PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

33 pary świętowały imponujące małżeńskie staże. Wśród nich jedna zupełnie wyjątkowa

33 pary świętowały imponujące małżeńskie staże. Wśród nich jedna zupełnie wyjątkowa
Gdańsk miastem miłości! Dowód? W środę, 3 lipca, kolejne 33 gdańskie pary uroczyście obchodziły małżeńskie jubileusze - rekordziści mogli się pochwalić 65-leciem ślubu, tuż za nimi uplasowały się „młodziaki” z 60-, 55- oraz 50. rocznicą pożycia małżeńskiego. Uroczystość tradycyjnie odbyła się w Ratuszu Głównego Miasta. Wśród jubilatów była znana muzyczna para.
Małżeństwo muzyków i pedagogów: Barbara Żurowska-Sutt i Grzegorz Sutt w środę, 3 lipca, w Wielkiej Sali Wety uczciło 55. rocznicę ślubu
Małżeństwo muzyków i pedagogów: Barbara Żurowska-Sutt i Grzegorz Sutt w środę, 3 lipca, w Wielkiej Sali Wety uczciło 55. rocznicę ślubu
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Choć uroczystość jubileuszu par małżeńskich jest w Gdańsku tradycją z długim stażem i odbywa się cyklicznie - raz w miesiącu, w historycznej Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta - ta odsłona była wyjątkowa. W środę, 3 lipca, wśród 33. świętujących małżonków byli bowiem Barbara Żurowska-Sutt i Grzegorz Sutt, którzy obchodzili 55. rocznicę ślubu.

Ona od ponad sześćdziesięciu lat krzewi wiedzę o muzyce klasycznej. Poprzez edukację muzyczną wychowała pokolenia, które dzisiaj aktywnie uczestniczą w kulturze. W latach 1993 - 1995 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Sama też występuje - koncerty z jej udziałem odbywały się m.in. w Pałacu Opatów, Filharmonii Bałtyckiej i Teatrze Wybrzeże. Prowadzi koncerty w Oliwskim Ratuszu Kultury oraz koncerty podczas jubileuszy par małżeńskich w Ratuszu Głównego Miasta. W 2012 i 2018 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, a w 2007 roku Pomorską Nagrodę Artystyczną.

On - dyrygent i pedagog, przez wiele lat związany z Filharmonią Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy jako asystent dyrygenta, i z orkiestrą kameralną „Capella Bydgostiensis Pro Musica Antiqua”. Prowadził koncerty symfoniczne w popularnym cyklu „Koncerty szlakiem Chopina”. W Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prowadził przedmioty Dyrygowanie i Czytanie partytur, na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej. W latach 2009-2011 był dyrygentem Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej.

- Na początku była wspólna pasja, i to ona spowodowała, że zaczęliśmy się spotykać - wspomina Barbara Żurowska-Sutt. - Ja skończyłam studia w Poznaniu, mąż w Łodzi. Poznaliśmy się w filharmonii w Bydgoszczy, gdzie był dyrygentem.

Muzyka tych dwoje tak mocno połączyła, że ślub odbył się bardzo szybko. - Nie przymierzaliśmy się długo do nowego życia. 30 marca 1964 wzięliśmy ślub. Syn urodził się dokładnie rok później - dodaje.

Na przekór powiedzeniu „co nagle, to po diable”, są razem do dziś - zgodni, szczęśliwi i nadal silnie związani miłością do muzyki. - Trwamy. Ja nadal pracuję - już prawie 40 lat prowadzę koncerty w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta z okazji jubileuszy. Są zauważane w Polsce, ze względu na wyjątkową formułę występów na żywo, prezentujących młodych artystów, którzy dopiero wchodzą w życie artystyczne - cieszy się jubilatka.

 

Tego dnia 33 mieszkające w Gdańsku pary świętowały swoje imponujące małżeńskie jubileusze. Rekordziści są razem od ponad 65. lat
Tego dnia 33 mieszkające w Gdańsku pary świętowały swoje imponujące małżeńskie jubileusze. Rekordziści są razem od ponad 65. lat
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Podczas jubileuszu przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak wręczyła parom świętującym 65-, 60-, 55- oraz 50-lecie wspólnego życia medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Małżonkowie celebrujący 50 lat razem otrzymali ordery prezydenta RP. Jest to jedyne odznaczenie przyznawane przez głowę państwa za staż małżeński. Dodatkowo wszystkim odznaczonym wręczono kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki, a jubilaci oraz ich goście wznieśli toast w imię miłości lampką szampana.

 

Pary, które w środę, 3 lipca, obchodziły małżeński jubileusz:

 

  • 65 lat:

1. Joanna i Jerzy Litwińscy
2. Lidia i Bohdar Prądzyńscy
3. Anna i Tadeusz Wróblowie
4. Barbara i Stefan Żakowie

 

  • 60 lat:

5. Róża i Józef Dejowie
6. Wanda i Czesław Grothowie
7. Halina i Zygmunt Klukowie
8. Irena i Eugeniusz Lorkowie
9. Mieczysława i Bronisław Mitkowie
10. Krystyna i Stanisław Purlińscy

 

  • 55 lat:

11. Barbara Żurowska-Sutt i Grzegorz Sutt
12. Elżbieta i Stanisław Grabowie
13. Jadwiga i Zbigniew Kołodziejczakowie
14. Bożena i Stanisław Rokiccy
15. Teresa i Zdzisław Tukanowie
16. Bolesława i Józef Zimińscy

 

  • 50 lat:

17. Helena i Jan Andruszkiewiczowie
18. Bogusława i Jan Białkowie
19. Alina i Andrzej Borowscy
20. Hanna i Czesław Ciesielscy
21. Ewa i Andrzej Dobrowolscy
22. Teresa i Wacław Grzywaczowie
23. Krystyna i Jan Jankowscy
24. Renata i Zbigniew Jasińscy
25. Bożena i Jerzy Krajewscy
26. Lucyna i Jan Leszczykowie
27. Heronima i Jerzy Moebusowie
28. Zofia i Jerzy Orłowscy
29. Urszula i Edmund Popielińscy
30. Maria i Kazimierz Skrzyńscy-Paszkowiczowie
31. Joanna Sztobryn-Slusarska i Florian Slusarski
32. Elżbieta i Władysław Słomińscy
33. Barbara Fortunka-Wach i Zdzisław Wach

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze