PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

48 rodzin odebrało klucze do mieszkań gminnych

48 rodzin odebrało klucze do mieszkań gminnych
Zakończył się pierwszy etap budowy osiedla przy ul. Madalińskiego na gdańskim Chełmie. 48 gdańskich rodzin, oczekujących na mieszkania z zasobów miasta, otrzymało klucze do swoich wymarzonych M. Mogą wprowadzać się od razu.

W oczekiwaniu na klucze do własnego M.
W oczekiwaniu na klucze do własnego M.
Grzegorz Mehring

26 października 2015 r. klucze nowym mieszkańcom wręczył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Gdańsk jest w skali kraju absolutnym liderem w budowie nowych mieszkań komunalnych! – podkreśla prezydent. – W naszym mieście zajmują się tym dwa towarzystwa budownictwa społecznego: GTBS i TBS Motława oraz spółka miejska Gdańska Infrastruktura Społeczna. Nowe lokale mieszkalne pozyskujemy także m.in. w ramach programu „Mieszkania za grunt”.

Oddane właśnie do użytku domy zbudowała GIS. Całe osiedle przy ul. Madalińskiego w Gdańsku będzie miało powierzchnię 7470 mkw., stanie tu siedem szeregowców po 12 mieszkań w każdym.

– Prace podzieliliśmy na trzy etapy realizowane w latach 2014-2018. Właśnie zakończył się pierwszy etap. Oddaliśmy 48 mieszkań w czterech budynkach. Kolejne 36 rodzin odbierze klucze do 2018 roku – mówi prezes GIS Aleksandra Krzywosz.

Budynki są czterokondygnacyjne z kondygnacją podziemną, w której znajdują się komórki lokatorskie. W każdym domu jest jedna kawalerka o powierzchni ok. 32 mkw., jedno mieszkanie trzypokojowe o powierzchni ok. 46 mkw. oraz 10 mieszkań dwupokojowych o powierzchni 38 mkw. Łączna powierzchnia użytkowa mieszkań w budynku to 462,7 mkw., natomiast w całej inwestycji – około 3240 mkw. Uprawnieni do pomocy mieszkaniowej ze strony gminy gdańszczanie wprowadzają się do lokali wykończonych „pod klucz”.

Na terenie osiedla powstanie łącznie 70 miejsc postojowych dla rowerów (teraz oddano zadaszone miejsce na 42 jednoślady) oraz 101 miejsc parkingowych dla samochodów.

– Zadbamy też o otoczone zielenią miejsca wypoczynkowe dla różnych grup wiekowych. Do dyspozycji mieszkańców będzie plac z siłownią oraz ogrodzony plac zabaw dla dzieci – zapowiada Krzywosz.

Na osiedlu powstają też chodniki, drogi wewnętrzne oraz droga dojazdowa od ul. Madalińskiego. Trwa uzbrajanie terenu, w tym budowa podziemnego zbiornika retencyjnego wód opadowych o łącznej objętości 41 m sześc.

Państwo Halina i Adam Rzepka nareszcie u siebie.
Państwo Halina i Adam Rzepka nareszcie u siebie.
Grzegorz Mehring

Już niebawem zostaną oddane do użytku kolejne inwestycje realizowane przez spółki GTBS i TBS „Motława”. – Obie spółki z dofinansowaniem miasta i Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego budują cztery domy wielorodzinne przy ulicach Człuchowskiej i Kolorowej. Do końca tego roku powstanie 108 nowych mieszkań dla gdańskich rodzin – informuje zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Koszt pierwszego etapu inwestycji GIS przy ul. Madalińskiego przez to 7,2 mln zł. Szacunkowy koszt całej inwestycji to ok. 14 mln zł.

 

Anna DobrowolskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyanna.dobrowolska@gdansk.gda.pl
Anna Dobrowolska - najnowsze
Anna DobrowolskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyanna.dobrowolska@gdansk.gda.pl
Anna Dobrowolska - najnowsze