• Start
  • Wiadomości
  • 4 mln złotych dotacji dla Uniwersytetu Gdańskiego na stworzenie ośrodka badań nad koronawirusami

4 mln złotych dotacji dla Uniwersytetu Gdańskiego na stworzenie ośrodka badań nad koronawirusami

Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało Uniwersytetowi Gdańskiemu dotację celową w wysokości 4 mln zł na adaptację infrastruktury dla potrzeb utworzenia laboratorium z podwyższonym stopniem bezpieczeństwa. Gdańscy wirusolodzy zajmą się w nim badaniem wirusa SARS-CoV2. Będzie to drugie tego typu laboratorium w Polsce.
( Publikacja: 18.11.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Siedziba Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Instytut Biotechnologii UG
Siedziba Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Instytut Biotechnologii UG
Fot. Błażej Zabłotny

Z inicjatywy prof. dr hab. Krystyny Bieńkowskiej-Szewczyk, kierującej Zakładem Biologii Molekularnej Wirusów na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, od początku pandemii zostały rozpoczęte starania o taką modyfikację laboratorium wirusologicznego, która pozwoli na pracę z wirusem SARS-CoV2.

Plan modyfikacji oraz wniosek o dotację, przygotowany przez prof. Bieńkowską-Szewczyk, zostały złożone przez Uniwersytet Gdański w lipcu br. Kwota 4 mln złotych pozwoli na podwyższenie stopnia bezpieczeństwa biologicznego jednego z laboratoriów na Wydziale Biotechnologii do poziomu BSL-3+ (ang. Biosafety Level 3+).

- Jesteśmy przygotowani do kontynuowania badań, które mają pogłębić wiedzę nad koronawirusami. Przyznanie nam dotacji uznajemy za potwierdzenie wysokiego poziomu naszych jednostek badawczych. Odpowiednie finansowanie projektu przyczyni się do przyśpieszenia prac – mówi profesor Krzysztof Bielawski, pełniący obowiązki rektora UG.

Wirusologia molekularna jest dziedziną rozwijaną w Gdańsku od ponad 25 lat, od początku powstania Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Wirusolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego mają w tym zakresie osiągnięcia na skalę światową. W tym czasie zrealizowano kilkadziesiąt projektów z dziedziny wirusologii, finansowanych z polskich i międzynarodowych grantów zdobywanych przez naukowców z Wydziału. Prace prowadzone są m.in. nad wirusami grypy, herpeswirusami, wirusami zapalenia wątroby typu B i C, wirusem Zika i wirusem kleszczowego zapalenia mózgu.

- Dwa laboratoria na naszej uczelni pracują obecnie w podwyższonym systemie bezpieczeństwa BSL-2. Przejście jednego z nich na system BSL-3+ umożliwi pełen zakres prac z patogenami wirusowymi przenoszonymi drogą powietrzną - tłumaczy dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowa Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Laboratorium powstające na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed będzie drugim, obok Małopolskiego Centrum Biotechnologii, ośrodkiem badań nad koronawirusami w Polsce.