Afera Kryminalna 2023 - tydzień spotkań z czeskimi i polskimi autorami krwawych powieści

Kolejna odsłona festiwalu Afera Kryminalna, którą organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Wydawnictwo Afera, odbędzie się od poniedziałku, 2 października do niedzieli 8 października 2023 r. Literacki festiwal gości w tym roku znanych autorów z Polski i z Czech. Poznamy krwawe historie znad morza i z gór oraz te dokonane z uśmiechem. Iva Procházková, Jiří Březina i Michal Sýkora spotkają się z czytelnikami w piątek.
02.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
młody mężczyzna w koszuli wskazuje ręką na zdjęcie na ścianie
Zamknięcie na otwarcie - Afera Kryminalna rozpocznie się 2 października o godz. 18 w Bibliotece Chełm finisażem wystawy fotograficznej „Projekt Plaża” Mirosława Pieślaka [na zdjęciu autor]. Czytelnicy pożegnają sezon letni goframi i lemoniadą oraz spotkaniem z Michałem Wagnerem, autorem komedii kryminalnej „Mów mi Kolt”, której akcja dzieje się nad morzem
fot. Anna Rezulak / KFP

V Gdańskie Targi Książki z frekwencyjnym sukcesem: 47 tys. uczestników, tłumy na spotkaniach

Jaki jest program festiwalu?

Uroczyste otwarcie festiwalu odbyło się w poniedziałek 2 października (poniedziałek) o godz. 18 w Bibliotece Chełm. Podczas „Ostatniej imprezy na plaży” pożegnano sezon oraz wystawę fotograficzną „Projekt Plaża” autorstwa Mirosława Pieślaka (Galeria im. Macieja Kosycarza w Bibliotece Chełm). Na gości czekały letnie specjały: gofry i lemoniada, a głównym punktem programu było spotkanie autorskie z Michałem Wagnerem, debiutantem i autorem komedii kryminalnej „Mów mi Kolt”, której akcja toczy się nad morzem.

Szukasz lektury na wakacje? „Mów mi Kolt” to komedia kryminalna z Gdańskiem w tle

Młody mężczyzna na tle morza
Michał Wagner, autor powieści "Mów mi Kolt" od 10 lat związany jest z Gdańskiem. "Mów mi Kolt" jest jego debiutem literackim
fot. Anna Kuryłowicz

W środę 4 października poznamy zbrodniczą stronę dawnego Gdańska. O godz. 16:30 w PAN Bibliotece Gdańskiej (ul. Wałowa 15) dr Maria Michalska poprowadzi pokaz starych druków i innych zbiorów specjalnych. To jedyna okazja, by w kameralnym gronie zobaczyć prawdziwe skarby i białe kruki, mające kilkaset lat księgi i wspaniałe ryciny, które na co dzień strzeżone są w magazynach budynku historycznego biblioteki. Obowiązują zapisy: promocja@wbpg.org.pl). Następnie, o godz. 17:30 w Czytelni Zbiorów Historycznych dr Jan Daniluk poprowadzi wykład i przedstawi prezentację pod tytułem: „Najgłośniejsze zbrodnie w Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)” (wstęp wolny).

W czwartek, 5 października odbędą się spotkania autorskie z pisarzami: Michałem Śmielakiem (18:00 Biblioteka Kokoszki) oraz z Mieczysławem Goszką (18:00 Biblioteka Tczew). W piątek, 6 października w Stacji Kultura w Rumi czytelnicy i czytelniczki spotkają się o 18:30 ze Sławkiem Gortychem, a w Bibliotece Oliwskiej o 18:00 wezmą udział w panelu „Zbrodnia bez granic” prowadzonym przez pisarkę, Zuzannę Gajewską. Jego głównymi bohaterami będą Igor Brejdygant i Mieczysław Gorzka. Na godzinę 19:00, również do Biblioteki Oliwskiej, zapraszamy na spotkanie z mistrzem reportażu, Tomaszem Patorą, który odkrył słynną aferę „łowców skór”. 

Starszy łysy i w okularach mężczyzna, ubrany w marynarkę, trzyma przed sobą w rękach książkę, w tle półki z ksiązkami
W sobotę, o godz. 13.30 w Bibliotece Manhattan, o nadmorskiej odsłonie powieści kryminalnej dyskutować będą Maciej Siembieda [na zdjęciu] oraz Małgorzata Oliwia Sobczak i Cyryl Sone
fot. Jerzy Bartkowski / KFP

W sobotę 7 października pojedziemy z kryminałem nad morze i w góry – a to wszystko w jednym miejscu: naszej najchętniej odwiedzanej filii, Bibliotece Manhattan. O 13:30 w nadmorskiej odsłonie powieści kryminalnej wezmą udział Małgorzata Oliwia Sobczak, Maciej Siembieda i Cyryl Sone. O 14:30 o górskich szlakach zbrodni opowiedzą Sławek Gortych i Michał Śmielak.

Warto śledzić media społecznościowe, w których przygotowano zabawy i konkursy.

Macieja Siembiedy powieść o tajemnicy sprzed wieków

Kryminalne atrakcje z Czech

Afera Kryminalna gościć w tym roku autorów z Czech, a będą to znani w Polsce i za granicą:

 • Iva Procházková,
 • Jiří Březina,
 • Michal Sýkora.

Główne wydarzenie festiwalu – panel Kryminalne Czechy - odbędzie się 7 października 2023 (sobota) o godz. 16:00 w Bibliotece Manhattan. Spotkanie autorskie z naszymi czeskimi gośćmi poprowadzi Marta Matyszczak, autorka lubianych komedii kryminalnych, a tłumaczkami będą Julia Różewicz i Martyna Lemańczyk. Na czytelników i czytelniczki będzie czekać czeski poczęstunek.

Również w sobotę zapraszamy na 11:00 na śniadanie z czeskim kryminałem do Księgarni Marpress mieszczącej się w samym sercu Gdańska (ul. Targ Rybny 10B). Martyna Lemańczyk porozmawia z Michalem Sýkorą m.in. o przetłumaczonej przez siebie książce jego autorstwa „Człowiek pana ministra”. Na uczestników i uczestniczki spotkania czekać będzie słodki poczęstunek.  

W niedzielę 08.10. o 11:00 zapraszamy wszystkie zaczytane maluchy do Księgarni Kameralnej „Książka i Wino” na warsztaty plastyczne  (wiek dzieci: 5-9 lat; zapisy: promocja@wbpg.org.pl). Poprowadzi je Kasia Michałkiewicz Hansen, ilustratorka książki dla dzieci „Pyszna środa” Ivy Procházkovej

Tuż po warsztatach swoje książki podpisywać będą Kasia Michałkiewicz-Hansen, Iva Procházková oraz Julia Różewicz. Następnie, o godz. 13:00 w tym samym miejscu, odbędzie się spotkanie dla dorosłych: „Zbrodniczy uśmiech. Czy kryminałom potrzebny jest humor?” , którego głównymi bohaterkami będą pisarki Iva Procházková oraz Marta Matyszczak. 

Polscy autorzy kryminałów

Oczywiście nie zabraknie również polskich autorów popularnych kryminałów i znawców krwawej tematyki. W tym roku będą to:

 • Michał Wagner,
 • dr Jan Daniluk,
 • Michał Śmielak,
 • Mieczysław Gorzka,
 • Igor Brejdygant,
 • Tomasz Patora,
 • Sławek Gortych
 • Małgorzata Oliwia Sobczak,
 • Maciej Siembieda;
 • Cyryl Sone,
 • Marta Matyszczak.

Szczegółowy program Afery Kryminalnej 2023

Poniedziałek 2 października

Otwarcie festiwalu. Ostatnia impreza na plaży – godz. 18:00 Biblioteka Chełm (ul. Dragana 26)

 • spotkanie z Michałem Wagnerem, debiutantem i autorem komedii kryminalnej „Mów mi Kolt”, której akcja dzieje się nad morzem,
 • finisaż wystawy „Projekt Plaża” autorstwa Mirosława Pieślaka w znajdującej się w Bibliotece Chełm Galerii im. Macieja Kosycarza,
 • nadmorski poczęstunek m.in. gofry, lemoniada i ciepłe promienie słońca na policzkach.

Środa 4 października

Zbrodnia w dawnym Gdańsku

 • 16:30 Zbrodnia i kara, dr Maria Michalska (zapisy: promocja@wbpg.org.pl) - (PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15). Pokaz starych druków i innych zbiorów specjalnych. To jedyna okazja, by na kameralnym pokazie zobaczyć prawdziwe skarby i białe kruki, mające kilkaset lat księgi i wspaniałe ryciny, które na co dzień strzeżone są w magazynach budynku historycznego PAN Biblioteki Gdańskiej.
 • 17:30 Najgłośniejsze zbrodnie w Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939), dr Jan Daniluk, wykład oraz prezentacja w Czytelni Zbiorów Historycznych.

Czwartek 5 października

Zbrodnia na trasie Gdańsk-Tczew

 • 18:00 Spotkanie z Michałem Śmielakiem. Prowadzenie: Joanna Borowik-Hołubowicz (Biblioteka Kokoszki, ul. Azaliowa 18)
 • 18:00 Spotkanie z Mieczysławem Gorzką (Miejska Biblioteka w Tczewie)

Piątek 6 października

Zbrodnia na trasie Gdańsk – Rumia

 • 18:00 Zbrodnia bez granic. Spotkanie z Igorem Brejdygantem i Mieczysławem Gorzką. Prowadzenie: Zuzanna Gajewska (Biblioteka Oliwska)
 • 19:00 Raport z miejsca zbrodni. Wokół sprawy łowców skór. Spotkanie z Tomaszem Patorą – dziennikarzem śledczym i reporterem. Prowadzenie: Natalia Soszyńska (Biblioteka Oliwska).

Stacja Kultura. Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi

 • 18:30 Spotkanie ze Sławkiem Gortychem. Prowadzenie: Anna Jackowska

Sobota 7 października

W podróży z kryminałem

Księgarnia Marpress (ul. Targ Rybny 10B)

 • 11:00 Śniadanie z czeskim kryminałem. Menu: spotkanie z Michalem Sýkorą. Prowadzenie: Martyna Lemańczyk, tłumaczka jego powieści; słodki poczęstunek

Biblioteka Manhattan (Al. Grunwaldzka 82)

 • 13:30 Nad morze z kryminałem: Małgorzata Oliwia Sobczak, Maciej Siembieda, Cyryl Sone. Prowadzenie: Joanna Borowik-Hołubowicz
 • 14:30 W góry z kryminałem: Sławek Gortych i Michał Śmielak. Prowadzenie: Zuzanna Gajewska
 • 16:00 Wydarzenie główne festiwalu Kryminalne Czechy. Goście specjalni: Iva Procházková, Michal Sýkora, Jiří Březina; prowadzenie: Marta Matyszczak; tłumaczenie: Julia Różewicz i Martyna Lemańczyk. Na wszystkich przybyłych czekać będzie czeski poczęstunek.

Niedziela 8 października

Kryminalnie-kameralnie

 • 11:30 Coś ci na głowie wyrosło! Warsztaty z ilustratorką Kasią Michałkiewicz-Hansen. Wiek uczestników: 5-9 lat. (Księgarnia kameralna „Książka i wino", ul. Stary Rynek Oliwski 19). Zapisy: promocja@wbpg.org.pl.

Inspiracja: książka dla dzieci „Pyszna środa” Iva Procházkova, do której ilustracje stworzyła Kasia Michałkiewicz-Hansen. Warsztat ma na celu pobudzenie wyobraźni dzieci i zachęcenie ich do narratywnego myślenia, wykorzystując ich naturalny potencjał również do abstrakcyjnego myślenia. Przed każdym z warsztatów ilustratorka opowie o tajnikach swojej pracy. Pokaże też swoje szkicowniki. 

Motto warsztatów: przy pracy twórczej należy bazgrać i nie bać się, że czasem coś nie ma kształtu ani nie wygląda prawdziwie.

Po warsztatach: podpisywanie książek: Iva Procházková, Kasia Michałkiewicz-Hansen, Julia Różewicz.

 • 13:00 Zbrodniczy uśmiech. Czy kryminałom potrzebny jest humor? – spotkanie z Ivą Procházkovą i Martą Matyszczak. Prowadzenie: Julia Różewicz.