• Start
  • Wiadomości
  • 50. rocznica uklęknięcia Willy'ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta. Dziś na gdansk.pl bezpośrednia transmisja

50. rocznica uklęknięcia Willy'ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta. Dziś na gdansk.pl bezpośrednia transmisja

Transmisja z obchodów 50. rocznicy uklęknięcia kanclerza Niemiec Willy’ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta, podczas wizyty w Warszawie 7 grudnia 1970. Był to historyczny gest, który miał miejsce podczas równie historycznej wizyty, będącej pierwszą oficjalną wizytą kanclerza Niemiec Zachodnich w powojennej Polsce.
( 04.12.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Początek transmisji online: sobota 5.12.2020 godzina 16.00

 

 

Pięćdziesiąt lat temu, 7 grudnia 1970 roku, Willy Brandt, ówczesny Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, podczas wizyty w Warszawie oddał hołd Bohaterom Getta, klękając przed poświęconym im pomnikiem. Ten symboliczny gest stanowił punkt zwrotny w budowaniu cierpliwej i mądrej naprawy trudnych od stuleci relacji polsko–niemieckich.

Aby uczcić i upamiętnić to ważne wydarzenie zorganizowane zostało to właśnie artystyczne przedsięwzięcie: krótki koncert oraz przedstawienie polskiego i niemieckiego spojrzenia na ten historyczny moment.

W pierwotnym zamyśle koncert miał mieć formę wspólnego wykonania "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego i "Niemieckiego Requiem" Johannesa Brahmsa przez połączone orkiestry i chóry uczelni muzycznych Gdańska, Lubeki i Warszawy w filharmoniach tych miast. W związku z obecną sytuacją epidemiczną realizacja tego zamierzenia musi zostać przesunięta o rok.

Wydarzenie powstało z inicjatywy Lions Club Lubeka i Lions Club Gdańsk–1, a jego patronami i współorganizatorami są Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Nadburmistrz Lubeki Jan Lindenau, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademia Muzyczna w Lubece, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Willy Brandta w Lubece.

Program artystyczny

Koncert muzyków z Gdańska:

  • Johannes Brahms – Trio fortepianowe c- moll nr 3 op. 101 cz. I / Piano Trio c- moll no 3 op. 101 part 1
  • Wykonawcy POLISH PIANO TRIO
  • Robert Kwiatkowski – skrzypce/violin/Geige  
  • Błażej Goliński – wiolonczela/cello/Violoncello
  • Dominika Glapiak-Piłasiewicz – fortepian/piano/Klavier  

Koncert muzyków z Lubeki:

  • Krzysztof Penderecki: „Per Slava“ für Cello Solo
  • Wykonawca: Troels Svane – wiolonczela/cello/Violoncello

 

Willy Brandt
Willy Brandt
fot. UMG

 

TV

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring 2023