Absolutoryjna sesja Rady Miasta Gdańska. Kluczowe tematy - oglądaj transmisję

Sesja absolutoryjna Rady Miasta Gdańska jest jedną z najważniejszych w kalendarzu. Rozpocznie się w czwartek, 20 czerwca o godzinie 9:00. Transmisja - jak zwykle do obejrzenia na Gdańsk.pl. Prezydent Miasta Gdańska przedstawi m. in. Raport o stanie miasta, a radni miejscy będą głosować uchwały o udzieleniu dla Prezydent Miasta Gdańska wotum zaufania oraz absolutorium. Jak będą głosować poszczególne kluby radnych? Jak oceniają 2023 rok? O tym wszystkim mówili radni w programie „Wszystkie strony miasta”.
20.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zrzut ekranu z programu TV. Cztery osoby siedzą na podwyższeniu w dużej sali, w której obraduje Rada Miasta Gdańska. Trzech mężczyzn i kobieta mają przyczepione za uchem mikrofony i rozmawiają ze sobą.
W programie "Wszystkie strony miasta" przed sesją absolutoryjną Rady Miasta Gdańska wzięli udział radni miejscy: Kamila Błaszczyk (Koalicja Obywatelska), Kazimierz Koralewski (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Bogdan Oleszek (Wszystko dla Gdańska). Rozmawiał z nimi Przemysław Kozłowski / www.gdansk.pl
Zrzut ekranu z video

Najważniejsza sesja w roku

Zapowiadana sesja RMG absolutoryjna rozpocznie się w czwartek, 20 czerwca o godz. 9.00 w Nowym Ratuszu (ul. Wały Jagiellońskie 1). Radni głosować będą m.in. nad udzieleniem prezydent Aleksandrze Dulkiewicz absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

Podczas obrad  sesji Rady Miasta Gdańska zostanie przedstawiony Raport o stanie miasta Gdańska za 2023 rok. W dyskusji, obok radnych, wezmą udział mieszkanki i mieszkańcy Gdańska, którzy się do niej zgłosili. Głos w dyskusji zabierać będą według kolejności zgłoszeń.

Uchwały przewidziane w porządku obrad będą dotyczyć m.in.:

  • zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Gdańska za 2023 rok
  • udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Gdańska za 2023 rok
  • uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Maćkowy - rejon Niepołomickiej i Starogardzkiej.

Transmisja sesji dostępna będzie online na stronie gdansk.pl. Porządek sesji wraz z linkami do uchwał znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Co przed sesją mówią radni?

Kolejny program portalu gdansk.pl z cyklu "Wszystkie strony miasta" zrealizowaliśmy w Nowym Ratuszu, czyli siedzibie Rady Miasta Gdańska, w przeddzień IV sesji Rady Miasta Gdańska, zwanej "absolutoryjną".

- To jest najważniejsza sesja w roku, oprócz może sesji budżetowej, bo na tej sesji podejmujemy uchwałę o udzieleniu absolutorium prezydent Miasta Gdańska. Jest to duże podsumowanie poprzedniego roku – co się w mieście wydarzyło i jak my, jako radni, to oceniamy – powiedziała radna Kamila Błaszczyk z klubu Koalicji Obywatelskiej.

To sesja wyjątkowa również z tego powodu, że mogą podczas niej zabrać głos mieszkańcy.

- Mieszkańcy mają prawo zabrać głos i od kiedy jest taka możliwość, zawsze możemy ich wysłuchać. Przychodzą z różnych środowisk, z problemami, z krytyką, ale i z pochwałą – dodał radny klubu Wszystko dla Gdańska Bogdan Oleszek, dla którego obecna kadencja Rady Miasta jest już siódmą.

Czy ta sesja będzie również emocjonująca?

- Jest cały rok do omówienia. Oceniamy finansowe wykonanie tego budżetu. Ono jest wielokrotnie kontrolowane i od strony finansowej wiele kontroli wykazało prawidłowe wydanie środków. Jednak jest to rola radnych, żeby patrzyć władzy na ręce i oceniamy również celowość wydatków. Budżet gdański to jest około 5 mld zł – potężna kwota na różne cele. I cały rok zastanawialiśmy się, czy celowe było takie, czy inne lokowanie środków. Jeśli chodzi o inwestycje, to był rok, w którym wiele inwestycji nie przyniósł. Była to linia tramwajowa („Nowa Warszawska” – red.) – jedna z większych inwestycji - 60 mln. zł. Również w ubiegłym roku oddano długo oczekiwany Kunszt Wodny, czyli inwestycję kultury – mówił radny Kazimierz Koralewski (Prawo i Sprawiedliwość) i dodał, że koszt adaptacji Kunsztu Wodnego – około 16-17 mln zł, jest niedużą kwotą w stosunku do całego budżetu.

Na jakość życia w mieście wpływają nie tylko twarde inwestycje

Radni Błaszczyk i Oleszek nie zgodzili się, że ubiegłoroczne inwestycje nie były znaczące. Kamila Błaszczyk argumentowała, że nowa linia tramwajowa to inwestycja, która zmieniła sporą część południowej części miasta, gdzie mieszkańcy dostali nową jakość i dostępność komunikacji publicznej. Zapełnienie kursujących tam tramwajów o poranku i popołudniu pokazuje, że była taka potrzeba. O rozwoju komunikacji publicznej świadczy też zakup autobusów elektrycznych oraz fakt, iż jesteśmy w przededniu wprowadzenia autobusów wodorowych. Jak mówiła radna KO, o rozwoju miasta nie świadczą tylko duże inwestycje, ale też szereg drobniejszych, wpływających na jakość życia mieszkańców. Bogdan Oleszek przypomniał, że ubiegły rok był trudny ze względu na brak środków z Krajowego Planu Odbudowy na inwestycje, dlatego należało wykonywać niezbędne zadania – bezpieczeństwo, transport, drogi, szkoły, przedszkola – to co wpływa na jakość życia – wyliczał radny.

Raport o stanie miasta za 2023 rok trafił do Rady Miasta Gdańska

Podczas IV sesji Rady Miasta Gdańska prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawi również Raport o stanie miasta, w którym przypomniano m.in., że Gdańsk znalazł się na 4. miejscu w Europie pod względem zadowolenia mieszkańców z poziomu życia. Tak wynika z badania zrealizowanego w 2023 na zamówienie Komisji Europejskiej. W gronie 83 miast Gdańsk wyprzedzają jedynie Zurych (Szwajcaria), Kopenhaga (Dania) i Groningen (Holandia).

Po wysłuchaniu przez radnych wystąpienia prezydent Dulkiewicz, odbędzie się zapewne gorąca debata (czego zapowiedzią jest dyskusja radnych w programie), a następnie głosowanie uchwały w sprawie udzielenia Prezydent Miasta Gdańska wotum zaufania.

Obejrzyj całą rozmowę z radnymi miejskimi

 

Transmisja z IV sesji IX kadencji Rady Miasta Gdańska w czwartek, 20 czerwca od godz. 9:00 na portalu www.gdansk.pl.

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA