• Start
  • Wiadomości
  • Aktywne spacery z bobasem. Mama lub tata, wózek, dziecko i porcja ćwiczeń

Aktywne spacery z bobasem. Mama lub tata, wózek, dziecko i porcja ćwiczeń

Spacer z dzieckiem w wózku połączony z ćwiczeniami fizycznymi? Niemożliwe? Ależ tak. Gdański Ośrodek Sportu od poniedziałku do piątku organizuje specjalne bezpłatne spotkania z cyklu BuggyGym, przeznaczone szczególnie dla młodych matek.
05.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W zajęciach jednocześnie bierze udział zazwyczaj 8 osób
W zajęciach jednocześnie bierze udział zazwyczaj osiem osób
fot. GOS


BuggyGym to forma rekreacji, podczas której mama (najczęściej kilka tygodni po porodzie) z wózkiem uczestniczy w ćwiczeniach fizycznych, dzięki którym wzmocni ciało, odpręży się i zrelaksuje, zrzuci zbędne kilogramy, odzyska sylwetkę po ciąży. 

- To ma być przede wszystkim trening, ale zawsze mówię uczestniczkom zajęć jakich ćwiczeń nie powinno się robić po ciąży. Dlatego stopniowo wzmacniamy chociażby mięsnie dna miednicy czy mięsień prosty brzucha. Gdy wszystko jest w porządku, to zwiększamy stopień trudności - mówi Ewelina Patoleta z fundacji My To Mamy, prywatnie mama 20‑miesięcznego Stasia, która prowadzi zajęcia organizowane przez Gdański Ośrodek Sportu. 

Najważniejsze jest zdrowie uczestniczek, ale myli się ten, kto myśli, że BuggyGym to jedynie nieco szybszy spacer z wózkami. 

- Te ćwiczenia są naprawdę intensywne - przyznaje Justyna, mama 8-miesięcznego Radka, która w treningach bierze udział od pół roku.

- Powoli wracamy do formy po ciąży i porodzie, wymieniamy też doświadczenia. Ewelina nas pilnuje: zadaje nam ćwiczenia do domu a potem pyta, czy ćwiczyłyśmy mięśnie dna miednicy. Nie ma zmiłuj - śmieje się Kinga, mama 4‑miesięcznego Oliwiera, która w zajęciach uczestniczy od sierpnia.


Zajęcia odbywają się codziennie, od poniedziałku do piątku, w pięciu różnych lokalizacjach Gdańska: w dzielnicach Chełm, Strzyża, Jasień i Osowa. W każdym przypadku mamy do czynienia z terenami zielonymi, w bliskim sąsiedztwie natury. 

- Są mamy, które przyjeżdżają z dziećmi w kilka miejsc, zmieniają się. Zazwyczaj w ćwiczeniach bierze udział około ośmiu dziewczyn z wózkami - mówi Ewelina Patoleta. - Przykładowo na Jasieniu spotykamy się przy zbiorniku wodnym. Jeśli jest ciepło, to idziemy do lasu, a jak pada deszcz, to mamy tu taki fajny tunel. Każda lokalizacja ma swoje zalety.

Z zajęć BuggyGym organizowanych przez GOS korzystają najczęściej młode mamy, czyli panie kilka tygodni czy miesięcy po porodzie. Ale zdaża się, że wśród ćwiczących są także panowie (ojcowie i dziadkowie).

Różny jest też poziom sprawności uczestników. Ważne, by odpowiednio dobrać ćwiczenia do możliwości danej osoby. 

- Ćwiczenia na pewno pomagają, szczególnie czuć to wieczorami i następnego dnia - uśmiecha się Kinga. - Super sprawa. Jest motywacja, wyznaczony dzień i godzina, dla chcącego nic trudnego, można sobie ułożyć dzień tak, żeby wszystko pogodzić. Są fajne mamy, można się poradzić, nie tylko jeśli chodzi o ćwiczenia.


aktywny-spacer-z-wozkami-baner
GOS


HARMONOGRAM ZAJĘĆ  

Poniedziałek:

  • 10:00 zbiornik Jabłoniowa
  • 12:00 Nordic Walking z bobasem i seniorem - Gdańsk Jasień PKM

Wtorek:

  • 10:00 park nad Strzyżą  

Środa:

  • 17:00 park nad Strzyżą

Czwartek:

  • 10:00 zbiornik Jasień
  • 12:00 zbiornik Madalińskiego  

Piątek:

  • 12:00 Gdańsk Osowa park Charona


Więcej informacji dotyczących BuggyGym na stronie aktywujsiewgdansku.pl.TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA