• Start
  • Wiadomości
  • Nowy album fotografii Kosycarza - "Niezwykłe zwykłe zdjęcia...”. W sobotę w Manhattanie premiera

Nadmorskie dzielnice. Wkrótce premiera albumu z cyklu „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia...”

Tradycyjnie jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia do księgarń trafi nowy album ze znanej serii „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia...”. Ta inicjatywa wydawnicza wciąż jest kontynuowana, mimo śmierci rok temu jej pomysłodawcy Macieja Kosycarza. Tym razem będzie można podziwiać zdjęcia nadmorskich dzielnic Gdańska. W sobotę 4 grudnia o godz. 12.00 w Centrum Handlowym Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu będzie miała miejsce premiera nowego albumu.
( 03.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
samolot_art


Maciej Kosycarz zmarł przedwcześnie w 2020 r. Był znanym gdańskim fotoreporterem i społecznikiem, mającym na swoim koncie wiele przedsięwzięć artystycznych dotyczących Gdańska i regionu. Jednym z nich jest znana seria wydawnicza „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia...”. Seria ta jest kontynuowana. Najnowszą publikację, siedemnastą w całym cyklu, przygotował zespół Kosycarz Foto Press/KFP pracujący pod kierownictwem żony Macieja, Hanny Kosycarz. Autorem wstępu jest tradycyjnie Mieczysław Abramowicz.

statek


Najnowszy album zatytułowany jest „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia od Brzeźna po Wyspę Sobieszewską”. Na 160 stronach znalazło się ponad 300 zdjęć przywołujących powojenną historię nadmorskich dzielnic Gdańska. To fotograficzna międzypokoleniowa wędrówka z Kosycarzami przez nadmorskie dzielnice Gdańska. W albumie znalazły się zdjęcia zarówno ojca Macieja Zbigniewa Kosycarza, samego Macieja jak i debiutującego u boku dziadka i taty w roli przewodnika po mieście Konrada Kosycarza.

modelarze


Przemierzamy nadmorski pas Gdańska nie tylko w przestrzeni, ale również w czasie, idziemy przez dekady, widzimy jak zmienia się miasto. Fotograficzna trasa prowadzi nas przez Brzeźno, Nowy Port, Letnicę, Młyniska, Przeróbkę, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie i Wyspę Sobieszewską. Zaczynamy tę podróż, wsiadając do pierwszego elektrycznego pociągu pasażerskiego, który 70 lat temu wyruszył z centrum miasta do Nowego Portu. Spotykamy mieszkańców, ludzi pracujących i spędzających czas wolny.

koncert


Zdjęcia w albumie przywołują silne wspomnienia, ale zarazem są utrwalonymi w ramkach kadrów dokumentami historycznymi. Widzimy jak wyglądało nasze życie codzienne, jak zmieniały się osiedla, komunikacja miejska, moda uliczna i plażowa, pojazdy, służba zdrowia, edukacja i kultura, sklepy, obiekty gastronomii i rozrywki.

Druk albumu Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia od Brzeźna po Wyspę Sobieszewską  w drukarni Pozkal w Inowrocławiu. Nz. Hanna Kosycarz i Miłosz Rączkowski
Druk albumu "Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia od Brzeźna po Wyspę Sobieszewską" w drukarni Pozkal w Inowrocławiu. Nz. Hanna Kosycarz i Miłosz Rączkowski
źródło: KFP


Oficjalna premiera nowego albumu z udziałem zaproszonych gości będzie miała miejsce w sobotę 4 grudnia o godz. 12.00 w Centrum Handlowym Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu.