• Start
  • Wiadomości
  • Już ponad 8000 podpisów pod Deklaracją Wolności i Solidarności

Już ponad 8000 podpisów pod Deklaracją Wolności i Solidarności

„Chcemy budować naszą wspólną przyszłość w duchu dialogu.” To jeden z postulatów Gdańskiej Deklaracji Wolności i Solidarności, którą ogłoszono 4 czerwca 2019 podczas obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów. Każdy może ją podpisać online. Z możliwości tej skorzystało już ponad 8 tys. osób z całej Polski.
09.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańską Deklarację Wolności i Solidarności podpisała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
4 czerwca 2019 r., w południe. Gdańską Deklarację Wolności i Solidarności podpisała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Dawid Linkowski / Archiwum ECS

 

Popieram! Podpisuję! Jestem całym sercem ZA! W pełni zgadzam się z treścią Deklaracji Gdańskiej. Nec Temere, Nec Timide! BRAWO Gdańsk! Wolność, demokracja, konstytucja! Wolność trzeba pielęgnować, nie jest dana raz na zawsze!” To najczęstsze wpisy pod gdańską Deklaracją zamieszczane na stronie gdansk.pl.

„Jestem córką żołnierza gen. Maczka, pragnę szacunku i wolności do drugiego człowieka” - czytamy w jednym z wpisów.

W ramach uroczystości obchodów Święta Wolności i Solidarności, prezydenci polskich miast, opozycjoniści, europosłowie, samorządowcy, działacze, aktorzy, młodzi gdańszczanie podpisali "Deklarację wolności i solidarności". Sygnatariuszami byli m.in. Aleksandra Dulkiewicz, Lech Wałęsa, Donald Tusk czy Władysław Frasyniuk. Tekst deklaracji, w samo południe 4 czerwca, przed Europejskim Centrum Solidarności uroczyście odczytała Krystyna Janda.

Podczas obchodów prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że zorganizowanie Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku było możliwe dzięki 80 tysiącom darczyńców, którzy wsparli fundusz gdańskich uroczystości. Podkreśliła także, że gdańskie obchody były wielkim marzeniem ś.p. prezydenta Pawła Adamowicza, który dwa dni przed atakiem nożownika zakończył pracę nad listem zapraszającym wspólnoty samorządowe do świętowania.

Wiele z osób, które podpisują Deklarację podkreśla pamięć o okresie sprzed 30 lat, kiedy wolność, solidarność i demokracja wydawały się niedoścignionym marzeniem.

„Urodziłam się w okresie komunizmu, moje dzieciństwo to limitowana, kupowana na kartki żywność i stanie w gigantycznych kolejkach. Jestem szczęśliwa, że doczekałam czasów wolności i dumna, że mogę mieszkać w naszym pięknym Gdańsku, w którym się wszystko zaczęło… Szanujmy drugiego człowieka niezależnie od jego wiary i poglądów, uśmiechajmy się do siebie. Doceńmy to, że żyjemy w wolnym kraju i oby to się nigdy nie zmieniło! Popieram całym sercem!!!” – zamieściła wpis jedna z internautek pod gdańską Deklaracją Wolności i Solidarności.

Wpisy pod deklaracją można zamieszczać na stronie www. gdansk.pl: PODPISZ DEKLARACJĘ WOLNOŚCI i SOLIDARNOŚCI


PEŁNA TREŚĆ DEKLARACJI:

W trzydziestą rocznicę narodzin wolnej Polski my, obywatele Rzeczpospolitej, pomni zła, jakim było zamordowanie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, łączymy się w nadziei na odnowę życia publicznego w naszej Ojczyźnie.

~

Ciesząc się z Niepodległości odzyskanej w 1989 roku, składamy hołd tym wszystkim, którym ją zawdzięczamy, jak i tym, którzy zakotwiczyli nasz kraj w Unii Europejskiej.

~

Świadomi więzi łączących nas z Europą, opowiadamy się po stronie tradycji demokratycznych, wolnych od fanatyzmu narodowego czy wyznaniowego.

~

Dumni z Sierpnia 1980 roku, który zaczął się w Gdańsku, jak i wierni dokonaniom Solidarności pod przywództwem Lecha Wałęsy, nawiązujemy do tego dziedzictwa, by wartości, które nas jednoczyły, były na powrót urzeczywistniane.

~

Nadzieję na odnowę pokładamy w wolności, solidarności i samorządności, które uznajemy za fundamenty nowego początku.

~

Chcemy, aby wolni obywatele, równi w prawach i powinnościach, mogli nie tylko solidarnie wspierać jedni drugich, ale też samorządnie kształtować przyszłość zarówno lokalnych wspólnot, jak i całego kraju.

Poszanowanie i upowszechnianie tych wartości będzie najlepszą praktyką polskiej demokracji i obywatelskości, a także rękojmią pomyślności Rzeczpospolitej, która jest wspólnym domem wszystkich obywateli.

~

Chcemy demokracji bez sporów pełnych nienawiści.

~

Chcemy sfery publicznej wolnej od kłamstwa.

~

Chcemy budować naszą wspólną przyszłość w duchu dialogu.

~

Chcemy lepszej polityki.

Gdańsk, 4 czerwca 2019 r.

                                                                                             

 

CZYTAJ TAKŻE:

Proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności oraz odśpiewanie hymnu narodowego

 

 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024