• Start
  • Wiadomości
  • 26. Festiwal Szekspirowski do soboty. Zobacz Hamleta z Kalifornii i norweskich „Romeo i Julię”

26. Festiwal Szekspirowski do soboty. Zobacz Hamleta z Kalifornii i norweskich „Romeo i Julię”

Trwa rozpoczęty 27 lipca 26. Festiwal Szekspirowski. Do soboty, 6 sierpnia, spektakle odbywają się m.in. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni i Teatrze Muzycznym w Gdyni. Festiwal odbywa się pod hasłem „Między niebem a sceną. Po burzy?”, nawiązującym do dzieła śp. prof. Jerzego Limona. Są jeszcze bilety na niektóre wydarzenia.
01.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
8_Wieczor_Trzech_Kroli_Cieplak_fot. Krzysztof Bieliński_26FS.JPG
„Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie” w reżyserii Piotra Cieplaka walczy o Złotego Yoricka z czterema innymi tytułami podczas tegorocznego, 26. Festiwalu Szekspirowskiego
fot. Krzysztof Bieliński

Poniedziałek, 1 sierpnia

W poniedziałek, 1 sierpnia, na Dużej Scenie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zobaczymy jednego z kandydatów do Złotego Yoricka - „Sen nocy letniej” w reżyserii Rafała Szumskiego. Początek o godzinie 20:00, niestety bilety są wyprzedane. Wcześniej tego dnia, o godzinie 17:00, na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże, w ramach cyklu SzekspirOFF zostanie pokazany spektakl pt. „Antoniusz” (Polska). Niestety tu także nie ma już biletów.

Wtorek, 2 sierpnia

Festiwalowy wtorek, 2 sierpnia, rozpocznie się w Gdyni - pod hasłem „Bohaterowie na miłosnym zakręcie” w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza odbędzie się warsztat teatralny do „Snu nocy letniej”. Godziny: 12.00-14.00, bilety: 35 zł.

Następnie festiwalowy program przeniesie nas do Gdańska - o godz. 17:00 na 100cznię zawita SzekspirOFF i spektakl Szekspir Fight Arena - Teatru Układ Formalny (Polska). Niestety brak biletów. Brak też biletów na spektakl w ramach prezentacji konkursu o Złotego Yoricka o godzinie 20:00 - na „Poskromienie Złośnicy” w reżyserii Jacka Jabrzyka z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

W konkursie zobaczymy także „Poskromienie złośnicy” w reżyserii Jacka Jabrzyka
W konkursie zobaczymy także „Poskromienie złośnicy” w reżyserii Jacka Jabrzyka
fot. Paweł Wojciechowski

Środa, 3 sierpnia

W środę, 3 sierpnia, Teatrze Muzycznym w Gdyni zobaczymy kolejną realizację, która powalczy o Złotego Yoricka: „Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie” w reżyserii Piotra Cieplaka, z Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakl barwny i radosny, obficie czerpiący z musicalu. - Reżyser intensyfikuje żywioł śpiewogry, otwiera Szekspira na muzyczne skojarzenia i cytaty. Teatr śpiewa pochwałę życia, zabawy, flirtu, żartu i przebieranki. Ciemne plamy na scenicznym horyzoncie pojawiają się tylko na chwilę i zaraz zostają przegnane. Piotr Cieplak chce, żeby teatr wygrał ze strachami z prawdziwego życia, żeby był antidotum, żebyśmy w nim wszyscy byli, choć na te trzy godziny - dobrzy - opisuje Łukasz Drewniak, selekcjoner konkursu o nagrodę Złotego Yoricka. Przedstawienie zyskało bardzo dobre recenzje. W jednej z ról zobaczyć można mistrza polskiego teatru - Jerzego Radziwiłowicza (Malvolio). Początek o godzinie 19:00. Są jeszcze wolne miejsca, bilety: 105-119 zł.

Środa i czwartek, 3-4 sierpnia

W środę i czwartek, 3 i 4 sierpnia, na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego będzie można zobaczyć zwycięzcę pierwszej edycji konkursu ShakeSphere zorganizowanego przez Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN) w 2022 r., czyli spektakl „Romeo i Julia oraz inne katastrofy miłosne”. To nowatorska i innowacyjna realizacja integrująca różne formy sztuki, łącząca teatr i sztuki wizualne, zgłębiająca Szekspira w naszych czasach i podkreślająca jego trwałe znaczenie. Reżyserem tego performatywnego projektu jest Rolf Alme, a występują Norweg Christian Hestø i Polak Piotr Misztela, którzy odgrywają tragedię Szekspira, uzupełniając jej narrację o pochodzące ze współczesności prawdziwe historie o miłości niemożliwej lub kryminalizowanej. Tragizm tych opowieści jest oczywisty i przytłaczający, jednak teatralne środki wyrazu pomagają w konfrontacji z trudnymi tematami. Spektakl zostanie zagrany w środę o godz. 16:30, a w czwartek o godz. 19:00. Bilety: wyprzedane.

Miłośników teatru wykorzystującego najnowsze technologie ucieszy z kolei kalifornijski „HA-M-LET” – wielojęzyczny spektakl multimedialny. W środę, 3 sierpnia, i czwartek, 4 sierpnia, na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże obłęd, zwodniczość i konflikt w rodzinie przybiorą formę cyfrową. Peter Mark (CalArts Center for New Performance) bada związek między ciałem a obrazem. Wykorzystuje materiały zaczerpnięte ze sztuki Szekspira, kultury internetowej, domowych filmów wideo i animacji 3D. Spektakl zostanie zagrany trzykrotnie - w środę o godzinie 19:00, i w czwartek o godzinie 17:00 i 21:00, niestety na żaden pokaz nie ma już biletów.

„Romeo i Julia oraz inne katastrofy miłosne” to zwycięski spektakl pierwszej edycji konkursu ShakeSphere zorganizowanego przez Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich
„Romeo i Julia oraz inne katastrofy miłosne” to zwycięski spektakl pierwszej edycji konkursu ShakeSphere zorganizowanego przez Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich
fot. Wilson Alme

Piątek, 5 sierpnia

W piątek, 5 sierpnia, na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbędą się dwa pokazy spektaklu Hamlet.motion (Polska) w ramach SzekspirOFF - o godzinie 16:00 i 19:30. Odwołując się do klasycznych realizacji dzieł Szekspira z epoki, postacie żeńskie będą performowane przez zespół składający się z młodych mężczyzn. Motion rozumiane jest tutaj jako regularny, minimalistyczny ruch w przestrzeni, w grupie i wspólnocie, która idzie w określonych interwałach zmieniających się w każdym z aktów. To metafora migracji, nomadycznego życia z konieczności - przywołująca doświadczenie ruchu konstytutywne dla działań performatywnych z obszaru nowej choreografii i nowej dramaturgii. Poprzez zaangażowanie przestrzeni i ruchu artyści tworzą oddolny, horyzontalny, inkluzywny organizm nowego Hamleta. Reżyseria: Dawid Żakowski, dramaturgia: Patrycja Babicka, choreografia: Daniela Komędara - Miśkiewicz. Na oba są jeszcze bilety: 35 zł.

O godzinie 21:30 w ramach SzekspirOFF zobaczymy natomiast spektakl „How Beauteous Mankind Is?” Teatru Święto Snów (Polska). Spektakl zostanie zagrany na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże, bilety wyprzedane.

Piątek i sobota, 5-6 sierpnia

Teatr Narodowy w Brnie zmierzy się zaś z pytaniami o tożsamość i kryzys jednostki. W piątek i sobotę, 5 i 6 sierpnia, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zaprezentuje „Wieczór Trzech Króli albo co chcecie” w reżyserii Štěpána Pácla. Na uwagę zasługuje zjawiskowa scenografia zaprojektowana przez Dragana Stojčevskiego. Będzie można zobaczyć ośmiometrową falę oraz hektolitry wody. Oba wystawienia rozpoczną się o godzinie 18:00. Są bilety - 75-105 zł.

Przed ostatnim spektaklem, w sobotę, w godzinach 10:00-13:00 odbędą się warsztaty aktorskie z reżyserem Štěpánem Páclem. Na to ciekawe wydarzenie organizatorzy zapraszają do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Bilety: 45 zł.

Program oraz bilety: festiwalszekspirowski.pl.

O FESTIWALU

Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense od 25 lat. Prezentowało się na nim ponad 230 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów. Pokazywano realizacje takich twórców, jak Peter Brook, Luk Perceval, Romeo Castellucci, Elizabeth LeCompte, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Tiago Rodrigues, Jan Lauwers, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych (łącznie, podczas dotychczasowych edycji swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata). Festiwal jest międzynarodową platformą wymiany doświadczeń, praktyk teatralnych i dyskusji środowisk związanych z twórczością Williama Szekspira oraz fanów teatru. 

Jest to również wydarzenie w istotny sposób promujące Gdańsk i Trójmiasto na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest, między innymi, zainicjowana w 2010 r. Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, zrzeszająca obecnie 11 partnerów – z Polski, Niemiec, Węgier, Czech, Rumunii, Wielkiej Brytanii (2), Armenii, Danii, Macedonii, Serbii, mająca swoją siedzibę w Gdańsku. 

Festiwal Szekspirowski łączy prezentacje spektakli z całego świata z konkursami na najlepsze polskie spektakle szekspirowskie (konkursy o Złotego Yoricka i SzekspirOFF), a także działaniami artystycznymi, edukacyjnymi, warsztatami i spotkaniami z twórcami z różnych stron świata. 

Organizatorami Festiwalu Szekspirowskiego są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

 

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami