• Start
  • Wiadomości
  • 75. rocznica śmierci majora Henryka Sucharskiego - kwiaty przy urnie dowódcy z Westerplatte

75. rocznica śmierci majora Henryka Sucharskiego - kwiaty przy urnie dowódcy z Westerplatte

Mija 75 lat od śmierci majora Henryka Sucharskiego, dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W poniedziałek, 30 sierpnia, o godzinie 11.00 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku kwiaty przy urnie z prochami majora złożyły Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta i Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska.
( 30.08.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kwiaty w 50. rocznicę śmierci majora złożyły Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Kwiaty w 50. rocznicę śmierci majora złożyły Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta i Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, radna miejska Beata Dunajewska oraz delegacje Europejskiego Centrum Solidarności i Muzeum Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Major Henryk Sucharski zmarł 30 sierpnia 1946 roku w Neapolu. Jego pogrzeb odbył się 1 września na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Casamassima we Włoszech. W 1971 roku ekshumowano szczątki majora - 1 września urna z jego prochami została uroczyście złożona na Westerplatte. Obecnie urna znajduje się w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

50 rocznica sprowadzenia prochów do Polski

Po ekshumacji szczątków mjr. Henryka Sucharskiego we Włoszech i sprowadzeniu prochów do Gdańska, 31 sierpnia 1971 roku, urna była wystawiona w Dworze Artusa. Gdańszczanie tłumnie przychodzili, żeby oddać majorowi hołd.

Wspominamy sprowadzenie do Gdańska przed 50 laty prochów majora Henryka Sucharskiego


Na pamiątkę 50 rocznicy tego wydarzenia, w Dworze Artusa oglądać można wystawę czasową “Sucharski. Oblicza”.
Ekspozycja opowiada o różnych obliczach majora Henryka Sucharskiego, żołnierza, ikony niezłomności obrony we wrześniu 1939, ale również człowieka, który miał czułe relacje z członkami swojej rodziny. Na wystawie zostały zgromadzone najcenniejsze pamiątki po majorze Sucharskim, które obecnie znajdują się w Gdańsku.

W 50 lat od wystawienia urny przed Dworem Artusa

Warto przyjść pod Dwór Artusa we wtorek, 31 sierpnia o godzinie 20.30. Budynek rozbłyśnie w biało-czerwonych barwach, a na jego dachu podniesiona zostanie flaga Polski. Z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi hymn państwowy, a na jego murach pojawi się wyjątkowa iluminacja.

Wystawę “Sucharski. Oblicza” w Dworze Artusa można zwiedzać bezpłatnie w dniach 31 sierpnia - 5 września. Ekspozycja będzie udostępniona do 20 września br.

Więcej o samej wystawie, a także o towarzyszących jej warsztatach dla młodzieży przeczytać można TUTAJ.

 
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

oprac. IB