• Start
  • Wiadomości
  • 3. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Galeria zdjęć na fasadzie ECS jeszcze do niedzieli

3. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Galeria zdjęć na fasadzie ECS jeszcze do niedzieli

Na niektórych zdjęciach uśmiecha się, na innych jest poważny. Pozuje w towarzystwie znanych osobistości, takich jak Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki czy Bogdan Borusewicz, ale też z przypadkowo spotkanymi mieszkańcami Gdańska. Nie brakuje również fotografii upamiętniających tragiczne styczniowe dni 2019 roku. We wtorek, 11 stycznia, na jednej ze ścian budynku ECS wyświetlono kilkanaście zdjęć przedstawiających prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Fotogalerię oglądać można do niedzieli, 16 stycznia, w godz. 17-23.
13.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności wyświetlane są archiwalne zdjęcia przedstawiające, w różnych sytuacjach, prezydenta Pawła Adamowicza.
Na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności wyświetlane są archiwalne zdjęcia przedstawiające, w różnych sytuacjach, prezydenta Pawła Adamowicza.
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

13 i 14 stycznia już zawsze będzie kojarzył się w naszym mieście z wielką tragedią, do jakiej doszło na Głównym Mieście, na oczach tysięcy ludzi. Przed trzema laty Europejskie Centrum Solidarności stało się miejscem, w którym każdy mógł osobiście pożegnać Pawła Adamowicza, stanąć przy jego trumnie. Dlatego, podobnie jak w roku ubiegłym, także i w tym - na jednej ze ścian, od strony Placu Solidarności i Pomnika Poległych Stoczniowców, wyświetlane są archiwalne zdjęcia przedstawiające prezydenta Gdańska w różnych sytuacjach, dokumentujące jego aktywność samorządową, obywatelską, ale też i polityczną.

Zdjęcia są biało - czarne. Większość z nich znana jest mieszkańcom z doniesień, relacji zamieszczanych w lokalnych mediach. Fotografie przeplatane są co kilka sekund cytatem - ostatnimi słowami, które tuż przed atakiem nożownika wypowiedział prezydent Paweł Adamowicz.

 

- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miejscem na świecie. Dziękuję wam! - tak brzmiały jego ostatnie słowa.

- Zdjęcia przedstawiają drogę samorządową Pawła Adamowicza, jego przemianę na przestrzeni lat, także w wyglądzie fizycznym. Pomimo tych zmian, w prezydencie nie zmieniała się jego pogoda ducha i życzliwość wobec innych. To widać na tych fotografiach - podkreśla Grażyna Pilarczyk, rzeczniczka Europejskiego Centrum Solidarności.

Autorami wyświetlanych zdjęć są gdańscy fotografowie, m.in. Grzegorz Mehring, Dawid Linkowski i Renata Dąbrowska. Wykorzystano też fotografie z zasobów archiwum Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Zdjęcie ze strajku studenckiego, na którym Paweł Adamowicz przemawia, pochodzi z kolei ze zbiorów ECS, jego autorem jest Leszek Biernacki.

Zdjęcia wyświetlane będą na fasadzie ECS codziennie do niedzieli, 16 stycznia, w godz. 17 - 23.

 

ZOBACZ FILM POKAZUJĄCY KILKADZIESIĄT ZDJĘĆ - OD POCZĄTKÓW DZIAŁALNOŚCI PUBLICZNEJ PAWŁA ADAMOWICZA PO CZAS GDAŃSKIEJ ŻAŁOBY: