PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

45-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte. Uroczystości odbędą się w najbliższą sobotę, 29 czerwca

45-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte. Uroczystości odbędą się w najbliższą sobotę, 29 czerwca
Zarządzające zabytkowym obiektem Muzeum Gdańska zaprezentuje nieznany film dokumentalny o przenosinach Wartowni nr 1, wielkoformatową grę planszową o Westerplatte, a rekonstruktorzy – zakupioną przez nich armatę polową kal. 75 mm. Zwiedzający będą mogli bezpłatnie zwiedzić Wartownię nr 1 oraz wziąć udział w projekcie edukacyjnym Westerplatte – Szlak Pamięci.
Wartownia nr 1 na Westerplatte. Uroczystości odbędą się w sobotę, 29 czerwca
Wartownia nr 1 na Westerplatte. Uroczystości odbędą się w sobotę, 29 czerwca
Fot. D. Kula/mat. Muzeum Gdańska

 

– Zapraszamy na 45. rocznicę otwarcia Wartowni nr 1 na Westerplatte. Pierwszego muzeum na Westerplatte, które powstało tu z woli westerplatczyków i które niebawem zostanie wywłaszczone na mocy specustawy zakładającej budowę skansenu pod egidą Muzeum II Wojny Światowej – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - To ostatnia okazja do zobaczenia munduru majora Sucharskiego, pamiątek po obrońcach Westerplatte z 1939 r. w miejscu, z którym są związane. To także możliwość wzięcia udziału w nowych projektach edukacyjnych przygotowanych z myślą o odwiedzających i zobaczenia wyjątkowego archiwalnego filmu z 1967 r. 

W sobotę, 29 czerwca 2019 r., od godziny 10 do 18, będzie można zwiedzić nieodpłatnie Wartownię nr 1, a także (bez opłat) pozostały teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej wzdłuż „Szlaku Pamięci”.

 

Unikatowy film z przesunięcia Wartowni nr 1

Muzeum Gdańska zaprezentuje też premierowo film dokumentalny „Wartownia nr 1 – ocalenie”, który opowiada o uratowaniu Wartowni nr 1 w 1967 r. 

Przeniesienia budynku o 77 metrów, utrudnianego przez władze PRL, dokonali wówczas m.in. prof. Andrzej Januszajtis oraz Aleksander Ślusarz. Ich pracę filmował Jan Markiewicz. 

Poniżej fragment unikatowego filmu:

 

Materiał nie był jeszcze nigdzie publikowany. Po premierze filmu bohaterowie nagrania i jego autor podzielą się refleksjami o latach 60. XX w., a także o obecnej sytuacji na Westerplatte. 

Za swoje zasługi na rzecz ratowania zabytków na Westerplatte prof. Januszajtis oraz inż. Ślusarz otrzymali w 2018 r. jako pierwsi - Medale Niepodległości z rąk Prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza.

 

Prof. Andrzej Januszajtis oraz Aleksander Ślusarz, za zasługi na rzecz ratowania zabytków na Westerplatte, otrzymali w 2018 r. jako pierwsi - Medale Niepodległości z rąk Prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza
Prof. Andrzej Januszajtis oraz Aleksander Ślusarz, za zasługi na rzecz ratowania zabytków na Westerplatte, otrzymali w 2018 r. jako pierwsi - Medale Niepodległości z rąk Prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza
fot. M. Krzyżowska (Muzeum Gdańska)

 

Wielkoformatowa gra o Westerplatte

Muzeum Gdańska przygotowało również nowy projekt edukacyjny o prostej nazwie „Westerplatte”. Nadchodzące urodziny to okazja do zapoznania się z Westerplatte od niecodziennej strony.

– Wielkoformatowa gra edukacyjna pozwoli odwiedzającym poznać proces przygotowywania Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte do obrony, a także siedmiu dni bohaterskich walk we wrześniu 1939 r. – tłumaczy dr Bartosz Odorowicz, autor gry i były pracownik Muzeum II Wojny Światowej. - I chociaż wynik walki prowadzonej przez uczestnika jest z góry przesądzony, to prosta gra pozwala nam w prosty i czytelny sposób zrozumieć działania podejmowane przez obrońców Westerplatte na rzecz umocnienia półwyspu przed atakiem wojsk nazistowskich Niemiec 

Po premierze gry, będzie z niej można skorzystać do 29 września 2019 r. zwiedzając Pole Bitwy w ramach projektu „Szlak Pamięci”. Dzięki projektowi można zwiedzić i poznać historię innych miejsc na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, a także przejechać się drezyną. Udział w projekcie jest odpłatny (8 zł / osoby). Podczas 45-lecia Wartowni nr 1 z oferty edukacyjnej będzie można skorzystać bez opłat.    

 

Uroczystości przy Wartowni nr 1 odbywają się co roku. Tu uroczystości z okazji 44-lecia Wartowni nr 1
Uroczystości przy Wartowni nr 1 odbywają się co roku. Tu uroczystości z okazji 44-lecia Wartowni nr 1
Fot. M. Krzyżowska/Muzeum Gdańska

 

Armata za grochówkę

Sprzedający bilety wstępu do Wartowni nr 1 rekonstruktorzy, za pieniądze ze sprzedaży grochówki, zakupili armatę polową kalibru 75 mm, która we wrześniu 1939 r. prowadziła ogień w kierunku stanowisk wojsk niemieckich. Miała ona zostać przekazana do zbiorów Muzeum Gdańska, a także być pokazywana na Westerplatte.

– W Muzeum Gdańska pracuje wielu fantastycznych ludzi, którzy przyjęli nas i widzą w nas członków rodziny. Właśnie tu na Westerplatte. A każdy człowiek pomaga rodzinie… Dlatego sprzedawaliśmy przy Wartowni nr 1 grochówkę. Dlatego zakupiliśmy armatę 75 mm. Prawdziwymi darczyńcami są jednak wszyscy, którzy odwiedzili Westerplatte i zatrzymali się na dłużej przy Wartowni nr 1 – mówi Wojciech Minczykow z Kuchni Polowej.

 

Poza prezentacją armaty polowej zapowiadane są także przejażdżki zabytkowym Fiatem 508 z 1936 r.

 

Program obchodów na Westerplatte

Uroczystość 45-lecia Wartowni nr 1

29 czerwca 2019 r., godz. 11:00 – 12:00

– przekazanie do zbiorów Muzeum Gdańska filmu z 1967 r. o przenosinach Wartowni nr 1 / Jan Markiewicz

– pokaz filmu dokumentalnego „Wartownia nr 1 – ocalenie”

– „Westerplatte – wczoraj, a dziś” dyskusja z prof. Andrzejem Januszajtisem, Aleksandrem Ślusarzem oraz Janem Markiewiczem / Janusz Marszalec, pełnomocnik Dyrektora Muzeum Gdańska ds. Westerplatte

– urodzinowy tort z okazji 45-lecia Wartowni nr 1 na Westerplatte

 

Atrakcje

11:00-18:00

- wolny wstęp do Wartowni nr 1 na Westerplatte

- nieodpłatna możliwość skorzystania z bezpłatnego zwiedzania Westerplatte w ramach „Szlaku Pamięci”

- wielkoformatowa gra „Westerplatte”

- pokaz filmu „Wartownia nr 1 – ocalenie” (12:00-18:00)

- przejażdżki zabytkowym Fiatem 508 z 1936 r.

- armata polowa 75 mm

- wojskowa grochówka (do wyczerpania zapasów).

oprac. AU

WIĘCEJ:

Nie dyskredytujcie Gdańska i gdańszczan. Rośnie odzew na list protestacyjny profesorów - dołącz, złóż podpis

PiS chce przejąć teren Westerplatte pod budowę muzeum - w Sejmie jest już projekt specustawy

 

Poniżej film z ubiegłorocznych uroczystości 44. lecia Wartowni nr 1:

Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze
Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze