• Start
  • Wiadomości
  • Osiem przyrodniczych spacerów tematycznych w Parku Południowym w sierpniu

Tajemniczy świat Parku Południowego - osiem spacerów tematycznych w sierpniu

“Śladem przyrody”, “Życie w wodzie”, “Spojrzenie na mikroświat” i “Zmysłowy park” - to cztery spacery po Parku Południowym w Gdańsku, które odbędą się w cztery sierpniowe wtorki (dla rodzin) i środy (dla dorosłych). Pierwszy spacer już we wtorek, 1 sierpnia, o godz. 16.
01.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta wiezie dziecko na siodełku roweru, który prowadzi
Zdjęcie ilustracyjne - wykonane zostało podczas poprzedniej edycji naszych spacerów przyrodniczych, które odbyły się w Parku Oruńskim
Fot. Gdański Archipelag Kultury

“Wyrusz z nami w niezwykłe przygody wśród natury podczas spacerów po Parku Południowym w Gdańsku. Zapraszamy do odkrywania tajemniczego świata, który otacza nas na co dzień. Podążając tropem zwierząt, będziemy śledzić ich ślady i szukać dowodów na ich bytowanie” - zachęcają organizatorzy z Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Uczestnicy spacerów nauczą się rozpoznawać gatunki roślin i zwierząt, które nas otaczają, i poznają ich znaczenie w ekosystemie. Dowiedzą się też, jak różne organizmy przystosowują się do życia w naszym otoczeniu, jakie są ich strategie przetrwania i jak wpływają na nasze codzienne życie. 

Trzeci spacer będzie wycieczką do niewidzialnego świata mikroorganizmów. Podczas ostatniego zaś będzie można dowiedzieć się, jak, wykorzystując wszystkie zmysły, relaksować się w naturze i odkryć ją w pełni. (Więcej o tematyce spacerów piszemy w dolnej części tekstu). 

- Przygotuj się na niezapomniane spotkania z przyrodą i doświadczenie, jak blisko jesteśmy z nią związani - zachęcają organizatorzy.

Jaki będzie Park Południowy? Masterplan jest gotowy. Cztery strefy, most linowy, sady...

Harmonogram spacerów po Parku Południowym

  • W każdy wtorek sierpnia odbędą się spacery dla rodzin z dziećmi (od 6 do 10 lat).

Rozpoczynamy przy Zbiorniku Świętokrzyska II, od strony ul. Konstantego Bergiela 1. Następnie będziemy kierować się w stronę zbiornika Świętokrzyska I.

Spacery odbędą się we wtorki: 1 sierpnia, 8 sierpnia, 22 sierpnia oraz 29 sierpnia.

Zbiórka za każdym razem o godzinie 16.

  • W każdą środę sierpnia odbędą się spacery dla dorosłych.

Rozpoczynamy przy Zbiorniku Świętokrzyska II, od strony ul. Konstantego Bergiela 1. Następnie będziemy kierować się w stronę zbiornika Świętokrzyska I.

Spacery odbędą się w środy: 2 sierpnia, 9 sierpnia, 23 sierpnia oraz 30 sierpnia.

Zbiórka za każdym razem o godzinie 10.

Prosimy o dostosowanie ubioru do warunków pogodowych oraz zaopatrzenie się w wodę. Każdy spacer będzie trwał około 2 godziny.

Tematy spacerów po Parku Południowym

„ŚLADEM PRZYRODY”

Zapraszamy na wyjątkową przygodę "Przyroda wokół nas", gdzie wyruszamy w podróż tropem zwierząt i odkrywamy piękno otaczającej nas przyrody. Podczas tego przyrodniczego spaceru będziemy poszukiwać śladów bytowania dzikich zwierząt, zwracając uwagę na odciski łap, otwory w ziemi czy gniazda. Rozpoznamy gatunki roślin, zgłębiając tajemnice ich liści, kwiatów i owoców. Powędrujemy ścieżkami parku, cichutko podglądając toczące się tam życie. To będzie niepowtarzalna okazja do zanurzenia się w naturze, docenienia różnorodności gatunków i zrozumienia ich znaczenia dla zachowania równowagi ekosystemu.

„ŻYCIE W WODZIE”

Zapraszamy na fascynujący spacer, gdzie odkryjemy tajemnice organizmów zamieszkujących wody. Ta przyrodnicza wyprawa zaprasza do zgłębiania różnorodności ekosystemów wodnych oraz poznawania niezwykłych adaptacji i przystosowań, które umożliwiają istnienie w tym mokrym środowisku.

Poobserwujemy ptaki wodne, które elegancko nurkują w poszukiwaniu pożywienia. Odkryjemy tajemnicę kormoranów. Spojrzymy na płazy, które sprawnie poruszają się zarówno w wodzie, jak i na lądzie oraz porozmawiamy o tym, dlaczego są zagrożone wyginięciem.

Dowiemy się o unikalnych strategiach przystosowawczych organizmów wodnych, które pozwalają im przetrwać w tym środowisku, jak pływające liście, maskujące kolory lub specjalne narządy oddychania.

Przygotuj się na wspaniałe spotkania z fascynującymi stworzeniami, które zainspirują nas do ochrony i szacunku dla życia wodnego.

„SPOJRZENIE NA MIKROŚWIAT”

Zapraszamy na niezwykłą podróż do ukrytego świata mikroorganizmów i niewidzialnych istot, które zamieszkują Park Południowy w Gdańsku. Przy pomocy lup i mikroskopu odkryjemy fascynujący mikroświat, który skrywa tajemnice równie intrygujące jak największe zwierzęta i rośliny.

Zanurzymy się w mikroskopijnej rzeczywistości, gdzie bakterie tworzą kolonie, grzyby tworzą symbiotyczne porosty, a mikroorganizmy wodne tętnią życiem. To będzie wyjątkowy spacer, który otworzy przed Tobą drzwi do małych, ale niezwykle istotnych światów, które wpływają na cały ekosystem. Przygotuj się na odkrywanie niewidocznych gołym okiem detali, fascynujących adaptacji i zaskakujących zależności w tej niezwykłej wyprawie do mikroświata.

„ZMYSŁOWY PARK”

Zapraszamy na niesamowitą podróż przez "Zmysłowy Park", gdzie odkryjemy magię przyrody za pomocą naszych zmysłów.

Ten spacer przyrodniczy zaprasza do eksploracji Parku Południowego w sposób bardziej uważny i wzbogacony o doświadczenia zmysłowe. Dotknij drzew, poczuj teksturę ich kory. Wdychaj zapach rozwijających się liści i kwiatów. Usłysz szum wiatru, śpiew ptaków i brzęczenie owadów. Skup się na smakach, próbując dzikich kwiatów czy ziołowych liści. Podczas tego wyjątkowego spaceru będziemy korzystać ze wszystkich naszych zmysłów, aby w pełni zanurzyć się w naturalnym pięknie otaczającej przyrody i docenić jej bogactwo. Przygotuj się na odkrywanie parku w zupełnie nowy sposób.

Wydarzenie na Fb

Spacery odbywają się w ramach Mobilnego Domu Kultury dzięki wsparciu Miasta Gdańska. Organizatorami spacerów jest miasto Gdańsk i Gdański Archipelag Kultury.

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów