• Start
  • Wiadomości
  • 4 czerwca 1989/2020. Rafał Trzaskowski w Gdańsku: “Twórzmy Polskę, jakiej chciał Paweł Adamowicz”

4 czerwca 1989/2020. Rafał Trzaskowski w Gdańsku: “Twórzmy Polskę, jakiej chciał Paweł Adamowicz”

Tysiące mieszkańców Gdańska i Pomorza przyszły pod Dwór Artusa, na spotkanie z okazji 31. rocznicy wyborów czerwcowych 1989 roku. Owacyjnie przyjęto prezydent Aleksandrę Dulkiewicz i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. - Chodźcie ze mną! Wygrajmy te wybory i twórzmy Polskę dumną, otwartą, tolerancyjną i uśmiechniętą. Bo właśnie takiej Polski chciał Paweł Adamowicz - mówił Trzaskowski, w przemówieniu którego główny akcent położony był na konieczność budowy przez Polaków nowej wspólnoty, rezygnację z rujnującej nasze społeczeństwo nienawiści, gry na skłócanie ludzi.
05.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksandra Dulkiewicz i Rafał Trzaskowski na ul.Długiej, w drodze na spotkanie przed Dworem Artusa
Magdalena Adamowicz, Rafał Trzaskowski i Aleksandra Dulkiewicz na ul.Długiej, w drodze na spotkanie przed Dworem Artusa
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła prezydenta Warszawy jako “pierwszego samorządowca Rzeczpospolitej” i przewodniczącego Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich, ale dla wszystkich było jasne, Rafał Trzaskowski występuje jako kandydat w wyborach na Prezydenta RP. Jeszcze przed godz. 10. był w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie, by zarejestrować swój komitet wyborczy w wyborach na Prezydenta RP.

- To jest historyczny dzień, bo oczywiście to jest 4 czerwca, historyczna data dla nas wszystkich, zwłaszcza tych, którzy się angażowali w 1989 rok - mówił Rafał Trzaskowski do zebranych przed PKW. - I dlatego ja za chwilę jadę do Gdańska, to jest to miejsce, w którym piękne rzeczy się zaczynają, rok 1980. W 1989 doprowadziliśmy do tego, że komuna wreszcie odeszła i trzeba dzisiaj być w Gdańsku. Dlatego dzisiaj w Gdańsku świeci słońce i też widać tę nieprawdopodobną energię i mobilizację, za którą chciałem serdecznie podziękować.

Pomimo trwającej epidemii wiec z okazji 31. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów zgromadził kilka tysięcy osób
Pomimo trwającej epidemii wiec z okazji 31. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów zgromadził kilka tysięcy osób
Łukasz Ogrodziński / www.gdansk.pl

Kwiaty na grobach Pawła Adamowicza i Macieja Płażyńskiego

W Gdańsku Rafał Trzaskowski był przed godz. 14. Najpierw wspólnie z prezydent Dulkiewicz uczestniczył w uroczystości na Górze Gradowej, gdzie na tamtejszy maszt podniesiono wielką patchworkową biało-czerwoną flagę, uszytą rok wcześniej przez wolontariuszy na jubileusz 30-lecia wyborów czerwcowych. 

 

31. rocznica wyborów czerwcowych. Biało-czerwona flaga powiewa nad Gdańskiem

 

Następnie prezydenci pojechali na Plac Solidarności, pod pomnik Poległych Stoczniowców i historyczną Bramę nr 2, gdzie złożyli kwiaty. Odwiedzili też wystawę w Europejskim Centrum Solidarności. 

W drodze na Długi Targ, pod Dwór Artusa, Rafał Trzaskowski i Aleksandra Dulkiewicz złożyli jeszcze kwiaty na płycie upamiętniającej miejsce zamachu na życie prezydenta Pawła Adamowicza - znajduje się ona tuż przy Złotej Bramie. W tym miejscu do obojga prezydentów dołączyła Magdalena Adamowicz, wdowa po zamordowanym prezydencie Gdańska, obecnie eurodeputowana z ramienia Koalicji Europejskiej. Dalej był krótki spacer ulicą Długą - po drodze wielu przechodniów bardzo przyjaźnie reagowało na widok Aleksandry Dulkiewicz i Rafała Trzaskowskiego, proszono ich o pozowanie do wspólnych pamiątkowych zdjęć. Oboje skierowali się następnie do Bazyliki Mariackiej, gdzie złożyli kwiaty przy dwóch miejscach pochówku: przy urnie z prochami prezydenta Pawła Adamowicza oraz przy grobowcu marszałka Sejmu RP Macieja Płażyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

W Bazylice Mariackiej, przy urnie z prochami prezydenta Pawła Adamowicza
W Bazylice Mariackiej, przy urnie z prochami prezydenta Pawła Adamowicza. Jedna z białych róż miała złamana łodygę, Magdalena Adamowicz podniosła ją z kościelnej posadzki i położyła pod urną z prochami męża
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Ze świątyni cała delegacja udała się do pobliskiego Dworu Artusa - przed gmachem, na Długim Targu, czekał już wielotysięczny tłum z flagami Polski, Gdańska, Unii Europejskiej i województwa pomorskiego - czarnym gryfem na złotym polu. Była też dużych rozmiarów flaga Sopotu, którego prezydent Jacek Karnowski przybył na miejsce z Aleksandrą Dulkiewicz i Rafałem Trzaskowskim. Niektórzy uczestnicy spotkania trzymali w ręku portret Pawła Adamowicza, inni - egzemplarze Konstytucji RP.  

 

Podróż z widokiem na Sierpień

Rafał Trzaskowski i Aleksandra Dulkiewicz weszli w tłum od strony Bramy Zielonej i wśród owacji przycisnęli się w kierunku Fontanny Neptuna, obok której ustawiono podest. Stamtąd oboje wygłosili poruszające przemówienia, które mówiły o konieczności powrotu do wartości, jakie reprezentowała tzw. Pierwsza Solidarność: umiłowania solidarności, wolności i wartości demokratycznych, dzięki czemu udało się obalić PRL i zbudować Polskę na wartościach, które stanowią fundament Unii Europejskiej. 

 

 

Aleksandra Dulkiewicz przywołała słowa Lecha Wałęsy sprzed wyborów czerwcowych 1989 roku - kiedy to lider Sierpnia apelował, by skorzystać z prawa oddania głosu w wyborach - bo tym, co może przeszkodzić w zmianie Polski na lepsze jest obojętność i niezdecydowanie. Prezydent Gdańska dodała od siebie, że teraz po 31 latach jest podobna chwila i zaapelowała, by iść do wyborów prezydenckich, bez względu na poglądy polityczne.

- Głosujmy zgodnie z własnym sumieniem - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

W tym momencie tłum zaczął skandować gromkie “Rafał, Rafał, Rafał!”.

 

W czasie spotkania przed Dworem Artusa
W czasie spotkania przed Dworem Artusa
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Prezydent Trzaskowski przemawiał prawie 15 minut, przez chwilę nawet po kaszubsku, co wywołało aplauz publiczności. Odwoływał się do osobistych przeżyć. Mówił m.in., że miał osiem lat, gdy w sierpniu 1980 roku wracał z rodzicami z wakacji na Helu. Pociąg nie od razu dojechał do dworca Gdańsk Główny, zatrzymał się i stał przez dłuższą chwilę przy stoczni - doskonale było widać, co się tam dzieje. 8-letni Trzaskowski zobaczył łzy wzruszenia w oczach mamy i taty i choć wówczas jeszcze nie rozumiał doniosłości tego, czego jest świadkiem - ta scena i postawa rodziców ukształtowały jego ideały.

 

Przyszły tysiące ludzi, przemówienia prezydentów Gdańska i Warszawy często przerywał aplauz i skandowanie imienia Rafała Trzaskowskiego
Przyszły tysiące ludzi, przemówienia prezydentów Gdańska i Warszawy często przerywał aplauz i skandowanie imienia Rafała Trzaskowskiego
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Rafał Trzaskowski dziękował wszystkim uczestnikom Sierpnia, bez względu na drogę jaką przeszli w następnych latach: Lechowi Wałęsie, Annie Walentynowicz, Bogdanowi Borusewiczowi, Andrzejowi Gwieździe, Jerzemu Borowczakowi, Bogdanowi Lisowi. Podkreślił, że teraz jest czas na budowanie nowej Polski, w której jest miejsce dla wszystkich obywateli, gdzie nie ma dzielenia ludzi na lepszych i gorszych. 

- Przy Okrągłym Stole strona solidarnościowa mówiła o nowej umowie społecznej. W czasach, w których wszystko się zmienia, taka nowa umowa społeczna jest nam bardzo potrzebna - stwierdził Rafał Trzaskowski. - Dziś Polsce potrzebny jest silny prezydent, który poprowadzi nas do odnowy, zmiany i nowej Polski. Chodźcie ze mną, wygrajmy te wybory i twórzmy Polskę dumną, otwartą, tolerancyjną i uśmiechniętą. Bo właśnie takiej Polski chciał Paweł Adamowicz - zaapelował.

Spotkanie skończyło się tak, jak zaczęło - od odtworzenia przez głośniki piosenki "Jeszcze będzie przepięknie" Tomasza Lipińskiego, w wykonaniu zespołu Tilt.

Zdecydowana większość uczestników starała się zachować odstęp oraz miała założone maseczki

Spotkanie z okazji 31. rocznicy wyborów czerwcowych 1989 roku tym razem miało miejsce w czasie epidemii koronawirusa. Uczestnicy starali się zachować odstęp, natomiast zdecydowana większość miała założone maseczki

fot. Anna Rezulak / KFP

Zobacz zapis wideo ze spotkania z Rafałem Trzaskowskim: