• Start
  • Wiadomości
  • Akcja ekoKajak wraca na Motławę. Popływaj za darmo, przysłuż się środowisku

Akcja ekoKajak w nowej odsłonie na Motławie. Posprzątaj, popływasz za darmo i przysłużysz się środowisku

Już po raz kolejny Gdański Ośrodek Sportu zaprasza wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku do udziału w akcji "ekoKajak". Można miło spędzić czas na wodzie i jednocześnie oczyścić Motławę z pływających śmieci. W poprzednich edycjach uczestnicy  wyłowili tysiące kilogramów śmieci! A w tegorocznej nowość - śmieci zostaną opisane i zidentyfikowane, wskazane zostaną też najbardziej newralgiczne miejsca oraz typy odpadów. 
26.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy kajaki jeden za drugim, na pierwszym planie szuwary, w kajakach siedzą po dwie osoby w kurtkach i czapkach
Nz. Akcja "ekoKajak" na Motławie. W 2023 roku Gdański Ośrodek Sportu kilkakrotnie zaprosił miłośników aktywnego wypoczynku do udziału w akcji, zebrano tysiące kilogramów śmieci
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Bezpieczne kąpieliska morskie w Gdańsku, boiska plażowe, udogodnienia dla niepełnosprawnych

Pływaj za darmo i zbieraj śmieci

Łączenie przyjemnego z pożytecznym - hasło to od samego początku towarzyszy ekoKajakowym wycieczkom. Gdański Ośrodek Sportu po raz czwarty zaprasza mieszkańców i turystów do zwiedzania gdańskiego śródmieścia z wyjątkowej perspektywy kajaka. Za około dwugodzinną wycieczkę uczestnicy płacą nie gotówką, a dobrym uczynkiem dla środowiska - na trasie spływu zbierają zalegające w wodzie śmieci.

Trzy razy w tygodniu przez dwie godziny 

Spływy w ramach akcja ekoKajaki odbywać się będą w każdy wtorek, czwartek i niedzielę, od 30 czerwca 2024 roku. Zbiórkę na przystani Żabi Kruk zaplanowano o godzinie 15.00, powrót do bazy, sortowanie śmieci i zdanie sprzętu powinno kończyć się przed godziną 18.00.

Udział w akcji jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy zapraszają do rejestracji oraz zapoznania się z regulaminem akcji, a w przypadku pytań do kontaktu pod adresem ekokajak@sportgdansk.pl lub numerem telefonu 517806565.

Potwierdzenie otrzymania zgłoszenia chętni otrzymają w wiadomości mailowej.

Letnie Wieczory u Menonitów. Koncert inauguracyjny w czwartek - wstęp wolny z rezerwacją

Spływ potrwa około dwóch godzin, a poprowadzi go koordynator, który zadba o dokładność i poprawność raportowania znalezisk. Wszystkich uczestników zachęcamy do dołączenia do tych działań i przyjrzenia się z bliska temu, co w wyniku ludzkiej działalności ląduje w akwenie tak blisko związanym z Gdańskiem.

Dwie osoby siedzą w kajaku, z przodu kobieta, za nią mężczyzna, trzymają wiosła
Nz. W tym sezonie ekoKajak wskoczy na wyższy poziom codziennego aktywizmu - śmieci, które dotychczas były tylko ważone i segregowane, zostaną dokładnie opisane i zidentyfikowane, wskazane zostaną najbardziej newralgiczne miejsca oraz typy odpadów
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Śmieci z Motławy opisane i zbadane 

Od zeszłego roku Gdański Ośrodek Sportu jest partnerem w projekcie Circular Ocean-bound Plastic, który współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach programu INTERREG South Baltic. Dzięki temu ekoKajak w tym sezonie wskoczy na wyższy poziom codziennego aktywizmu - śmieci, które dotychczas były tylko ważone i segregowane, w tej edycji dzięki wsparciu partnerskich instytucji badawczych zostaną dokładnie opisane i zidentyfikowane, wskazane zostaną najbardziej newralgiczne miejsca oraz typy odpadów, co przyczyni się do podjęcia kolejnych działań profilaktycznych. Co więcej, wyłowione z wody odpady zostaną zbadane, a partnerzy działający w innowacyjnych gałęziach biznesu sprawdzą, do czego mogą one zostać wykorzystane.

Parkingi nadmorskie z nowym cennikiem na czas wakacji. Cztery miejsca. Ile za postój?

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?