Bezpieczne kąpieliska morskie w Gdańsku, boiska plażowe, udogodnienia dla niepełnosprawnych

Udany wypoczynek nad morzem to przede wszystkim bezpieczeństwo. O to od wielu lat dbają ratownicy pracujących na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku. Dlaczego warto wybierać do kąpieli właśnie te miejsca, gdzie czuwają ratownicy? Niech świadczy o tym fakt, że w ciągu poprzednich 34 sezonów nie odnotowano na kąpieliskach w Gdańsku ani jednego przypadku utonięcia.
25.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plaża, na niej kilkanaście osób oraz budka ratownika
W Gdańsku działa dziewięć kąpielisk o łącznej długości 1300 metrów linii brzegowej. Bezpieczeństwa w tych miejscach strzeże 70 ratowników
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kąpieliska, punkty medyczne

Ratownicy rozpoczęli sezon w piątek, 21 czerwca. Na początku uruchomione zostały kąpieliska Molo Gdańsk Brzeźno oraz Stogi. Od poniedziałku, 1 lipca, będą działać już wszystkie dziewięć kąpielisk: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle, Świbno. Przekłada się to na 1300 metrów linii brzegowej strzeżonej przez 70 ratowników.

  • Punkty medyczne: Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Jelitkowo
  • Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego przy molo – całodobowo
  • Sprzęt ratowniczy: 6 łodzi motorowych, 2 skutery wodne, 5 pojazdów ATV, 13 łodzi wiosłowych, 6 kajaków, 6 desek, 10 hulajnóg

Moc atrakcji wakacyjnych dla dzieci w ramach Akcji Lato 2024. W większości za darmo

Sportowe atrakcje

Dla osób, które chcą uprawiać sporty plażowe, przygotowane zostaną boiska do siatkówki, piłki możnej oraz ręcznej. Przy wszystkich kąpieliskach łącznie będzie aż 29 boisk. Swoją ofertę zapewnia ponadto Gdański Stadion Letni w Brzeźnie. Jeśli ktoś lubi zadbać o ogólną sprawność fizyczną, w Jelitkowie znajdzie siłownię plażową. Dla najmłodszych, którzy nad sport przedkładają jeszcze zabawę, czekają trzy atrakcyjne plażowe place zabaw: dwa z nich można znaleźć w Brzeźnie przy wejściu nr 51, kolejny w Jelitkowie przy wejściu nr 63.

  • Infrastruktura sportowa: Gdański Stadion Letni, 21 boisk do siatkówki, 8 boisk do piłki ręcznej/nożnej, siłownia plażowa, 3 plażowe place zabaw
  • Punkty gastronomiczne na plaży: 8 lokalizacji

Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Oprócz zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, duży nacisk w ostatnich latach został położony na rozwój infrastruktury plażowej, w tym przede wszystkim udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Od sezonu 2021 w Gdańsku funkcjonują plaże w pełni dostępne zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak również dla osób starszych czy rodzin z dziećmi.

Specjalne udogodnienia zostały przygotowane w Gdańsku Brzeźnie przy wejściu nr 50 (na wysokości Al. Gen. J. Hallera). Kolejne dwa takie miejsca powstały na Stogach (wejście nr 26) oraz w Jelitkowie (wejście nr 63). Oprócz tego, w kilkunastu najbardziej uczęszczanych lokalizacjach montowane są kładki ułatwiające dostęp chociażby osobom poruszającym się na wózkach lub dla opiekunów z wózkami dziecięcymi.

W tym sezonie na gdańskich plażach pojawiły się nowe ławki w liczbie aż 40 sztuk. Są ulokowane bezpośrednio na plaży, tuż przy wejściach, dzięki czemu w szczególności seniorzy mogą na nich spocząć i jednocześnie podziwiać morski krajobraz. Łącznie GOS ustawił 91 ławek (plaże oraz molo w Brzeźnie). Część z nich jest również dostosowana do zaparkowania wózka inwalidzkiego.

Letnia Szkoła Ratownictwa – nauka i wielka, wakacyjna przygoda

Letnia Szkoła Ratownictwa to cykl zajęć dla młodych plażowiczów w wieku od 6 do 14 lat. Nauka a jednocześnie wielka, wakacyjna przygoda przybliża młodym ludziom ideę ratownictwa oraz bezpiecznego odpoczynku nad wodą. Można w nich wziąć udział jednorazowo lub uczęszczać systematycznie.

Zajęcia odbywać będą się w każdą sobotę od 8 czerwca i potrwają aż do 31 sierpnia. Na każdy dzień obowiązywać będą osobne zapisy, by umożliwić skorzystanie z zajęć jak największej ilości osób. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem udziału jest rezerwacja miejsca na konkretny termin oraz akceptacja regulaminu.

Zapisy na wybrane terminy pod linkiem.

Terminy zajęć do wyboru:

  • każda sobota (od 08.06 do 31.08)

Godziny zajęć:

  • 9.30 – 10.30: grupa 6-8 lat;
  • 10.30 – 11.30: grupa 9-11 lat;
  • 11.30 – 12.30: grupa 12-14 lat.

Miejsce zajęć: Kąpielisko Molo Gdańsk Brzeźno

Letnia Szkoła Ratownictwa jest projektem edukacyjnym z zakresu profilaktyki bezpiecznej kąpieli. Ma formę zajęć na świeżym powietrzu. Obejmują one doskonalenie pływania, zasady bezpiecznej kąpieli, podstawy pierwszej pomocy, a także zapoznają w praktyce z pracą i sprzętem ratowników. Każda z lekcji prowadzona jest przez doświadczonych ratowników, instruktorów oraz trenerów pływania.

Każdy uczestnik będzie miał możliwość poczucia się jak prawdziwy ratownik. Dowie się także, jak wykorzystywać profesjonalny sprzęt ratowniczy w praktyce – będą to między innymi deski ratownicze, kajaki.

Organizator: Gdańskie Ratownictwo Wodne

Partnerzy: Gdański Ośrodek Sportu, Kąpieliska Morskie w Gdańsku, Fundacja RC

Projekt dofinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Sportowo-Rekreacyjnego ze środków Gminy Miasta Gdańska.

 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024