• Start
  • Wiadomości
  • 30 tysięcy uczestników! Radosna, pokojowa i wzruszająca XVI Parada Niepodległości w Gdańsku

30 tysięcy uczestników! Radosna, pokojowa i wzruszająca XVI Parada Niepodległości w Gdańsku

XVI Parada Niepodległości, która przeszła ulicami Gdańska w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości miała rekordową frekwencję. - Naród to solidarna wspólnota pokoleń. Pamiętajmy o tym - mówił do zgromadzonych Paweł Adamowicz, prezydent miasta.
11.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Radosna i przede wszystkim pokojowa - taka jest parada w Gdańsku
Radosna i przede wszystkim pokojowa - taka jest parada w Gdańsku
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Gdańszczanie i gdańszczanki wiele razy udwadniali, że umieją się zmobilizować. Po raz kolejny pokazali to w niedzielę, 11 listopada. Organizatorzy szacują, że w XVI Paradzie Niepodległości, która odbyła się w naszym mieście, wzięło udział około 30 tysięcy uczestników. Niesamowity wynik i jeszcze piękniejszy widok. Kto był częścią biało-czerwonego tłumu, ten wie i rozumie, o czym mowa.

- To najcudowniejsza parada, która przechodzi do historii Gdańska - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - 30 tys. uśmiechniętych i radosnych gości. Bardzo wam wszystkim dziękuję za mobilizację. Naród to solidarna wspólnota pokoleń. Pamiętajmy o tym.Uczestnicy przemarszu tradycyjnie wyruszyli z Podwala Staromiejskiego. Przeszli ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny - Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska aż dotrą pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. To symboliczne miejsce. Parada Niepodległości nawiązuje do tradycji dawnych spotkań, które odbywały się pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Przychodzenie pod pomnik Jana III Sobieskiego i organizowanie tam demonstracji traktowane było jako wrogi akt wymierzony przeciw ówczesnemu państwu. Uczestnicy takich spotkań często byli dotkliwie karani. Dzisiaj na szczęście żyjemu w innej rzeczywistości.

- Cieszy to, że Polacy tak razem, wspólnie potrafią świętować -  mówiła Barbara, turystka spod Wrocławia. - Chciałoby się, żeby tak było zawsze. 

- Cieszy mnie to, że jest pokojowo, nie tak, jak w Warszawie - mówiła Joanna, która od 10 lat uczestniczy w gdańśkich paradach.


Mobilizacja gdańszczan, by wspólnie świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zasługuje słowa uznania
Mobilizacja gdańszczan, by wspólnie świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zasługuje słowa uznania
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Tłum, który zebrał się na Długim Targu, pojawił się tam w celu zrobienia Historycznego Zdjęcia Gdańszczan w Stulecie Niepodległości. Kopia fotografii zostanie złożona w Muzeum Gdańska.

WIĘCEJ:

Dźwigamy niepodległość - podświetlenie dźwigu stoczniowego na 100-lecie niepodległości

Most, który łączy. Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski już otwarty. FILM i ZDJĘCIA