamencie Seniorów, w tych wszystkich miejscach byłam.

- Bardzo dużo nam dają goście, którzy przychodzą i opowiadają np. jak jest w Sejmie - potwierdza Alina Kneba. - To jest bardzo ciekawe. No i jest jeszcze wymiar towarzyski - dzięki takim spotkaniom mamy szansę poznać nowych ludzi. To ważne, żeby nie zamknąć się w czterech ścianach i nie myśleć „o, tu mi strzyka, tu mnie boli”, ale brać z życia to, co jest i cieszyć się nim - zachęca seniorka.

Na pytania seniorów odpowiadała m.in. posłanka Małgorzata Chmiel (PO)

Plany na przyszłość już są

W najbliższym czasie - w piątek, 1 lutego, 2018 r., seniorów czeka spotkanie z Krystyną Lewkowicz, przewodniczącą OPS, która opowie zarówno o działalności organizacji, jak i o parlamencie jako takim. Wykład odbędzie się w sali posiedzeń w Ratuszu Głównego Miasta, o godz. 12. Wstęp wolny. Wydarzenie przeznaczone jest dla członków Klubu Olimpijczyka „Srebrni Obywatele” (ale przystąpić, jako słuchacz, może do niego każdy senior).

Ponadto przed olimpijczykami jeszcze kolejne etapy olimpiady - w kwietniu tego roku odbędą się eliminacje wojewódzkie, a w październiku ogólnopolskie. Do tego czasu seniorów czekają kolejne spotkania z politykami oraz m.in. szkolenie komputerowe.

Czytaj też: Gdańscy seniorzy mają swoją olimpiadę - jako pierwsi w Polsce. Będą w sejmie i senacie?

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze