ABC wyborcy. Czy aplikacja mObywatel może zastąpić dowód osobisty?

15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum. Wielu wyborców wciąż pyta o szczegóły związane z głosowaniem, co kilka lat pojawiają się bowiem nowe regulacje. Wszystkie ważne kwestie dotyczące m.in. spisu wyborców, głosowania korespondencyjnego, głosowania poza miejscem zamieszkania czy dokumentów tożsamości wyjaśnialiśmy w programie "Tym żyje Gdańsk" w rozmowie z Tomaszem Filipowiczem, dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
04.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika przedstawiająca ekran smartfona z dokumentem
Dowód osobisty elektroniczny w aplikacji mObywatel
źródło: KPRM

Czy jesteśmy w spisie wyborców?

Każda osoba, która przyjdzie do komisji wyborczej, żeby 15 października zagłosować powinna być w tzw. spisie wyborców. Czy zanim udamy się, żeby oddać głos możemy sprawdzić, że nasze imię i nazwisko na pewno tam się znajduje? Spokojna może być tu większość z nas, tych którzy brali udział w poprzednich wyborach, w tym samym miejscu, a w międzyczasie nie zmieniali miejsca zamieszkania. W spisie wyborców jest też każda zameldowana osoba.

- Od 1 września każdy obywatel może sprawdzić poprzez stronę gov.pl, czy jest w spisie wyborców właściwym dla jego miejsca zamieszkania – wyjaśnił dyrektor Tomasz Filipowicz.

Od dziś jest znany komplet list gdańskich kandydatów do Sejmu 

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

Może się zdarzyć, że w dniu wyborów wyjedziemy do innego miasta lub kraju. Możemy w takiej sytuacji skorzystać z dokumentu, który wydają urzędy gminne bądź miejskie.

- Od 1 września do 12 października będzie można pobrać zaświadczenie, które daje nam możliwość głosowania w dowolnej komisji nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Aby otrzymać takie zaświadczenie należy udać się do dowolnego urzędu gminy. Usługa jest odmiejscowiona, więc można przyjść do naszego urzędu w Gdańsku, ale można też do dowolnego urzędu gminy. Tam składamy wniosek i od ręki otrzymujemy zaświadczenie. Ma ono formę papierową - mówił Tomasz Filipowicz. - Z tym zaświadczeniem w dniu wyborów udajemy się do Komisji Wyborczej w dowolnym miejscu. Upoważnia nas ono do tego, żeby oddać głos. Zaświadczenie musimy mieć przy sobie. Jeśli je zgubimy jeszcze przed dniem wyborów, to nie otrzymamy już powtórnego zaświadczenia i nie zagłosujemy.

Dopisanie się do spisu wyborców

Jak zauważył nasz gość w Gdańsku, ale też w innych miastach mieszka wiele osób, które nie są tu zameldowane, ale dopisują się do spisów wyborców. W naszym mieście robi tak ok. 10% głosujących.

- Jeśli nie jesteśmy zameldowani, to wtedy, żeby móc wziąć udział w wyborach, dopisujemy się do spisu wyborców. Od 1 września w formie elektronicznej można dopisać się do spisu przez portal gov.pl. Wystarczy wpisać imię nazwisko oraz adres miejsca zamieszkania, pod którym będziemy przebywać w dniu wyborów i automatycznie zostaniemy dopisani do spisu wyborców. Jeśli ktoś nie może tego zrobić elektronicznie, zapraszamy do Urzędu Miejskiego. Od 1 września do 12 października będzie można dopisać się do spisu wyborców - powiedział nasz gość.

Głosowanie przez pełnomocnika

Możliwość głosowania przez pełnomocnika jest skierowana do osób, które mają problemy z poruszaniem się, z orzeczoną niepełnosprawnością lub ukończyły 60 rok życia i z jakichś powodów czują, że nie dadzą rady samodzielnie zagłosować.

- Jeśli jest taka potrzeba, należy złożyć wniosek. Składa go z jednej strony mocodawca, ale z drugiej strony też osoba, która ma zostać upoważniona, że wyraża ona zgodę na to, żeby w czyimś imieniu oddać głos. Po złożeniu wniosku urzędnik Urzędu Miejskiego udaje się z przygotowanym pełnomocnictwem do tej osoby, która ma być upoważniona i w obecności mocodawcy wręcza takie upoważnienie. Wówczas osoba upoważniona w dniu wyborów, może udając się do komisji właściwej dla miejsca zamieszkania mocodawcy, zagłosować jego w imieniu - powiedział nasz gość w studiu.

Głosowanie korespondencyjne

Głosowanie korespondencyjne również jest dedykowane osobom z orzeczoną niepełnosprawnością, niezależnie od wieku bądź wszystkim osobom powyżej sześćdziesiątego roku życia.

- Jeżeli ktoś chciałby oddać głos korespondencyjnie, należy złożyć taki wniosek, można go też dostarczyć do nas do urzędu i wówczas po złożeniu takiego wniosku przedstawiciel Poczty Polskiej doręcza takiej osobie pakiet – wyjaśniał dyrektor Tomasz Filipowicz. - Ten pakiet będzie doręczony najpóźniej w dniu 6 października. Wówczas albo należy się umówić z pracownikiem poczty po odbiór takiego pakietu albo można od razu oddać głos, zapakować pakiet i wręczyć z powrotem listonoszowi.

Dowóz do komisji wyborczych

Wiele osób ceni sobie jednak osobisty udział w wyborach. Zapotrzebowanie związane z dowozem do lokalu wyborczego osoby starszej bądź mającej problem z poruszaniem się należy zgłaszać w Gdańskim Centrum Kontaktu.

- Gdańskie Centrum Kontaktu przyjmuje tego typu zgłoszenia. Wystarczy do nas wysłać maila bądź zadzwonić i umówimy się wtedy na taki transport. Osoba z miejsca swojego zamieszkania będzie dowieziona do komisji wyborczej i odwieziona z powrotem do domu – zapewniał nasz rozmówca.

Dokument tożsamości

Tu sprawa wydaja się prosta. Dokumentami, które zabieramy ze sobą, gdy udajemy się na głosowanie są dowód osobisty lub paszport. Może też być to dowód osobisty w formie elektronicznej, w aplikacji mObywatel. To nowość.

- Członkowie komisji będą przeszkoleni , że mObywatel jest też dokumentem, który tak samo uwiarygadnia naszą tożsamość jak dowód osobisty czy paszport, więc nie musimy się tego obawiać. Możemy śmiało użyć tej aplikacji, aby wziąć udział w głosowaniu – powiedział dyrektor Tomasz Filipowicz.


Zobacz cały program

TV

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona na Górze Gradowej